Saturday، 02 March 2024 | شنبه، 12 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : کیهان هاشم نیا روز سه شنبه در مراسم عملیات اجرایی نیروگاه زباله سوز با استحصال انرژی برق در منطقه لاکان رشت اظهار داشت: در دنیای امروز، زباله معنا ندارد بلکه ثروتی است که باید از آن بهره گرفت و آن را به محصول قابل استفاده تبدیل کرد. وی افزود: در استان گیلان، یک میلیون تن زباله تولید می شود که 35 درصد این زباله ها در حاشیه رودخانه ها و تالاب ها رها می شوند و این پسماندها به دلیل بالا بودن سطح آبها، روی آب یا زیر آب قرار می گیرند و به زندگی ما لطمه می زنند.

استاندار گیلان تصریح کرد: سالی 150 میلیارد ریال هزینه جمع آوری زباله های ساحلی می شود درحالی که می توان بدون هزینه آنها را جمع آوری کرد. وی خاطرنشان ساخت: تمامی فاضلاب ها و شیرابه های حاشیه رودخانه های گیلان به رودخانه های زرجوب و گوهررود در رشت و 40رودخانه جاری استان که تامین کننده آب کشاورزی هستند، وارد می شوند یا از طریق این نهرها و رودخانه ها ، در چرخه مصرف مردم قرار می گیرند.

هاشم نیا گلوله های نفتی آلوده که توسط جمهوری آذربایجان تولید می شود و با جریان آب خزر وارد سواحل استان گیلان می شوند را از جمله آلودگی های سواحل دریای خزر ذکر کرد.وی گفت: در ساحل دریای خزر بیش از 80 رودخانه وجود دارد که این رودخانه ها به عنوان حامل آثار زباله ها عمل می کنند.

استاندار گیلان بر ضرورت فرهنگ سازی در جامعه برای مدیریت تولید زباله تأکید کرد و خواستار اهتمام دستگاه ها و نهادهای مربوطه در این ارتباط شد.

عملیات احداث واحد زباله سوز شهر رشت در منطقه لاکان روز سه شنبه با حضور 'محمدجواد محمدی زاده' معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست و مسوولان استانی آغاز شد.

این واحد زباله سوز، اولین واحد در استان گیلان می باشد که 30 درصد هزینه آن توسط دولت، 40 درصد با هزینه بخش خصوصی ایرانی و طرف چینی و 30 درصد نیز توسط شهرداری کلانشهر رشت تامین شده است.

ظرفیت این واحد سوزاندن 600 تن زباله غیرقابل بازیافت در روز است و هزینه ساخت، تجهیزات، نصب و راه اندازی و ابنیه آن 580 میلیارد ریال برآورد شده است.این واحد قابلیت تولید 57 هزار مگاوات انرژی برق در سال را دارد و مدت زمان اجرای آن 27 ماه تعیین شده است/ایرنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان