Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : شب قدر، بزرگ ترین و پررمز و رازترین شب ها در گردونه زمان است که قلم ها و زبان ها در توصیفش قاصر و عاجز هستند؛ شبی که پیامبر(ص) خطاب آیه «و ما ادراک ما لیله القدر» قرار می گیرد و این نشان دهنده آن است که این شب، دارای رمز و رموزی است که بشر عادی توان درک حقیقت و باطن آن را ندارد و شاید بتواند با توسل به روایات پیامبر اکرم و روایات وارده از ائمه اطهار تا حدودی نسبت به آن رمزگشایی کند.

شب قدر، شبی است که فضایل زیادی برای آن ذکر شده است، به حدی که خداوند به موسی(ع) شب قدر را برای قرب، بخشش، اعطای نعمت و رحمت خود معرفی می کند.به همین منظور و برای بررسی معانی و حقیقت این شب ها با توجه به روایات اهل بیت(ع)، به سراغ حجت الاسلام والمسلمین حسن رمضانی از استادان عرفان حوزه علمیه قم و عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی رفتیم تا در این خصوص با وی به گفت وگو بنشینیم.

وی مولف کتاب هایی چون «ریاضت در عرف عرفان» و «مروری بر آثار و تالیفات استاد حسن زاده آملی» و... است. آنچه می خوانید مشروح مصاحبه با ایشان است.

سال، روزها و ماه های بسیاری هستند که در دین اسلام و مکتب تشیع به اهمیت و قدر و منزلت آنها اشاره شده است و تاکید شده همیشه این فرصت ها را غنیمت بشمرند؛ روزها و شب هایی مثل عید قربان، عرفه، عید مبعث، تاسوعا و عاشورای حسینی و... اما در میان همه این مناسبت ها، شب قدر اهمیتی ویژه و استثنایی دارد و هیچ شب و روزی را در ارزشمندی، به پایه آن ندانستند. با توجه به لغت شناسی زبان عرب و نیز با توجه به معارف دینی، لطفا ابتدای بحث معنای لغوی و اصطلاحی شب قدر را بفرمائید؟

برای قدر، معانی لغوی متعددی از جمله اندازه گیری، منزلت، جایگاه، تنگ کردن و در مضیقه قرار دادن ذکر شده و در اصطلاح، شب قدر، شب تقدیر مقدرات است که بسیار ارزشمند و دارای منزلت و جایگاه رفیعی است. بر اساس روایات، شب قدر، شبی است که بر اثر کثرت نزول فرشتگان روی زمین، فضا بر افراد تنگ می شود.

البته باید به این نکته توجه داشت حقیقت شب قدر در آنچه گفتیم خلاصه نمی شود، بلکه حقایقی ورای این حقیقت وجود دارد که باید در سیر معراج معارف به آنان دست پیدا کرد. این مطلب براساس فرموده خداوند متعال است که فرمود: «و ما ادراک ما لیله القدر» که این تعبیر بیان می کند. درک حقیقت شب قدر از عهده هر کسی برنمی آید.

بنابراین آنچه در معنای شب قدر گفته می شود، براساس فهم عرف مردم است و نه براساس حقیقت لیله القدر، لذا باید برای درک حقیقت شب قدر عمیق تر فکر کرد. چنان که فرمایش امام صادق(ع) در این زمینه راهگشاست که آن حضرت در گفت وگو با فرات کوفی که از امام درباره حقیقت این شب سوال می کند، می فرماید: «جدتنا فاطمه لیله القدر؛ حقیقت لیله القدر حضرت فاطمه است. هر کسی وی را درک کرده و بشناسد، شب قدر را درک کرده و شناخته است». این فرمایش امام، یک رمز و کد برای اهل معناست.

برای توضیح عرض می کنم در آیه شریفه انا انزلناه فی لیله القدر، لفظ «فی» دلالت بر ظرفیت می کند؛ یعنی ما قرآن را در ظرفی به نام لیله القدر نازل کردیم. از طرفی می دانیم، ظرف در ظرف زمان خلاصه نمی شود، بلکه شامل ظرف مکان مادی و مکان معنوی نیز می شود. حال باید دید ظرف در این آیه به چه معناست. به اعتقاد ما، لفظ «فی» در این آیه علاوه بر ظرف زمان، بر ظرف مکان معنوی نزول قرآن، یعنی حقیقتی که قرآن را در خود جای داده است و با آن اتحاد و یگانگی برقرار کرده و عین قرآن شده است دلالت می کند و آن حقیقت، چیزی جز حقیقت انسان کامل که قرآن ناطق و عین قرآن است، نیست. بنابراین انسان کامل، خود به تمامه، شب قدر است و جمله امام صادق(ع) درباره جدۀ بزرگوارشان حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها با این صورت بندی و این تفسیر قابل فهم است.

چرا از انسان کامل، به لیله القدر تعبیر شده است؟

رمضانی: شب قدر: شب قرب به خدا، قرب به انسان کامل و قرب به قرآن است و همه این تعابیر، به رغم تفاوت ظاهری نمایانگر یک حقیقت بیشتر نیستند. خدا به عنوان حقیقت، انسان کامل به عنوان آیینه این حقیقت و قرآن به عنوان نسخه کتبی انسان کامل به هم پیوسته اند

لیله که به معنای شب در برابر روز است، حقیقتش خفا و اختفا و فقر و فقد و فنا در برابر نور، روز و ظهور است. این کلمه اشاره دارد به حقیقتی که در برابر حق تعالی، فقر محض و فانی است و خودبینی ندارد و به اعتباری خودی در کار نیست و انسان کامل در برابر حق، این گونه است. یعنی شیء ثانی در برابر حق نیست، بلکه خلیفه و مظهر اوست، لذا اطاعت از او، عین اطاعت از خدا و عصیان در برابر او، عصیان در برابر خدا و بغض و حب او، عین بغض و حب خداوند است.

ما این معانی را از کلمه لیله می فهمیم که مفید معنای خفا و ستر است و این لیله به قدر اضافه شده که به معنای منزلت است و اینقدر چیزی جز حق نیست که عین قدر و منزلت و بزرگی است، چون خدا عین عظمت است و لیله به معنای انسان کاملی است که به این حقیقت اضافه شده است.

بحث از جبر و اختیار انسان در سنت اسلامی بویژه در کلام و فلسفه اسلامی سابقه طولانی دارد. عده ای از متکلمین اسلامی جانب جبر را گرفته اند و برخی دیگر دیدگاه اسلامی را به اختیار نزدیک تر دانستند. شیعیان نیز هر چند از اختیار محض حمایت نکردند اما جبر محض را نیز صحیح ندانستند و «امر بین الامرین» را پاسخ صحیح به این پرسش دانستند که در هر صورت موید جبر محض نیست و به نوعی و در محدوده ای از اختیار انسان حمایت می کند اما در اینجا و در ارتباط با شب قدر یک مساله وجود دارد.

آیا با توجه به بحث تقدیر و مشخص شدن سرنوشت انسان در این شب و معانی شب قدر، تناقضی میان قدر و اختیار انسان وجود ندارد؟

قطعا تناقضی میان این دو نیست، چون تقدیر یعنی اندازه گیری و قضا یعنی حکم و در مجموع، قضا و قدر به معنای آن است که اگر مساله ای اندازه اش فلان قدر باشد، حکمش فلان حکم خواهد بود. بهتر است برای تبیین این مساله، به ساختار و تجهیزات کامپیوتر اشاره کنیم که یک مهندس کامپیوتر، تمام آنچه را در توان یک دستگاه است، محاسبه و اندازه گیری کرده و نتایج مترتب بر آن را نیز مشخص می کند و در اختیار کاربر قرار می دهد و این کاربر است که نتیجه نهایی را با توجه به اراده، توانایی و استعداد خود بر صفحه مانیتور ظاهر می سازد.

قضا و قدر الهی در نظام عالم هم به این منوال مشخص شده و می شود، اما در کنارش علم و اراده و لیاقت انسان نیز ضمیمه شده است. تاکید بر دعا و راز و نیاز در شب قدر مانند تاکید بر تلاش و کوشش ارگا ن های متعدد و مختلف موقع تخصیص و تعیین بودجه است که هر کدام برای مشخص کردن استحقاق و نیاز خود و رساندن آن به گوش مسئولان، تمام تلاش خود را می کنند. در شب تقدیر مقدرات نیز انسان باید با تلاش و کوشش و عبادت خدا، لیاقت و استحقاق خود را ظاهر کرده و از فیض و فیوضات وتقدیرات الهی بهره مند شده و مقدرات را به نفع دنیا وآخرت خود رقم بزند.

گفته می شود یکی از سه شبی که در ماه مبارک رمضان به عنوان شب های احیاء نامیده می شود، احتمالا شب قدر است ولی احتمال بعضی شب ها از بعضی دیگر بیشتر است. آیا درباره تعیین شب قدر، میان شیعه و اهل تسنن اختلافی وجود دارد؟

رمضانی: لیله که به معنای شب در مقابل روز است، حقیقتش خفا و اختفا و فقر و فقد و فانی در برابر نور، روز و ظهور است. این کلمه اشاره دارد به حقیقتی که در برابر حق تعالی، فقر محض و فانی است و خودبینی ندارد و انسان کامل در برابر حق این گونه است

همان طور که می دانیم با توجه به روایات شیعه، شب های مختلفی همچون شب 15، 19، 21، 23 و 27 برای این شب ذکر شده، اما آن که از شهرت برخوردار است، همین سه شب 19، 21 و23 است و توجه ائمه استفاده از هر سه شب بوده است، لکن اهل تسنن، تمرکزشان بر شب 27 ماه رمضان است و معتقدند شب قدر شب 27 است.

از اختلاف شیعه و سنی درباره این مساله که بگذریم، اصلا به طور قطع هیچ شبی به عنوان شب قدر معرفی نشده است. حکمت این عدم تبیین و عدم معرفی این شب از سوی پیامبر و ائمه اطهار(ع) چه می تواند باشد. آیا بنا بر مقاصد عملی تعمدا توسط پیامبر اکرم و ائمه اطهار، این شب نامعلوم مانده است؟

همان طور که می دانیم حتی این شب در زمان پیامبر و ائمه(ع) با وجود اتصال آنان به منبع وحی، تعیین نشده بود هر چند ائمه(ع) در بعضی مواقع بر شب 23 تاکید بیشتری داشتند، ولی با توجه به سیره آن بزرگواران، اهتمام آنان این بوده است که مومنان در هر سه شب به احیاء بپردازند و به نظر می رسد عمدا نخواسته اند یک شب را به طور دقیق مشخص کنند، چرا که مومنان از این فیض در چند شب محروم می شدند.

من حتی بعضی افراد را می شناسم که برای درک فضیلت بیشتر از شب 19 تا 23 ماه مبارک، هر پنج شب را به احیاء و عبادت و شب زنده داری می پردازند و من عرض می کنم اگر برای مردم دشوار نبود و موجب محدودیت و محذوریت نمی شد، احتمال زیادی وجود داشت که ائمه(ع) به تمام شب های ماه رمضان برای احیاء و عبادت تاکید می کردند.

آنچه مسلم است شب قدر نسبت به مابقی ایام سال، همچون یک قله به حساب می آید که وقتی انسان به قله رسید، ناگهان از قله به سمت پایین سرازیر نمی شود، بلکه برای مدتی آنجا اطراق می کند تا از شرایط ویژه و امتیازات فوق معمول آب و هوایی آنجا بیشترین استفاده را بکند. مومنان نیز با سیر مراحل عبادی در ماه مبارک رمضان به قله شب قدر می رسند و چند شبی را آنجا اطراق می کنند و سپس سرازیر می شوند. لذا شب قدر به صورت محتمل مطرح شده تا بهره وری بیشتری صورت بگیرد.

چرا اینقدر در روایات بر شب زنده داری تاکید شده و آیا صرف بیدار ماندن موضوعیت دارد؟

این که بر شب زنده داری و بیدار ماندن تاکید شده است، صرف بیداری منظور نیست، بلکه منظور اصلی و اساسی حضور است و مراد آن است که شخص خودش را در معرض وزش نسیم رحمت ویژه الهی قرار دهد و از آنها استفاده کند، چنانچه در روایتی آمده است که «ان لربکم فی ایام دهرکم نفحات الا فتعرضوا لها؛ برای پرودگار شما در ایام زندگی تان نسیم هایی است. مترصد آن باشید که خود را در معرض آن نسیم ها قرار دهید و از آنها بهره ببرید.»

آیا میان همزمانی شب های قدر با شهادت امام علی(ع) رابطه خاصی وجود دارد؟

ظاهر قضیه این است که قبل از شهادت امام، این ایام و شب ها وجود داشته است. خوارج نادان چون کشتن امام(ع) را یک عبادت تلقی کرده بودند، خواستند آن را در یک شب با فضیلت انجام دهند و به همین دلیل 19 ماه مبارک را انتخاب کردند. این ظاهر قضیه است، اما به نظر می رسد این قضیه دارای باطنی نیز باشد.

به عنوان سوال آخر، شب های قدر چه کارکردهای فردی و اجتماعی در جامعه دارد؟

شب قدر، شب قرب به خدا، قرب به انسان کامل و قرب به قرآن است و همه این تعابیر، به رغم تفاوت ظاهری، نمایانگر یک حقیقت بیشتر نیستند. خدا به عنوان حقیقت، انسان کامل به عنوان آیینه این حقیقت و قرآن به عنوان نسخه کتبی از انسان کامل به هم پیوسته اند و انسان در این شب باید به این سه حقیقت به هم پیوسته قرب پیدا کند. پایین ترین درجه آن، قرار دادن قرآن بر سر است و بالاتر از آن این است که شخص تحت پوشش فیض قرآن قرار بگیرد و تمام شئون زندگی او قرآنی شود و بالاتر از همه، این است که انسان قرآن را به دل کند و با ظرف قرآن شدن یکپارچه قرآن شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان