Monday، 15 April 2024 | دوشنبه، 27 فروردین 1403
1 2

دکتر حسین کلهر : شب گذشته خبری در خصوص نشست مجمع نمایندگان گیلان باعالی ترین مقام اجرایی استان از سیمای مرکز استان پخش شد که مشاهده ی حضور آقایان کوچکی ن‍‍ژاد وآقازاده  دراین  جمع  علیرغم انتقادات شدیدشان از مدیرت استان برای آگاهان سیاسی کمی غیره منتظره اما بسیار دلگرم کننده بود. چرا که نماهای منتشر شده در اخبار ، رویه ای از تفاهم و همدلی و اعتماد متقابل بین استاندار و نمایندگان استان را به تصویر می کشید . حالتی که به رغم موضع گیریها و اختلاف نظرهای ماهها و حتی سالهای گذشته ، فصلی نوین از روابط برخی از نمایندگان گیلان با نماینده ی عالی دولت در استان را نوید می داد. آرزویی که مدتها بود دلسوزان و وارستگان جامعه  - جدای از هر جناح و تفکری - آن را انتظار می کشیدند. منظور آن افرادی ست که سعادت زندگی را در خدمت بیشتر به مردم و احیای ارزشهای والای انسانی جستجو می کنند و با مشاهده ی هرگونه انحراف در روند خدمت رسانی به مردم و عدول از آرمانهای پاک بشری ، نگران و افسرده می شوند.

چنین به نظر می رسد اتفاقات اخیر که نشات گرفته از اراده ی درست مسئولان و نمایندگان استان برای فرصت سازیست خود آغازی باشد برای همتی بلند و حرکتی نوین در راستای خدمت هرچه بیشتر به جامعه و تحقق توسعه پایدار.

برهیچ عقل سلیمی پوشیده نیست که از اختلاف و تفرقه افکنی  سودی حاصل نمی شود و تنها فرصتها هستند که در فضاهای مسموم و افترا یکی پس از دیگری از دست می روند و مردم را در بهره گیری از خدمات بیشتر دولتمردان محروم می سازند. هر چند که کم کاریها شاید در زمان خود برای کارشکنان ملموس و محسوس نباشد اما بی شک گذشت زمان فشار سنگین محدودیتها و محرومیتها را بر شانه های آحاد مردم وارد خواهد ساخت. مردمی که به استقامت و پایداری شهره اند و در 30 سال گذشته همگام با دیگر هموطنان مان درس عزت و سربلندی را به همه ی آزادیخواهان جهان ارزانی داشته اند.

خوشبختانه فضای سیاسی استان تا کنون به آن مرحله از التهاب و اضطرار نرسیده که بتواند خسران جدی در روند توسعه وارد سازد . گواه این مطلب اجرای دهها طرح عمرانی ، صنعتی ، اقتصادی و گردشگری ست که در سالهای اخیر در سراسر استان مان آغاز شده و تلاش برای بهره برداری از آنها همچنان ادامه دارد. و نه تنها بستر ساز تحولی عمیق در گیلان خواهند شد، بلکه هریک به نوع خود در کشور و منطقه بی نظیر و یا کم نظیراند. نام بردن تک تک این طرحها در این مقال نمی گنجد اما ذکر نمونه هایی از آن نه تنها خالی از لطف نیست بلکه شاید تلنگری بر ضمیر ناخود آگاه ما باشد که قدر نعمات و فرصتهای پیش رو را بیشتر بدانیم.

اگر به کارنامه ی مسئولان اجرایی استان در سه سال اخیر نظری بیافکنیم ، در می یابیم که تلاشهای انجام شده تا حد زیادی نتیجه بخش بوده است .

نمونه ی بارز این تلاشها، آغاز ساخت مجمع بزرگ پتروشیمی در لوشان است که 20 هزار میلیارد ریال از اعتبارات بخش خصوصی بدان تخصیص یافته است . ( بهتر است بدانیم این مقدار اعتبارازکل اعتبارات ساخت آزادراه وراه آهن گیلان بیشتر است. ) طرح مهم دیگر آغاز ساخت نخستین پالایشگاه خون خاورمیانه با300میلیاردتومان سرمایه گذاری خارجی در شهرستان فومن است. سومین طرح عملیات احداث آزاد راه دریا ـ خشکی آستارا گرگان است که با هزار کیلومتر مسافت در نوع خود بی نظیر است . فراموش نکنیم که بزرگترین طرحهای گردشگری هم اکنون در دیلمان و درفک روبار در حال اجرایند.همچنین اگر به قزوین سفری کرده باشیم به وضوح می بینیم که عملیات احداث خط آهن رشت ـ  قزوین با همت و سرعت در حال احداث است. شاید این طرح اکنون چندان به چشم نیاید اما فراموش نکنیم که تا 2 سال آینده حرکت قطارهای باری و مسافری از این مسیر آغاز شود. مهم اینکه این خط آهن صرفا به رشت ختم نمی شود بلکه فازدوم آن یعنی مسیر رشت ـ آستارا نیز در حال انجام است. اگر با نگاهی جامع و با رعایت انصاف این خط  آهن را به مسیر آستارا -  با کو و از باکو به روسیه و از آنجا به فنلاند مرتبط بدانیم در می یابیم که بخش عمده ی اهداف طرح استراتژیک کریدور شمال و جنوب یعنی نوستراک محقق می شود و شرایط انتقال کالا را از اروپا شمالی و شمال غربی به شبه قاره هند فراهم می سازد. در حالیکه هزینه حمل این کالا ها و مدت زمان انتقال آنهاحداقل تا 30 درصد کاهش می یابد و بدین ترتیب گیلان نقش مهم خود را در یکی از مهمترین خطوط حمل و نقل جهان که همان شبه قاره هند به اروپای شمالی ست باز می یابد.

بدون اغراق با اجرای اینگونه طرحها ست که گیلان سال گذشته با جذب 35 درصد سرمایه گذاری کشور، رتبه نخست جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی را به خود اختصاص داده است . بی شک اینگونه دستاوردها که هریک در نوع خود کم نظیرو در خور توجه و تامل اند با تلاش وافر مسئول عالی  اجرایی و تعدادی از نمایندگان استان حاصل شده است. دستاوردهایی که در بعضی مواقع فضای تفرقه افکنی و تقابل نیز بر آن مستولی بوده است.

حال اگر در روند تصمیم گیریها و تصمیم سازی ها از هر گونه  تنش و مشاجره کاسته شود ، هم موجبات دلگرمی مجریان فراهم می آید وهم پشتیبانی وحمایت مردم از نمایندگان اجرایی و تقنینی شان کاملتر می شود. نکته مهم دیگر که نباید به هیچ وجهی از آن غافل بود، انتظار ویژه ی احاد مردم از جریان اصولگرایی ست. جناحی که نخبگان آن خود را همواره خدمتگذار ملت و پیرو محض ولایت می دانند.خوشبختانه در این برهه از زمان ارکان سیاسی کشور و بیشتر نمایندگان ملت از طیف اصولگرایان هستند . شرایطی که انتظار مردم از آنان را دو چندان می کند. مردمی که در 30 سال گذشته بارها و بارها نشان داده اند همگام و همراه مسئولان نظام ، هوشیارانه در صحنه ها حاضر بوده اند و شرایط کشور و مصالح خویش را بسیار خوب تشخیص داده اند. حال اگر اعمالی مبنی بر مصادره ی اصولگرایی به نفع شخص و یا گروهی مشاهده کنند بی شک آنرا در صحنه های سیاسی آینده مدنظر قرار خواهند داد. البته این بدان معنا نیست که روحیه نقادی و نقدپذیری از فضای سیاسی و اجرایی استان رخت بربندد، بلکه بر عکس نقد عملکرد مسئولان با رعایت انصاف و درک شرایط ادامه یابد.اما نقدی که بنا بر فرمایش بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برای دفاع از حقوق حقه ی ملت و  بستر ساز توسعه کشورباشد.  شواهد و قراین نیز حاکی ست که با توجه به ابعاد شخصیتی مهندس روح الله قهرمانی چابک استاندار محترم ، روحیه و سطح نقد پذیری در ایشان بسیار بالاست. اما نقدی که موجب پیشرفت و توسعه باشد نه تخریب و مسموم سازی .نکته ی دیگری که در فرآیند نقادی و نقد پذیری همواره باید مد نظر قرار گیرد ، شرایط حاکم برجامعه است .

امروز بزرگترین تحول اقتصادی کشور در قالب اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها آغاز شده و در حال نتیجه دادن است.بنا براین همه ی توان مسئولان و دست اندرکاران جامعه باید در راه اجرای بهینه ی آن صرف شود . اجرای بهینه ی آن نیز نیازمند حمایت جدی از دستگاه اجرایی ست.

شاید مجموع این عوامل بوده که رجل سیاسی استانمان را به بازنگری در نحوه ی رفتارشان مجاب ساخته و روندی نو در فضای سیاسی گیلان پدید آورده است. حرکتی که بنا به فرمایش مقام معظم رهبری از آن به عنوان بصیرت یاد می شود و با توجه به پیشینه ی سیاسی مسئولان و نمایندگان استان تداوم آن دور ازانتظار نیست.  گذشته از اینها بروز حوادث غیر مترقبه در گیلان که عمده ی فعالیت مردمانش بر کشاورزی استوار است تهدیدی جدی برای سال زراعی آینده به شمار می رود. چرا که نبود نزولات آسمانی در پاییز امسال در 40 سال گذشته بی سابقه بوده است.  ادامه ی این روند می تواند کشاورزان گیلانی را با چالشهای عمده ایی روبرو کند.

پس رویارویی با چنین مشکلی نیازمند تعامل منطقی مسئولان و تصمیم گیران استان است. بویژه که استانداری بومی در مسند کار است و مشرف بر بسیاری از مشکلات و اولویتهای استان.این امتیاز را باید به فال نیک گرفت و از آن در جهت رفع تنگناهها و محدودیتها بهره جست

امید آنکه نخبگان سیاسی استان با درک صحیح از شرایط زمینه ی کارو تلاش مضاعف  برای دست اندرکاران را فراهم سازند و همه با هم برای ساختن گیلانی آباد و توسعه یافته تلاش کنند.روندی که در صورت تداوم دلها را امیدوارتر و تفرقه افکنان را مایوس تر خواهد کرد.

دکتر حسین کلهر _ کارشناس مسائل سیاسی و امور بین الملل

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان