Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : پاییز که فرا می رسد؛ نزدیک به شش هزار صیاد گیلانی در 300 کیلومتر از نوار خزر جدال خود را با آب های خروشان برای صید ماهی آغاز می کنند.

مشکلات این صیادان تنها موج و باد و سرما نیست؛ تعداد زیاد ماهی گیران، صید بی رویه، آلودگی آب و کاهش ذخایر ماهیان این شغل سخت و زیان آور را تا حدودی غیر اقتصادی کرده است.  معضلات به وجود آمده و درخواست های صیادان برای رسیدگی به مسائل و مشکلاتشان دولت را بر آن داشت که طرحی را تحت عنوان طرح بزرگ تعدیل و ساماندهی تعاونی های پره صیادی پایه ریزی کند.

در قالب این طرح؛ کارت صید تعدادی از صیادان شرکت های تعاونی پره خریداری و شرکت ها تعطیل شدند اما مسئولان اتحادیه تعاونی های پره صیادی گیلان معتقدند این طرح هنوز به نتیجه ای که باید، نرسیده است.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های پره صیادی گیلان و نائب رییس اتحادیه صیادی سراسر کشور درباره طرح تعدیل و ساماندهی تعاونی های پره صیادی به خبرنگار ایرنا گفت: مبلغ 62 میلیون دلار بابت طرح تعدیل و ساماندهی تعاونی های پره صیادی در سال گذشته از محل درآمد حاصل از نفت و میعانات گازی تامین اعتبار شد.

'یونس رمضانی' اظهار کرد: از این میزان، بیش از 70 میلیارد ریال به تعاونی های پره صیادی گیلان اختصاص یافت و بدهی 335 نفر از صیادان تعاونی های پره امید، امیرآباد شهدای تالش، گیسوم و از تعاونی پره شهید هادی پور علی آباد پرداخت شد.  وی ادامه داد: این تعداد تعاونی ها بیش از یک دهه تعطیل بودند و هیچ گونه فعالیت صیادی نداشتند به همین دلیل مشمول قانون طرح تعدیل قرار گرفته و از چرخه صیادی خارج شدند.

به گفته رمضانی؛ قرار بود طرح تعدیل و ساماندهی صیادی، طبق برنامه در مراحل بعدی در قالب اعتبارات تصویب شده سال 90 از سوی شیلات ایران تا پایان سال مالی 90 ( تیرماه 91) انجام گیرد.

* بیمه یکی دیگر از مشکلات صیادان

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های پره صیادی گیلان از نماینده عالی دولت در استان خواست موضوع پرداخت حق بیمه 10 درصدی صیادان از سوی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی که بخش سنگینی از هزینه های جامعه صیادی را به خود اختصاص داده، مورد توجه قرار دهد.

وی همچنین خواستار اجرایی شدن طرح مشاغل صیادی به عنوان سخت و زیان آور و بهره مندی صیادان از مزایای آن شد.

*خشکسالی تهدیدی برای جامعه صیادی

رمضانی با اشاره به اینکه رودخانه ها ، شریان حیاتی دریا و زایشگاه آبزیان هستند، گفت: کمبود ذخایر آبزیان، نتیجه خشک شدن رودخانه ها یکی از مهمترین عوامل قهری و طبیعی و از مصادیق بارز خشکسالی است و به همین دلیل محصولات دریایی و طبیعی باید در ردیف خشکسالی قرار گرفته و صیادان از مزایای آن بهره مند شوند

وی افزود: استفاده از مزایای خشکسالی برای ساماندهی تعاونی های پره صیادی، ضروری است چون اهداف اصلی شیلات در طرح جامع صید و صیادی دریای خزر ، اشتغال تعاونی های پره تاکید شده و برای این کار باید از همه مولفه های اقتصادی در ساماندهی بطور همزمان بهره گرفت.

رمضانی گفت: باید از همه پتانسیل های موجود اقتصادی به نحو شایسته برای اقتصادی کردن تعاونی های پره صیادی و از حمایت های قانونی استفاده کرد.

وی همچنین بیان داشت: امروزه صید عامل مهمی در تغذیه اقتصاد کشور محسوب شده و مدیریت شیلات تلاش دارد با ازدیاد صید مطمئن از ذخایر با مشارکت جامعه صیادی به اهداف بلندمدت خود که همان تامین بخشی از پروتئین کشور و بهره برداری پایدار از ذخایر دریاست، دست یابد.

وی اظهار کرد: این سیاست جز با ایجاد تحول در نظام بهره برداری سنتی صید، حذف ساختار ناکارآمد و جایگزینی با نهادینه کردن شیوه های نوین صید در جامعه بزرگ صیادی محقق نمی شود این درحالیست که با روند فعلی بهره برداری و نظارت بر صید و ذخایر دریا ، صید و صیاد با هم از بین خواهند رفت.

* طرح ساماندهی ادامه دار است

مدیرکل شیلات گیلان نیز در گفتگو با خبرنگار ایرنا با رد نگرانی صیادان مبنی بر توقف اجرای طرح گفت: طرح جامع صید و صیادی دریای خزر از طرح های مصوب هیات دولت و ادامه دار است.

'حجت سعیدی' اظهار کرد: ارزیابی اولیه ای که برای طرح تعدیل و ساماندهی این طرح از نظر هزینه ای پیش بینی شده، 62 میلیارد دلار از محل مازاد فروش درآمد نفت و گاز بود.

وی یادآور شد: با پیگیری های صورت گرفته؛ موفق شدیم برای اجرای طرح تعدیل و ساماندهی که از بندهای طرح جامع صید و صیادی است، برای مرحله اول اعتباری در حدود 140 میلیارد ریال بگیریم.

به گفته سعیدی؛ با دریافت 50 درصد از این مبلغ برای گیلان توانستیم کارت صید پنج شرکت تعاونی از 17 شرکت را جمع آوری کنیم.

وی با تاکید بر اینکه این طرح از طرح های ادامه دار است، ابراز امیدواری کرد که امسال با دریافت اعتبار لازم، تعدادی از شرکت هایی که با مشکل مواجه و تعطیل شده اند تعیین تکلیف شوند.

وی ادامه داد: این طرح جزء طرح های اولویت دار ما در راستای حمایت از صیادان زحمتکش گیلان است و سازمان شیلات و وزارت جهادکشاورزی بر اجرای آن تاکید دارند.

به گفته سعیدی؛ در مجموع 75 شرکت تعاونی صید پره در گیلان وجود داشت که چهار شرکت توسط منطقه آزاد و پنج شرکت از طریق اعتبارات دولت تعدیل شدند و بقیه در استان حضور دارند.

مدیرکل شیلات گیلان اضافه کرد: پیش بینی ما این است که فعالیت 33 شرکت با تعداد 54 صیاد در هر شرکت، برای استان مقرون به صرفه خواهد بود.

فعالیت این صیادان علاوه بر تامین بخش مهمی از پروتئین مورد نیاز مردم، موجب اشتغال و تامین معاش قشر قابل توجهی از ساحل نشینان بوده و لذا توجه به این بخش از سوی مسئولان حائز اهمیت فراوان است .

صید ماهی به روش پره روش صید 'پره' سابقه دیرینه در سواحل جنوبی دریای خزر دارد. تور پره با عرض حداکثر 3 تا 5 متر و طول یک هزار متر و به وسیله قایق چوبی درفاصله 1 تا 2 کیلومتری از ساحل به آب انداخته و به وسیله عمل کشش توسط نیروی انسانی و یا تراکتور انجام می شود. در این روش صید، هر اندازه عرض و طول پره افزایش داشته باشد، به نیروی انسانی بیشتری برای کشیدن تور نیاز است.

پره یا تور ماهی گیری از کف تا سطح آب را محصور می کند و در زمان جمع آوری و کشیدن آن به ساحل، به تدریج ماهی های موجود در محدوده تور به ساحل آورده می شوند.

زمان مجاز فعالیت صیادان پره و یا صید ماهیان استخوانی معمولاً بین اول تا 15 مهرماه هر سال تا 15 فرودین ماه سال بعد یا به عبارتی پاییز و زمستان است.

منبع : ایرنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان