Tuesday، 21 May 2024 | سه شنبه، 01 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : پیکر نادیا دلدار گلچین بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما در میان اندوه خانواده و همکارانش به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) بدرقه شد. در مراسم تشییع پیکر این هنرمند که پنجشنبه 26 مرداد ماه از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان برگزار شد، نادر گلچین، پدر نادیا دلدار گلچین که در عرصه موسیقی فعال بوده است، در شرایطی که به سختی سخن می گفت یادداشت کوتاهی را درباره دخترش خواند.

او گفت: «در این گونه مواقع، صحبت کردن برای پدری که عزیزش را از دست داده خیلی مشکل است پس چون بداهه گویی دشوار بود یادداشتی را برای معرفی دخترم نوشتم.» نادر گلچین در این یادداشت با تشکر از حاضران و هنرمندان تئاتر ، سینما و تلویزیون کشور، خطاب به حاضران ادامه داد: «از شما سپاسگزارم که برای خاکسپاری شاخه گلی که دختر من است به این مکان آمده اید. دختری مهربان و خانواده دوست که کینه در دلش راهی نداشت با اینکه دختر عموهایش همکار او بودند، هرگز بغض و حسدی نسبت به آن ها نداشت.

نادیا دور از جنجال و هیاهو مردانه روی پای خود ایستاد و همه را دوست می داشت، او همیشه قانع بود.» پدر نادیا دلدار گلچین در بخش پایانی سخنانش گفت: «تا نفس باقی است جایگاهش در سینه تنگ من است. نادیا با ما نیست ولی در هرگوشه و کناری خاطرات تلخ و شیرینش را به یاد می آورم.» منیژه دلدار گلچین دختر عموی نادیا که دوست و همبازی او بوده اجرای این برنامه را برعهده داشت. منیژه گلچین به یاد دخترعمویش چندین قطعه شعر خواند و گفت: «نادیا در بین ما حضور دارد، در دل شما حضور دارد و بابت این همه دلهای عاشق خداوند را شاکرم.» وی ادامه داد: «می گویند ایستادگی را از سرو آموخت. نادیا از سرو ایستاده تر بود، در تحمل کردن سختی ها بی نظیر بود، او سرو ایستاده ما بود. پاره ای از تن ما بود که رفت، ما دلمان برایش خیلی تنگ می شود.» سپس مرجانه گلچین دیگر دخترعموی نادیا گلچین و بازیگر تئاتر سینما و تلویزیون در سخنان کوتاهی گفت: «نادیا به دلیل بیماری اش در سال های گذشته درد و رنج فراوانی را تحمل کرد و هرگز امیدش را از دست نداد، نگاهش به فرداهای روشن بود.» وی ادامه داد: «از همه همراهان خانواده و کسانی که او را ترک نکردند قدردانی می کنم.

خداوند این توفیق را بدهد که در نبود ما هم این چنین برایمان سوگواری کنند.» در ادامه مراسم تشییع، داریوش اسدزاده دیگر هنرمند با سابقه تئاتر سینما و تلویزیون که چندین همکاری با نادیا گلچین داشته است در سخنان کوتاهی گفت: «توان گفتارم نیست. نه توان جسمی دارم و نه روحی زیرا یکی از هنرمندان و عزیزانمان را از دست داده ایم. نادیا خانمی با وقار، متین و استوار بود. درگذشت او را به خانواده اش تسلیت می گویم.» در بخش دیگری از این مراسم سید احمد میرعلائی مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی با تسلیت گویی برای درگذشت نادیا دلدار گلچین گفت: «اتفاقی که امروز به دلیل آن جمع شده ایم، برای تک تک ما می افتد. مهم این است که زندگی همین جا نیست و همین جا تمام نمی شود. خوش به حال کسانی که در میسر زندگی شان زندگی کردن را تجربه می کنند و نه فقط زنده بودن را و خانم گلچین از جمله این افراد بود.»

وی با یادآوری بیماری طولانی مدت نادیا گلچین ادامه داد: «هرچند مدت ها دچار بیماری بود ولی هرگز گلایه ای نکرد. همه اندوخته هایش را هزینه درمان کرد اما با مناعت طبع و آبروداری زندگی کرد.» میرعلائی ادامه داد: «ائمه می گویند به حساب خود برسید، پیش از اینکه به حسابتان برسند. خانم گلچین انشاء الله جزو آمرزیده شدگان درگاه خداوند است. به ویژه اینکه در این ماه عزیز که ماه مهمانی خدا است، از دنیا رفتند.» مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی حج واجب و بستر بیماری را دو عامل آمرزیده شدن افراد دانست و اضافه کرد: «ما اینجا جمع نشده ایم که خودنمایی کنیم، جمع شده ایم هنرمند خوب بزرگ و انسانی را بدرقه کنیم. مسیر هنرمندانه این نیست که همکار هنرمندان را در بیمارستان چشم به راه بگذاریم برایش شماره حساب معین کنیم و دیگران را تشویق کنیم که برایش پول بریزند.»

وی با انتقاد از عملکرد بعضی از هنرمندان برای تامین هزینه درمان همکاران بیمارشان افزود: «پیگیری برای تامین هزینه های درمان خیلی مهم است، اما شرایط باید تغییر کند تا کسانی که با آبرو زندگی می کنند، بی اعتبار نشوند. باید چند تا از سردمداران هنرمند و مسئول ما مرده باشند که ما برای هنرمندی در حد و اندازه ی خانم گلچین شماره حساب بدهیم. اینها برای خودنمایی است، وای بر ما!» میرعلایی یادآور شد: «ممکن است این بیماری برای تک تک ما پیش بیاید ما هم باید مسیری مثل خانم گلچین طی کنیم. او جهاد کرد و تمام زندگی اش را خرج بیماری اش کرد، اگر می خواهیم برای یکدیگر کاری کنیم باید آبرومند باشد.» احمد میرعلائی در پایان صحبتش از طرف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جواد شمقدری معاون امور سینمایی و شجاعی مدیر صندوق حمایت از هنرمندان، درگذشت نادیا دلدارگلچین را تسلیت گفت و ادامه داد: «خانم گلچین در ماه مهمانی خدا از دنیا رفتند و ان شاء الله قرین رحمت هستند. همیشه باید برای عاقبت به خیری همه دعا کنیم.»

در ادامه فاضل جمشیدی هنرمند موسیقی به نمایندگی از خانه موسیقی ضمن تشریح آشنایی اش با نادیا دلدار گلچین گفت: «از زمانی که نهادهای مدنی تشکیل شده اند تا کنون دریافته ایم یکی از معضلات مهم هنرمندان ما که این همه درباره اش صحبت می کنیم، بحث خدمات درمانی و اجتماعی است.» او با یادآوری شرایط دشوار نادیدا دلدار گلچین در طول دوران درمانش خاطرنشان کرد: «در این شرایط بود که فهمیدم معضلات بسیار بزرگی داریم که بدون کمک دولت و نهادهای مدنی حل نمی شود.» جمشیدی با تاکید بر لزوم افزایش کف بیمه هنرمندان متذکر شد: «کف بیمه هنرمندان بسیار پایین است و دولت و مجلس باید آن را دست کم سه برابر افزایش دهند که امیدوارم نهادهای مدنی این مطالبات را از دولت بگیرند.»

او با اشاره به تلاش های ایرج راد مدیرعامل خانه تئاتر برای حل مشکلات درمان هنرمندان بیمار ادامه داد: «شاهد بودم آقای راد شخصا پشت در اتاق مسئولان نشست و سنوات نادیا دلدار گلچین را گرفت، این ها لازم است اما کافی نیست. نظام تامین اجتماعی درمورد هنرمندان باید تغییر کند. اگر نتوانیم این تغییرات ایجاد کنیم همچنان دچار مشکلاتی مشابه می مانیم.» بعد از سخنان فاضل جمشیدی، خانواده نادیا دلدارگلچین بر تابوت این هنرمند گردهم آمدند و با او وداع کردند. سپس پیکر این هنرمند در میان اشک های پدر و مادر، دو دختر و دخترعموهایش به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تشییع شد. آخرین بیت شعری که منیژه گلچین در بدرقه دختر عمویش خواند این بود: شرح این هجران و این خونه جگر این زمان بگذار تا وقت دگر مجلس یادبود نادیا دلدار گلچین روز شنبه 28 مرداد ماه از ساعت 16 تا 17:30 در مسجد نور واقع در میدان فاطمی برگزار می شود.

ایرج نوذری ،اکرم محمدی ، فلور نظری ، فریده صابری ، شکرخدا گودرزی ، فاضل جمشیدی، سارا اسکندری ، داریوش اسدزاده و ... از جمله هنرمندانی بودند که در مراسم خاکسپاری نادیا دلدار گلچین حضور داشتند./ایسنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان