Sunday، 25 February 2024 | یکشنبه، 06 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : صدایش یادآور سریال ها و کارتون های خاطره انگیزی چون «پوآرو»، «زبل خان» و «گلمپ» گالیور (من می دونستم...) است. مردی که سال هاست در عرصه ی گویندگی در رادیو و صداپیشگی در دوبله فعالیت دارد؛ خیلی اهل گفت وگو نیست و به قول خودش گمنام واقع شده است. او اکبر منانی است ، دوبلور پیشکسوتی که به گفته خودش تمام عمرش را در رادیو و تلویزیون گذرانده و برای دلش کار کرده است، اما متاسفانه هیچگاه اسمی از او برده نشده است.

منانی اکنون در آستانه ی 72 سالگی به سر می برد؛ طی این سال ها هیچ وقت در حاشیه نبوده و با وجود اینکه اهل گفت وگو نیست، اما معتقد است گاهی اوقات باید به خاطر بعضی از اتفاقات ناخوشایند حرف زد.

منانی در بیش از 20 هزار فیلم ، سریال و کارتون گویندگی کرده است و در اکثر برنامه های رادیو به عنوان گوینده، مجری و سردبیر حضور داشته است؛ او اولین کتاب گویندگی در صداوسیما و همچنین اولین کتاب دوبله تاریخ ایران را نوشته اس. منانی از اینکه حتی هیچ اسمی از وی نمی برند، گله مند است.

خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا به بهانه ی دوبله سری جدید سریال «پوآرو» که قرار است مدیریت دوبلاژ آن بر عهده ی منانی باشد، گفت وگویی با وی داشت تا پای صحبت های این دوبلور پیشکسوت که چهره اش برایمان شناخته شده نیست، اما صدایش خاطره های زیبایی را در دل هایمان می اندازد، بنشیند.

«پوآرو» زیباترین سریال بعد از انقلاب بود

اکبر منانی ابتدا از سریال خاطره انگیز «پوآرو» صحبت می کند و می گوید: پوآرو شاید از نظر خیلی ها زیباترین سریال بعد از انقلاب باشد، به دلیل اینکه قصه های بی نظیری داشت و یک کار غنی و قوی محسوب می شد. این مجموعه که اولین بار حدود 18 سال پیش از تلویزیون پخش شد ،قصه های کاملا شناخته شده ای داشت؛ به ویژه از لحاظ کارآگاهی که به نظر من بی نظیر است و بعضی از موضوعاتش برای بیننده واقعا مثل درس است.

این دوبلور پیشکسوت در ادامه ، بازیگر نقش پوآرو ـ دیوید ساچت ـ را تحسین می کند و می گوید: این بازیگر که اصلیتش روس است، بازیگر کاملا مطرح و خوبی است ، به نظر من ایفای نقش او بی نظیر بود و جای تحسین دارد.

گویندگان «پوآرو» دیگر نظیر ندارند

وی درباره ی گویندگان سریال «پوآرو» در سری اول اینگونه بیان می کند: خوشبختانه مشکلات خاصی در دوبله ی این مجموعه نداشتیم و خیلی اذیت نشدیم فقط گاهی برخی از تغییرات اثرات نامطلوبی روی کار می گذارد. 18 سال پیش که برای اولین بار سریال «پوآرو» دوبله شد و به روی آنتن رفت، زنده یاد عطاء الله کاملی مدیریت دوبلاژ آن را برعهده داشت و گویندگان حرفه یی در آن صحبت می کردند که اکنون برخی از آنها مثل آقای کاملی و ... یا فوت کرده اند و دیگر در کنار ما نیستند و یا شرایط مناسبی برای صحبت کردن ندارند؛ بنابراین در ارتباط با گویندگانی همچون آقای کاملی معتقدم نظیری مثل آنها نیست؛ آنها از جمله گویندگان جا افتاده ای بودند که من خیلی دلم می خواست در فیلم «پوآرو» که حدود پنج ـ شش قسمت بود و به تازگی دوبله ی آن به پایان رسید، از صدای آنها استفاده کنم که امکان پذیر نبود.

او اضافه می کند: به عنوان مثال آقای جلال مقامی هم یکی از گویندگان خوب پوآرو است. او در چند قسمتی از این فیلم «پوآرو» کمی کسالت داشت اما من صبر کردم تا حالشان خوب شود و خودش بیاید رلش را بخواند. حتی در این شرایط ایشان را تغییر ندادم به دلیل اینکه اعتقادم بر این است که هر گوینده باید سر جای خودش باشد.

فعلا خبری از دوبله سری جدید «پوآرو» نیست

منانی در ادامه ی صحبت هایش درباره ی سری جدید سریال «پوآرو» که قرار است مدیریت دوبلاژی آن را نیز بر عهده داشته باشد، اظهار می کند: این روزها صحبت از سریال جدید «پوآرو» می شود اما هنوز به دست ما نرسیده است که بخواهیم آن را دوبله کنیم. فیلم سینمایی «پوآرو» که حدود پنج ـ شش قسمت بود، را دوبله کردیم که آخرین قسمت آن را به تازگی تحویل دادیم اما هنوز خبری از دوبله سریالش نیست که آیا کار می شود یا خیر.

او با اشاره به تغییرات مجموعه «پوآرو» نسبت به سریالی که 18 سال پیش از تلویزیون پخش شد، یادآور می شود: این مجموعه نسبت به سریالش تغییرات آنچنانی نداشت، چرا قصه های آن برگرفته از داستان های آگاتاکریستی است و داستان های جنایی بسیار زیبا و جذابی دارد و به قدری به شکل زنجیروار ساخته شده اند که در نهایت خیلی خوب و عالی از آب درآمدند ولی برخی تغییرات، اثرات نامطلوب روی کار می گذارند اما در کل خوشبختانه مشکل خاصی در دوبله نداشتیم و اذیت نشدیم.

دوبله «پوآرو» در کشورهای دیگر خوب از آب درنیامده

این صداپیشه ی پیشکسوت از دوبله سریال «پوآرو» در کشورهای دیگر به زبان فارسی سخن به میان می آورد و می گوید: دوبله ی سری جدید این سریال در کشورهای دیگر و پخش آن از شبکه های ماهواره یی به گوش من رسیده است؛ البته اعتراضاتی را هم در پی داشته است. گروهی از بینندگان که سریال «پوآرو» را قبلا با دوبله ی ما تماشا کرده بودند اکنون به دوبله ی کشورهای دیگر اعتراض کرده اند که چرا صداها این طورند؟ برای من شخصا جالب بود که چقدر صدا می تواند در یک کار تاثیرگذار باشد که موجب اعتراض بینندگان شود و دلیلش هم این است که بینندگان به صدا عادت می کنند.

البته من کاری به خوب یا بد بودن دوبله ندارم و قصد تعریف از خودم و دوبلورهایمان را ندارم اما در این باره خیلی برایم جذابیت داشت که چقدر صدا موثر است و می تواند تاثیر خودش را داشته باشد. باز هم تکرار می کنم من نمی خواهم بگویم ما خوب بودیم ولی مردم به صدای ما عادت کرده بودند اما در دوبله هایی که اخیرا از «پوآرو» انجام شده است، به خاطر تقلیدی که صورت گرفته خوب از آب در نیامده در صورتی که شاید اگر دوبلور با صدای خودش صحبت می کرد، تا این حد بد جلوه نمی کرد که موجب اعتراض بینندگان به صدای پوآرو شود.

«پوآرو» را من «پوآرو» کردم

منانی با گله مندی از اینکه طی این سال ها که توانسته در گویندگی نقش های بنامی همچون «پوآرو» موفق باشد، هیچ نامی از وی برده نشده است، خاطرنشان می کند: «پوآرو» در آن زمان که اولین بار از تلویزیون پخش شد، یکی از بهترین سریال ها شناخته شد و جایزه ای هم به مدیر دوبلاژش (زنده یاد عطاءالله کاملی) اهداء شد؛ آن زمان 10 سکه طلا به ایشان دادند و جالب اینجاست که اصلا اسمی از من آورده نشد. نمی خواهم از خودم تعریف کنم و اصلا به دنبال حاشیه نبودم و نیستم اما همه می دانند که «پوآرو» را من «پوآرو» کردم وگرنه کسی نمی دانست «پوآرو» کیست؛ اما به جای اینکه به من بگویند دستت درد نکند جالب است که حتی اسمی از من آورده نشد!

او در عین حال می گوید: من خیلی اهل گفت وگو نیستم، اما گاهی مسائلی پیش می آید که باید حرف زد؛ البته اتفاقاتی از این قبیل زیاد است و در تمام حوزه ها این بی مهری ها صورت می گیرد به همین خاطر معتقدم در شرایطی که آنقدر حق و ناحق می شود، سکوت بهترین راه است.

حتی یک بار هم شنیده اید اسمی از من بیاورند؟!

این گوینده پیشکسوت رادیو گله هایش از رادیو، رسانه ای که سال هاست برایش زحمت کشیده را اینگونه عنوان می کند: سال هاست که گوینده ی رادیو بودم و در تمام برنامه های رادیویی صحبت کردم و هیچ برنامه ای نیست که من نباشم از برنامه های جدی گرفته تا کمدی، مذهبی ، سیاسی و گویندگی خبر، اما شما حتی یک بار هم شنیده اید که اسمی از من بیاورند؟! گذشته از این مسائل حرف هایم زیاد است.

منانی که در اولین برنامه ی «راه شب» گویندگی کرده است، ادامه می دهد: خیلی ها از من سراغ می گیرند و می گویند چرا دیده نمی شوی؛ من ترجیح می دهم سکوت کنم چون فکر می کنم در شرایطی که آن قدر حق به راحتی ناحق می شود سکوت بهترین راه است.

وی اضافه می کند: من 100 سال است که در رادیو و تلویزیون هستم! بعضی ها با شنیدن این حرف به من می خندند و می گویند آقای منانی مگر شما چند سال سن دارید؟! دلیلش این است که من شب تا صبح در رادیو و صبح تا شب در تلویزیون حضور داشته ام، البته قصدم از این صحبت ها این نیست که کارهایم را تبلیغ کنم چرا که معتقدم تمام عمرم در رادیو و تلویزیون گذشته است. بارها پیش آمده که رادیو جشن های زیادی برگزار می کند، اما یک بار اسمی از من نمی برند در حالی که برخی از گویندگان رادیو شاگردان من هستند و بیشتر هنرپیشگان شاگردان من بودند که از زیر دست من کلاس گویندگی را گذراندند و به مراتب بالا آمدند اما متاسفانه هیچگاه دیده نشدم اما دیگر این قضیه را فراموش کردم، چرا که من به خاطر دلم و مردم کار می کنم. شاید خیلی ها این جمله را بگویند که ما عاشق مردمیم اما من در اینجا می خواهم صادقانه بگویم که به خاطر مردم کار می کنم و آنها را دوست دارم و همین گوشه بودنم ثابت کرده که در حرف هایم صادق هستم.

*** تقدیرم، فقط توجه مردم است

منانی با بیان اینکه اصلا توقع تقدیر ندارم، ادامه می دهد: قصدم از درددل ها و گلایه ها اصلا بحث تقدیر نیست، چرا که تقدیر من مردمی هستند که به من توجه دارند و با وجودی که چهره نیستم و مرا نمی شناسند، اما همین که گاهی مرا بیرون می بینند و از صمیم قلب از دیدن من خوشحال می شوند، برایم کافی است؛ من هیچ گاه به دنبال تقدیر نبودم و نیستم و اصلا دلم نمی خواهد به دنبال تبلیغات بروم.

بلد نیستم از کسی تعریف کنم

گوینده ی پوآرو در ادامه ی گفت وگوی خود با ایسنا اظهار می کند: در برنامه های رادیو و تلویزیون و دوبله، اصلا به دنبال شهرت و پول نبودم وگرنه مثل خیلی از افراد به میان می آمدم؛ به عنوان مثال برنامه های بسیاری درباره ی دوبله پخش می شود و کارشناسانی را هم می آورند، گاهی اوقات فردی را به عنوان کارشناس انتخاب می کنند که حتی الفبای این کار را نمی داند، ولی کارشناسی برنامه های دوبله را برعهده دارد، خیلی ها به من پیشنهاد این کار را دادند اما من خودم نخواستم حضور داشته باشم چرا که باید مقابل دوربین بنشینم و از همه تعریف کنم در حالی که من اصلا تعریف کردن را بلد نیستم.

او می گوید: در کار، اعتقادم بر این است که همیشه آنچه که بد است را باید گفت وگرنه کار خوب که تعریف کردن ندارد . ما وظیفه داریم که کارمان را خوب انجام دهیم اگر در کاری بد بودیم باید با ما مقابله شود و از ما ایراد گرفته شود به همین خاطر اصلا تعریف کردن را بلد نیستم.

منانی در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه اگر بخواهید سری جدید سریال «پوآرو» را با مدیریت خودتان دوبله کنید، چه تغییراتی در آن اعمال می کنید؟ می گوید: یکی از بزرگترین اشکالات در دوبله ی سری قدیم پوآرو این است که ما وقتی یک شخصیت را معرفی و از آن تعریف می کردیم، صدای شخصیت با تعریف هایی که از آن داشتیم خیلی یکی نبود.

مرحوم آقای کاملی در دوبله ی پوآرو همیشه به من می گفتند فقط تو مهمی در حالی که من اعتقاد دارم در دوبله ی یک اثر همه ی گویندگان مهم هستند؛ چرا که مثل یک مجموعه باید به شکل زنجیره به یکدیگر متصل باشند و همه باید یکدست عمل کنند. به همین خاطر یکی از فکرهایم در سری جدید سریال «پوآرو» این است که در نقش ها سعی می کنم این تغییرات را اعمال کنم ولی از لحاظ داستان همان قصه است و تغییری نخواهد کرد فقط برخی شخصیت ها را باید پیدا کنیم.

در حال حاضر گویندگی های ما در رادیو و تلویزیون،صفر است

این مدیر دوبلاژ پیشکسوت با بیان اینکه متاسفانه گویندگی در کارها و پیدا کردن شخصیت ها در کار دوبله اصلا رعایت نمی شود، اینگونه اظهار می کند: متاسفانه در حال حاضر وضعیت گویندگی در رادیو و تلویزیون ما صفر است و اصلا نمی توان اسم آن را گویندگی گذاشت ، دلیل این اتفاق هم اغلب به سفارشی بودن گوینده ها برمی گردد. من همیشه در صحبت ها و کلاس هایم می گویم که گویندگی مثل جراحی مغز است ، یک جراح مغز چقدر باید تخصص ببیند تا بتواند مویرگ های مغز را پیدا کند، اما متاسفانه در حال حاضر فردی که مثلا شکسته بند است، حالا آمده و جراحی مغز می کند، در گویندگی هم این اتفاق می افتد.

او در عین حال می گوید: گوینده باید صدای سالمی داشته باشد و اگر هم به تلویزیون می آید باید حداقل یک چهره ی معمولی داشته باشد اما این طور نیست و متاسفانه دست اندرکاران این مسائل را نمی دانند و نمی خواهند کنترل کنند.

اکبر منانی با آرزوی موفقیت برای نسل جوان صحبت هایش را به پایان می رساند و می گوید: دلم می خواهد نسل جوانمان با وجودی که مشکلات زیادی سرراهشان است، در عرصه ی دوبله، گویندگی در رادیو و تلویزیون پیشرفت چشم گیری داشته باشند با وجودی که مشکلات زیادی سر راهشان است.

منبع : مشرق

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان