Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : این روزها تا دلتان بخواهد موسسات و انجمن های مختلفی به پیشواز جمع آوری فطریه ها رفته اند و امسال هم سطح بسیاری از معابر شهرها، مملو از صندوق های جمع آوری فطریه شده است؛ صندوق هایی که نه بر دخلش نظارت می شود و نه بر خرجش . اگرچه نیت بسیاری از این انجمن های خیریه برای جمع آوری فطریه، انساندوستانه است، اما نمی توان کتمان کرد که برخی موسسات از این فطریه ها سوء استفاده می کنند و مبالغ جمع آوری شده از صندوق های فطریه را به دست نیازمندان واقعی نمی رسانند.موضوع نظارت بر فعالیت انجمن های خیریه، بحث تازه ای نیست و کارشناسان حوزه اجتماعی بارها نسبت به لزوم نظارت جدی بر فعالیت این گونه موسسات هشدار داده اند؛ بخصوص در مناسبت های مذهبی مانند عید فطر که مردم ایران برای انجام فرایض دینی خود، نذورات و وجوهات شرعی را برای اهدا به نیازمندان مهیا می کنند، حضور پررنگ برخی از موسسات سودجو موجب می شود که بخشی از فطریه های جمع آوری شده به دست نیازمندان واقعی نرسد.

صندوق های بی شمار

فطریه یکی از احکام فروع دین اسلام به حساب می آید که مطابق فقه شیعه، اگر فردی خودش فقیر نباشد، باید فطریه اش را از غروب آفتاب شب عید فطر تا ظهر روز عید، به دست فرد نیازمند برساند.

اما با وجود رواج زندگی های شهری و ماشینی، برخی از مردم حتی با همسایگان دیوار به دیوار خود هم ارتباط چندانی ندارند و در این شرایط برای آنها دشوار است که بخواهند فرد نیازمندی را برای پرداخت فطریه پیدا کنند.

وجود چنین شرایطی باعث شده است که برخی از مردم فطریه خود را درون صندوق های فطریه موجود در سطح شهر بیندازند، اما در بسیاری از موارد معلوم نیست که مسوول این صندوق ها چه کسی یا چه گروهی است یا مبالغ فطریه های جمع آوری شده در چه راهی مصرف می شود؟

حسین نبی لو، دبیر ستاد زکات کشور در این باره به جام جم می گوید: اغلب فقها بر این باور هستند تا زمانی که نیازمندی در شهر محل زندگی ما زندگی می کند، باید حتما فطریه را به آن فرد فقیر بدهیم و با وجود آن که امروزه در همه شهرها نیازمند وجود دارد، بنابراین می توانیم فطریه مان را به فقرای شهرمان بدهیم.

وی با اشاره به اهمیت پرداخت فطریه در فقه شیعه تاکید می کند: تا زمانی که فرد فقیری در جمع خویشاوندان ما باشد، باید فطریه را به آن فرد فقیر پرداخت کنیم و در غیر این صورت باید فطریه را به همسایه فقیر خود بدهیم؛ اگر باز هم قادر به انجام این کار نبودیم، باید فطریه را به مسجد محل یا امام جماعت مسجد تحویل دهیم تا او بتواند این فطریه را به فقرای محل برساند.

نبی لو با اشاره به وجود سودجویی برخی افراد و گروه ها از صندوق های فطریه اظهار می کند: برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی، مردم از طریق همین سه شیوه به پرداخت فطریه اقدام کنند، زیرا ممکن است در غیر این صورت از فطریه ها سوء استفاده شود؛ حتی اگر نتوانستند فطریه هایشان را به مسجد محل بدهند، می توانند فطریه ها را به همان مسجدی تحویل دهند که در آن نماز عید فطرشان را برگزار می کنند.

فطریه برای ساخت مدرسه و مسجد نیست

بسیاری از مردم گمان می کنند که می توانند فطریه خود را در هر امر خیری که پیش می آید، مصرف کنند و حتی گاه برخی انجمن ها اعلام می کنند که مثلا برای تجهیز ساختمان انجمن خیریه و مواردی از این دست، نیاز به فطریه های مردم دارند، اما دبیر ستاد زکات کشور در این درباره می گوید: اکثر فقها می گویند تا زمانی که در شهری فقیر وجود دارد، حتی پرداخت فطریه برای ساخت مسجد و مدرسه هم جایز نیست.

وی با بیان این که فطریه مثل زکات است، تاکید می کند: تا وقتی که فقیر هست، فطریه فقط به فرد فقیر می رسد؛ به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که مردم فطریه شان را خودشان به طور مستقیم به دست افراد فقیری که می شناسند، برسانند.

امکان پرداخت فطریه به زلزله زدگان

نبی لو با اشاره به مشکلات اخیر زلزله زدگان آذربایجان شرقی عنوان می کند: برخی از مراجع تقلید مثل آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله صافی گلپایگانی، اجازه مصرف فطریه ها در راه کمک به زلزله زدگان اخیر کشورمان را صادر کرده اند.

وی می افزاید: البته فقط افرادی که از این مراجع دینی تقلید می کنند می توانند فطریه های خود را به زلزله زدگان اعطا کنند و در غیر این صورت باید به فتوای مرجع تقلیدشان عمل کنند.

فطریه امسال چقدر است؟

دفتر آیت الله سیستانی اعلام کرد که میزان زکات فطریه برای هر نفر سه کیلوگرم گندم است که مبلغ ریالی آن برابر است با حداقل 2500 تومان و میزان کفاره (یک مد طعام) 750 گرم نان، آرد یا ماکارونی است که معادل ریالی آن ده هزار ریال برابر با یکهزار تومان است.

همچنین دفتر آیت الله حسین وحید خراسانی نیز اعلام کرد میزان زکات فطریه 2500 تومان و میزان کفاره (یک مد طعام) 750 گرم گندم است که معادل ریالی آن برابر است با 10 هزار ریال برابر با یکهزار تومان.

دفتر آیت الله نوری همدانی نیز میزان فطریه را 2500 تومان و میزان کفاره (یک مد طعام) را 700 تومان اعلام کرد. همچنین دفتر آیت الله مکارم شیرازی اعلام کرد که اگر قوت غالب مومنین و روزه داران گندم باشد، باید به ازای هر نفر مبلغ 2500 تومان به عنوان زکات فطریه پرداخت کنند و میزان فطریه افرادی که قوت غالب آنان برنج باشد، مبلغ 7000 تومان است.

شاید دوشنبه عید فطر باشد

این روزها در حالی آخرین لحظات حضور در ماه مهمانی خدا را پشت سر می گذاریم و به استقبال عید سعید فطر می رویم که عده ای از رصدگران برای رویت هلال ماه شوال آماده می شوند.

هر سال از آنجا که در تقویم قمری این احتمال وجود دارد که سه ماه قمری متوالی 29 روزه یا چهار ماه قمری متوالی 30 روزه باشد بحث استهلال و رویت ماه شوال در روزهای آخر ماه رمضان مطرح می شود.

آن طور که در وب سایت ستاد استهلال آمده، به احتمال 70 درصد روز دوشنبه عید است و رمضان امسال 30 روزه خواهد بود.

تفسیر نمودارها و آمار و ارقام منتشر شده نشان می دهد زمان مقارنه ماه و خورشید، ساعت 20 و 26 دقیقه روز جمعه 27 مرداد است.

به این ترتیب با توجه به پارامترهای نجومی امکان مشاهده هلال ماه در شامگاه شنبه بیست وهشتم مرداد در کشور ما چه با چشم غیرمسلح و چه با استفاده از ابزار اپتیکی مانند تلسکوپ و دوربین وجود نخواهد داشت.

گفته می شود ممکن است در این تاریخ پس از اذان ظهر بتوان هلال را در آسمان روز و با استفاده از تلسکوپ مشاهده کرد.

اما آنچه به اعتقاد کارشناسان ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری بدیهی است، این که در شامگاه یکشنبه 29 مرداد، هلال ماه پس از غروب خورشید در صورت مساعد بودن شرایط جوی با چشم غیرمسلح بسادگی مشاهده می شود و بنابراین احتمال این که یکشنبه اول شوال و عید فطر باشد تنها 30 درصد است.

نقشه های نجومی نیز نشان می دهد که غروب شنبه دیدن ماه در منطقه ما غیرممکن خواهد بود، اما با این حال باز هم از شنبه 10 گروه استهلال به نقاط مختلف استان تهران و 10 تا 12 گروه نیز به استان های غربی کشور اعزام می شوند تا به دنبال ماه نوی شوال بگردند./جام جم

امین جلالوند

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان