Monday، 04 March 2024 | دوشنبه، 14 اسفند 1402
1 2

شهرداری لاهیجان به تازگی طرحی را با عنوان اصلاح هندسی بلوار امام خمینی و با هدف کاهش ترافیک به مرحله اجرا درآورده که در نزد افکار عمومی مناقشه برانگیز شده و موافقان و مخالفان آن در خبرگزاری شهرمان (لاهیگ) به بیان نظرات و عقاید خود در باب این اقدام پرداخته اند.

فارغ از زحماتی که شهرداری و کارکنان زحمتکش آن برای حل مشکلات شهروندان می کشند، اما به نظر می رسد سیاستگذاری ها جهت حل مشکلات شهری بیش از آن که باری از دوش مردم بردارد، از منظر فعالیت های تبلیغاتی و باری به هر جهت می باشد تا گفته شود کاری انجام شده است. نمی دانم چرا به جای آن که کاری صورت پذیرد، بیشتر در فکر تخریب آن چه که داریم حرکت می کنیم و بعد مدعی درست کردن نیز هستیم.

اما ذکر چند نکته ضروری است:

1- مجریان طرح، از جمله شهرداری و شورای شهر از کاری که انجام داده اند دفاع می کنند و بالطبع نمی توانند خود در موضع منتقد طرح باشند. اما در بین مردم و تا جایی که با شهروندان به گفت وگو نشسته و نظرات شان را خواندم و جویا شدم، مشاهده کردم که شمار زیادی از آنان با این اقدام ویران گر مخالف اند.

2- هر اقدام نو و جدیدی که در کشور صورت می گیرد، موافقان و مخالفان خاص خود را دارد. اما از سخنگوی شورا بسیار بعید می نماید که این چنین منتقدین را مورد حمله قرار دهد و به ناآگاهی متهم نماید. منتقدینی که الحمدالله نه اهل رانت و دلالی و ساخت و ساز هستند و نه منافعی دارند! دلسوزانی که جز پیشرفت شهر آرزوی دیگری ندارند.

3- بسیاری از منتقدین سئوال نموده اند که آیا این طرح ها کارشناسی شده است؟ مشاورین و کارشناسان این طرح ها چه کسانی هستند؟ چرا شورای شهر و شهرداری، مشاورین این طرح را معرفی نمی نمایند و آیا از دلسوزان و اعضای نهاد تخصصی نظام مهندسی برای بهبود فضای ترافیک و ساخت و ساز شهری دعوت و نظرخواهی شده است؟

دلسوزی های افکار عمومی لاهیجان بیش از این از آن روست که شورای شهر که نهادی برخواسته از مردم است، به نظرات مردم و خرد جمعی هیچ گونه وقعی نمی گذارد و سخنگوی شورا نیز به جای آن که به نظرات مردم احترام بگذارد و با دیده تعامل و تعاطی افکار به آن بنگرد، از موضعی سرسختانه برای شهروندان و رسانه ها خط و نشان می کشد!

نمی دانم چرا سخنگوی شورای شهر لاهیجان که خود معلم هستند و با شعار مردم دوستی و خدمت به خلق بر کرسی نهاد تصمیم ساز مدیریت شهری تکیه زده اند، در موضع گیری عجولانه و ناشیانه خود صاحبان نظر، شهروندان و دلسوزان شهر لاهیجان که به طرح نظر و انتقاد و دفاع و راهکار پرداخته اند، عده ای ناآگاه با اطلاعات ضعیف قلمداد نموده اند که به جای انتقاد سازنده بیشتر خواسته اند خودی نشان دهند و خارج نشین بودن خود را به رخ دیگران بکشند!

4- شورای شهر و شهرداری لاهیجان بهتر نیست به جای این دست طرح ها، بسیاری از پروژه های نیمه تمام خود را، از جمله خیابان 45 متری، ساختمان شهرداری، انتقال ایستگاه های مسافربری به ورودی شهر و ... به سامان برساند؟ مدیریت شهری لاهیجان تاکنون چقدر توانسته است ایستگاه های مسافربری را که بیشترین حجم ترافیک را دارد به ورودی شهر منتقل کند تا با اتمام این طرح ها، ترافیک شهر بهتر و روان تر گردد؟ از شهردار جدید لاهیجان انتظار می رود این مهم را به سرانجام مطلوب برساند؛ چرا که ما از شهرهای سیاهکل و صومعه سرا نیز عقب تریم!

5- تمامی شهرهایی که دارای بافت تاریخی و نوستالژیک هستند، همواره بر این کوشش اند که مواریث طبیعی و تاریخی خود را حفظ نمایند؛ اما گویا در لاهیجان واژگونه است و تخریب بناهای قدیمی (هرچند با قدمت کم) باید در اولویت باشد!

به یاد داریم که در چند سال گذشته شهرداری لنگرود نیز اقدام به قطع درختانی نمود که حداقل 30 سال قدمت داشتند که اکنون چهره آن شهر را بسیار زشت کرده است. تا چه زمانی می خواهیم از این گونه عملکردهای نادرست درس نگیریم؟!

نگارنده در مقاله ای که در سال 1388 به رشته تحریر درآوردم، از تخریب میدان باهنر (امجد السلطان) دفاع نمودم، اما بر این عقیده بودم که بهبود فضای ترافیکی این منطقه تنها با کوچک تر نمودن میدان ممکن خواهد شد و همچنین نمادی در آن ساخته شود که نمود میراث فرهنگی لاهیجان باشد. اما امروز با میدانی پهن پیکر با نمادی نامأنوس مواجهیم که هیچ گونه سنخیتی با فرهنگ و تاریخ لاهیجان ندارد و معلوم نیست از کجا اقتباس شده است!؟

6- سخنگوی محترم شورای شهر لاهیجان! بسیار تعجب نمودم هنگامی که این چنین رسانه ها و منتقدین را ناآگاه خواندید! سخنگوی شورای شهر که باید تمامی اخبار و مقالات رسانه های محلی و ملی را رصد نماید تا با آراء و نظرات افکار عمومی آشنا شود و در جهت بهبود فرآیندهای مدیریت شهری از آنان استفاده نماید، تنها پایگاه خبری فعال و حرفه ای شهر لاهیجان که یکی از شهروندان دلسوز و پردغدغه شهرمان با هزینه شخصی اقدام به ایجاد آن نموده و هم اکنون به خبرگزاری لاهیجان تبدیل شده است را "غیررسمی" و "ناآگاه" می نامد؛ درحالی که با مختصر جست وجویی در بایگانی این سایت می توان اخبار متعدد و متنوعی از عملکرد شهرداری و شورای شهر لاهیجان را نیز مشاهده نمود. مشی این سایت نیز به گواه چهار سال فعالیت صادقانه و دلسوزانه اش بر مدار توسعه و ترقی لاهیجان بوده و در این راستا، متناسب با عملکردها، به تمجید یا انتقاد از اقدامات مسئولان پرداخته است.

آقای سخنگو! شما تاکنون در طول دو دوره شورای شهر چقدر از ماده 17 و کمک های دیگر به رسانه ها و این سایت کمک کرده اید تا لااقل الگوسازی کرده باشید! از دیدگاه شما، رسانه ها، متخصصین، مردم و دلسوزان ناآگاه هستند! پس آگاهان کیان اند؟! 7- تعدادی از شهروندان در نظرات و پیام های خود یکدیگر را مورد نقد قرار دادند که برخی غیرلاهیجانی هستند. به اعتقاد این قلم، هرکس که دلش برای کشور، استان و زیستگاه خود بسوزد، شهروند لاهیجان، گیلان و ایران است. شایسته است به جای آن که یکدیگر را متهم به بومی و غیربومی کنیم، با ارائه نظرات، دیدگاه ها و راهکارهای خود به شورای شهر، شهرداری و مسئولین کمک نماییم تا چهره شهر از پیرایه ها و پلشتی ها زدوده شود.

منبع : لاهیگ

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان