Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان به نقل از  خبرگزاری خانه ملت : عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت تولید برنج در شمال کشور اسفبار بوده و برنجکاران با مشکلات بسیاری اقدام به تولید محصول می کنند، گفت: در زمینه تولید برنج مشکلات زیادی وجود دارد که انحصار واردات این محصول نیز مزید بر علت شده که دولت باید با شبکه انحصاری واردات برنج برخورد کند.

ایرج ندیمی افزود: واردات بی رویه برنج توسط افراد خاص و غیر کاردان باعث شده تا واردات در بیشتر مواقع هم زمان با برداشت محصول انجام شود که وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه پاسخگو بوده و دست شبکه انحصاری واردات برنج را قطع کند.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات موجود بر سر راه تولید برنج این است که وزارت جهاد کشاورزی هیچگاه آمار دقیقی از میزان تولید برنج و نیز نیاز واقعی کشور به واردات را عنوان نمی کند که این مسئله باعث می شود تا شبکه انحصاری واردات به خود اجازه واردات داده و نظم بازار را برهم بزند. وی اظهارداشت: هنگامی که دولت میزان دقیق نیاز کشور به واردات محصول برنج را اعلام نمی کند، مرزنشینان اقدام به واردات بی رویه محصول می کنند که این مسئله نیز تولید برنج را تحت تأثیر قرار داده و برنجکاران را با مشکل مواجه می کند. این نماینده مجلس نهم تأکید کرد: عمده ترین مشکل در زمینه تولید و واردات برنج به کشور این است که دولت نظارت جدی بر بازارچه های مرزی ندارد که این موضوع باعث می شود تا مرزنشینان بدون برنامه و به هر میزان که می خواهند این محصول را وارد کرده و موجب اخلال در بازار داخل شوند. ندیمی افزود: دولت در اغلب موارد زمان عرضه و واردات برنج را با زمان تولید به درستی تشخیص نمی دهد که این مسئله نیز بر تولید محصول تأثیر گذاشته و موجب ورود و عرضه برنج نامرغوب خارجی به کشور می شود. نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس با انتقاد از وضعیت برنجکاران، گفت: برنجکاران همواره در زمان تولید محصول برای تامین آب، کود و سم سرگردانند و در زمان عرضه هم به دلیل سیاست های غلط واردات رنج بیشتری بر آنان تحمیل می شود که به این مسئله باید رسیدگی شود. وی با اشاره به اینکه واردات تمامی محصولات باید کارشناسی شده و هدف دار باشد، تصریح کرد: واردات غیر کارشناسی، بار منفی برای اقتصاد کشور به همراه آورده و به تولید داخلی ضربه وارد می کند. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان با بیان اینکه صادرات برنج در گروی حمایت از تولید داخلی است، یادآور شد: صادرات محصول برنج شهرستان لاهیجان در گروی کنترل واردات به کشوراست زیرا واردات بی موقع و بی رویه برنج تولیدات داخلی این محصول را با چالش روبرو کرده و امیدی به صادرات این محصول در آینده وجود ندارد.
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان