Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : کسی فکرش را نمی کرد عروسک هایی که حمید جبلی و ایرج طهماسب از آرشیو صدا و سیما بیرون کشیدند، یک روز به ستاره های بی چون و چرای تلویزیون و سینما تبدیل شوند. الهام نداف: کلاه قرمزی ابتدا با پسرخاله همراه بود، دو شخصیتی که به گفته ایرج طهماسب و حمید جبلی قرار بود نماینده دو گروه از بچه های دهه 70 باشند، بچه هایی که یا زیاد ابراز وجود می کنند و یا جسارت این کار را ندارند. این زوج هنری در حضور تلویزیونی موفق شدند بسیاری از مخاطبان کودک و بزرگسال را پای تلویزیون بنشانند و زمانی که استقبال بیشتر شد، تصمیم گرفتند این عروسک ها را روی پرده سینماها ببرند.

امروز بعد از گذشت حدود دو دهه از پیدایش کلاه قرمزی و پسرخاله، این دو عروسک دیگر تنها نیستند. شخصیت های دیگری هم به گروه طهماسب و جبلی اضافه شده اند که آن ها را همراهی می کنند.

«کلاه قرمزی و بچه ننه» تازه ترین همکاری ایرج طهماسب و حمید جبلی از پنجشنبه 26 مرداد روی پرده سینماها رفت و تکانی به اکران بی بخار سال 91 داد. این فیلم توانسته است فروش قابل توجهی را به دست بیاورد، به نحوی که دو فیلم «بی خداحافظی» و «ضد گلوله» که از امیدهای پر فروش های سال 91 هستند، نتوانستند با آن رقابت کنند.

«کلاه قرمزی و بچه ننه» به دلیل حضور موفق شخصیت های خود در سینماها در سال های گذشته و همچنین پخش برنامه تلویزیونی در سه سال اخیر، این شانس را دارد که یکی از پرفروش ترین فیلم های سال شود.

از سوی دیگر، «بی خداحافظی» به کارگردانی احمد امینی از این رو شانس فروش مناسب در گیشه را دارد که برای اولین بار رضا صادقی خواننده محبوب پاپ به عنوان بازیگر در یک فیلم سینمایی حضور پیدا کرده و این فیلم برداشتی از زندگی اوست. «ضدگلوله» مصطفی کیایی که توانست در جشنواره فیلم فجر جایزه بهترین فیلمنامه را از آن خود کند، یکی دیگر از فیلم های روی پرده اکران عید فطر است که به دلیل مضمون کمدی و شباهت ناخواسته آن به فیلم «لیلی با من است» و همچنین ساختار مناسب، می تواند در لیست فیلم های پرفروش سال 91 قرار گیرد.

با همه این ها شروع توفانی «کلاه قرمزی و بچه ننه» باعث شد این فیلم با وجود همه مشکلاتی که سر راه اکرانش بود و همچنین علی رغم محدویت سالن های نمایش، روی دیگر سینمای ایران را در سال 91 نشان دهد. البته باید دید این فیلم در ادامه راه اکران همین مسیر را طی می کند یا اینکه فروش آن پایین می آید.

علی سرتیپی پخش کننده هر سه فیلم تازه اکران شده با ابراز امیدواری از فروش «کلاه قرمزی و بچه ننه» در روزهای اول اکران در خصوص ادامه این روند به خبرآنلاین، گفت: «با برخوردی که مردم داشتند مشخص شد فیلم را دوست داشتند و به نظرم این استقبال در روزهای آینده بهتر و بیشتر نیز خواهد شد.»

وی ادامه داد: «امیدواریم مشکلات سینماهای شهرداری و حوزه هنری نیز به زودی حل شود تا بتوانیم با در اختیار داشتن این سینماها فروش قابل قبول به دست بیاوریم. ما تعداد زیادی از سینماهای پردیس را از دست داده ایم و این قطعا به فروش هر سه فیلم اکران عید فطر لطمه می زند. اگر این اتفاق نمی افتاد، دو فیلم «بی خداحافظی» و «ضدگلوله» هم بیشتر از این ها می توانستند بفروشند، چرا که یکی از این فیلم ها از کمدی های جذاب سال 91 است و فیلم احمد امینی هم زندگی رضا صادقی را مورد بررسی قرار می دهد.»

اما امیرحسین علم الهدی کارشناس سینما نظر دیگری در باره فروش «کلاه قرمزی و بچه ننه» دارد.

او با پیش بینی افت فروش این فیلم به خبرآنلاین گفت: «کلاه قرمزی تا به اینجا فروش خوبی داشته، اما این فروش در روزهای آینده افت می کند. اگر بلیت را 4500 تومان در نظر بگیریم می بینیم که در روزهای تعطیل 35 تا 40 هزار نفر به تماشای این فیلم ها رفته اند. این نشان می دهد که تقاضا برای دیدن این «کلاه قرمزی و بچه ننه» زیاد است، اما سالن برای نمایش نیست.» علم الهدی با اشاره به دو فیلم «ضد گلوله» و«بی خداحافظی» گفت: «با توجه به اینکه قشر متوسط مخاطبان این دو فیلم هستند و آن ها برای دیدن فیلم بیشتر پردیس ها را انتخاب می کنند، این دو فیلم با شکست مطلق مواجه می شوند. البته «کلاه قرمزی» هم می توانست روز عید فطر تا 180 میلیون تومان بفروشد و فروشش عالی نیست. اگر قرار باشد «کلاه قرمزی» بدون سینماهای شهرداری و حوزه هنری کارش را ادامه دهد دو و نیم تا سه میلیارد تومان فروش می کند، اما اگر بتواند سینماهای حوزه هنری و شهرداری هم در اختیار داشته باشد به فروش پنج و نیم تا شش میلیارد تومان می رسد.»

«کلاه قرمزی و بچه ننه» اولین فیلم سینمای ایران است که در یک روز توانسته است 115 میلیون تومان بفروشد. این را حبیب کاوش سخنگوی شورای صنفی نمایش گفت و ابراز امیدواری کرد «کلاه قرمزی و بچه ننه» جزو پرفروش ترین فیلم های سال 91 شود.

کاوش همچنین اظهار کرد: «دومین رکوردی که «کلاه قرمزی» شکست این بود که توانست با کمک دو فیلم دیگر عید فطر در یک روز 150 میلیون تومان فروش کند. این در حالی است که هر سال عید فطر پنج فیلم در سینماهای اکران می شد و هر پنج فیلم نمی توانستند در یک روز 150 میلیون تومان بفروشند.»

وی همچنین افزود: «سینماهای شهرداری با سه فیلم عید فطر قرارداد نمایش داشتند و حواله اکران برای این سینماها هم صادر شده بود، اما این سینماها کپی فیلم ها را برگرداندند، پس ایراد از شورای صنفی نمایش نیست.

ما بیشتر از هر کسی تمایل داریم همه فیلم ها اکران شود و هیچ صندلی خالی در سینماها باقی نماند.

با همه این ها سه فیلم «بی خداحافظی»، «ضد گلوله» و «کلاه قرمزی و بچه ننه» به نسبت سایر فیلم هایی که در سال 91 روی پرده رفته اند فروش قابل قبولی داشته اند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان