Monday، 04 March 2024 | دوشنبه، 14 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : ˈکیهان هاشم نیاˈ روز شنبه گفت : نظارت کارشناسان سازمان چای، باید زمینه ساز تصمیم گیری شورای عالی اقتصاد در خصوص تصویب نرخ های عادلانه باشد. وی تعیین تکلیف مطالبات کشاورزان چایکار را از جمله اولویت های ستاد راهبردی چای دانست و افزود : کارهایی چون بهزراعی و تدوین برنامه جامع چای متناسب با سند راهبردی چای نیز از جمله دیگر اولویت هاست.

استاندار گیلان ادامه داد: آنچه مورد تأکید ماست ؛ تعیین قیمت برگ سبز چای خریداری شده از چایکاران و قیمت فروش برگ سبز کارخانه داران بر اساس نظرات کارشناسی است.

وی تصریح کرد: از آنجاییکه تعیین نرخ کارشناسی برگ سبز چای باید از سوی کارشناسان استان ها صورت گیرد و پس از آن مورد تأیید شورای عالی اقتصاد قرار می گیرد،  این مهم باید با دقت نظر انجام شود.

هاشم نیا با اشاره به تشکیل جلسه ای با نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی در خصوص مسائل و مشکلات مربوط به چایکاران اضافه کرد: تعامل مناسبی بین سازمان چای و نمایندگان مردم در خانه ملت وجود دارد و تلاش می کنیم از این رهگذر تدابیر درست و اصولی به منظور نیل به راهکار های مشخص در مورد محصول استراتژیک چای و مشکلات چایکاران اتخاذ شود.

به گزارش ایرنا، استان های گیلان و مازندران 34 هزار هکتار باغ چای دارند که به ترتیب 85 و 15 درصد سهم تولید چای کشور را به خود اختصاص داده اند.

هر ساله حدود 40 هزار تن چای خشک از این استان ها به دست می آید و در مجموع 60 هزار خانوار چایکار در گیلان و مازندران از این راه امرار معاش می کنند.

امسال از سوی سازمان چای قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک هر کیلو هفت هزار ریال و برگ سبز درجه دو هر کیلو سه هزار و 900 ریال تعیین شده است.

منبع : ایرنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان