Tuesday، 16 April 2024 | سه شنبه، 28 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : اکبر عبدی، انگار شمایل سینمای ایران است، خسته و زخمی اما سرپا، مرد نمکین دهه 60 و 70 سینمای ایران، ستاره تپل سینمای کودک و اعجوبه در بداهه پردازی، حالا خسته است، عمیقا خسته، عبدی در آستانه پنجاه و دوسالگی، گزیده کاری را هم کنار گذاشته و این طور که به نظر می رسد تقریبا به هیچ کاری نه نمی گوید؛ از کمدی های سوپرمارکتی تا تله فیلم و سریال. چرخ زندگی است دیگر، باید بچرخد، اکبر عبدی و غیر اکبر عبدی هم نمی شناسد، عبدی شوخ و دوست داشتنی و خوش سخن است، حتی اگر خسته باشد، حتی اگر ساعت یک بامداد در لوکیشن یک تله فیلم، روی کاناپه دراز کشیده باشد و مشغول گریم باشد و در همان حال به سوالاتت جواب بدهد.

عمواکبر ـ آن طور که عوامل فیلم صدایش می کنند ـ در هیچ حالتی شوخی و خوش سخنی را فراموش نمی کند. گفت وگوی مشروح جام جم را با اکبر عبدی ـ که گاهی شبیه درددل هم شده ـ می خوانید.

انگار چندان شاد نیستید، غمگین به نظرمی آیید. فکر نمی کردم اکبر عبدی اینقدر غمگین باشد.

بله، اخیرا به یک آدمی اطمینان کردم، مغازه ای را اجاره کردم، یک چک امانت پیش طرف بود به مبلغ 55 میلیون تومان، رفته برگشت زده، این آدم بچه محل بود و باهم نان و نمک خورده بودیم. او از اعتماد من سوءاستفاده کرد. باورم نمی شد در روز روشن بخواهد از من کلاهبرداری کند و خیانت کند، آدم وقتی این جور از نزدیکانش ضربه می خورد، غمگین می شود، دلش می گیرد. حالا من مانده ام با این مشکل؛ نه به بنده مغازه ای داده نه مبایعه نامه ای، دیگر خسته شدم، حالم خوب نیست، البته دفعه اول هم نیست، در شمال هم یک چنین اتفاقی افتاد. خواهش می کنم این را چاپ کنید؛ شخصی به نام ... سه سال پیش به نام مسکن مهر 30میلیون پول از ما گرفت، حالا نه تلفن جواب می دهد نه چیزی.

به نظر می آید دیگر تیپ های چاق و بانمک که شما مهم ترین مصداقش بودید، در سینمای امروز ایران چندان طرفداری ندارند و فراموش شده اند. این درست است که می گویند الان دور دور چشم رنگی ها و دماغ عروسکی هاست؟

چشم رنگی و خوش تیپ یا تپل و بدقیافه و کچل فرقی نمی کند؛ هر کسی اگر بخواهد عمر کارش طولانی باشد باید جنم و معرفت بازیگری داشته باشد. چیزی که الان در سینمای ایران فراموش شده این جنم و معرفت است. بازیگری یک چیز ذاتی است، ربطی به قیافه ندارد. بازیگر مثل چاهی می ماند که آب در آن بریزی و بخواهی از آن آب بکشی، یعنی باید مدام در حال یادگرفتن و یاد دادن باشد، بجوشد، هیچ وقت خشک نشود، کسی که فقط قیافه دارد، نمی تواند در عرصه بازیگری بماند، ممکن است چند صباح بماند، اما برای همیشه ماندنی نیست، اسمش برای همیشه نمی ماند، به نیکی هم نمی ماند. شاید در یک فیلم فرد را به خاطر ظاهرش انتخاب کنند که با کاراکتر فیلمنامه هماهنگ باشد، اما اگر توانایی نداشته باشد فیلم اول و آخرش خواهد بود؛ سینمای ایران از این تیپ ها زیاد دارد.

به نظر شما سلیقه مخاطب فرق کرده یا خیر؟

سلیقه و ذائقه را تلویزیون و سینما به مردم می دهد؛ یک روز همه به زبان برره ای حرف می زنند، یک روز فرم خشایار مستوفی زیر آسمان شهر می شوند، زمانی که یک سریال 90 قسمت مخاطب را به دنبال خود می کشاند مخاطبان را جذب خواهد کرد، نباید مردم را سرزنش کرد، مردم از ما یاد می گیرند.

شما از معدود بازیگرانی هستید که با طیف وسیعی از کارگردان ها کار کرده اید. فکر می کنید چرا همه آنها با شما کار می کنند؟

این برای من جای شکر دارد و شانس بسیار بزرگی بود که خدا نصیب من کرد. مرحوم خسرو شکیبایی این شانس را ندارد، استاد پرویز پرستویی ندارد، نه این که ایرادی باشد، قسمت نشده، کار با استاد ناصر تقوایی برای من یک دانشگاه بود، همه چیز دست به دست هم داد و خدا کمک کرد که من در محضر چنین آدم هایی که خیلی هایشان هم دیگر نیستند بودم، درس هایی از هر کدام گرفتم که الان به دردم می خورد، البته بخشی از اینها به رفاقت ها و دوستی های شخصی خودم برمی گردد.

فکر می کنم کار کردن با علی حاتمی برای شما یک جور دیگر بود، یک طعم دیگر داشت، درست است؟

بله، مرحوم علی حاتمی از 15 سال قبل از کلید خوردن فیلم مادر من را می شناختند، ما با هم رفت و آمد داشتیم، من مانند پسرشان خانه شان می رفتم و می ماندم، در خانه علی حاتمی اتودهای مختلف را برایشان اجرا می کردم، پدر می شدم، کودک می شدم، پیرمرد می شدم، عقب مانده می شدم، البته مرحوم حاتمی هم در زمینه نوشتن و ساخت این فرم کارها و آدم های عقب مانده بعد از سوته دلان تبحر داشتند. علی حاتمی ذهنش همیشه روشن بود، همیشه در حال داستان نوشتن بودند، هیچ وقت ایشان را بیکار نمی دیدید. ایشان برای فیلم مادر از من هم چیزهایی دیده بودند و اعتماد کردند شاید کمتر کسی بداند که مرحوم حاتمی هیچ وقت سناریو را کامل نمی نوشتند و آخر داستان را هیچ کس جز خودشان نمی دانست و بازیگرها این طور با ایشان کار می کردند که تجربه عجیب و جالبی بود.

در فیلم جهان پهلوان تختی هم قرار بود من نقش مرید تختی را بازی کنم که یک کارگر چاپخانه بود و با دوچرخه برای خانه تختی و مادرش خرید هم می کرد. این نوجوان کرو لال بود و حتی زمان مرگ تختی او را تعقیب می کند و مرگ تختی را هم می بیند اما چون کرو لال بوده نمی توانسته شهادت بدهد، علی حاتمی به من می گفت نقش این کاراکتر بسیار کلیدی است چون تماشاچی به وسیله تو حزن از دست دادن تختی را می فهمد، کار با علی حاتمی برای من یک چیز دیگر بود.

شما طبعا از هر کدام از کارگردان هایی که با آنها کار کردید، یک چیز به خصوص آموختید، این تکه های پازل شخصیت بازیگری اکبر عبدی را ساخته، برایمان بگویید از هر کدام از این کارگردان ها چه آموختید، مثلا از علی حاتمی چه یاد گرفتید؟

اکبر عبدی: سلیقه و ذائقه را تلویزیون و سینما به مردم می دهد؛ یک روز همه به زبان برره ای حرف می زنند، یک روز فرم خشایار مستوفی زیر آسمان شهر می شوند، زمانی که یک سریال 90 قسمت مخاطب را به دنبال خود می کشاند مخاطبان را جذب خواهد کرد، نباید مردم را سرزنش کرد، مردم از ما یاد می گیرند

از مرحوم حاتمی یاد گرفتم بازیگر مانند جواهری است که در خاک ها پنهان شده برای دیده شدن او قدم اول را نویسنده برمی دارد قدم بعدی را کارگردان، بعد گریمور می آید و یک جلوه ای به او می دهد، فیلمبردار با هنرش به مخاطب نشان می دهد، همه دست به دست می دهند تا از طریق بازیگر هنر بقیه به مخاطب برسد، این تفکر حاتمی بود، اگر وقت خود را می گذارند، روی گریم بازیگر، اما اگر بازیگر خودش را از تو تغییر ندهد می شود یک ماسک روی صورت و همه زحمات برباد می رود، استاد عبدالله اسکندری می گفت کسی را تا تخم چشمش مو می چسبانم اما از سی متری تا دهانش را باز می کند معلوم می شود کی هست و بازیگری بلد نیست و همه زحمات از بین می رود، بازیگر باید از درون در جهت تیپ و شخصیتی که بازی می کند تغییر کند باید نقش را زندگی کند نه این که ادا در بیاورد باید تیپ را به کاراکتر تبدیل کند آن وقت هم برای خودش هم دیگران قابل قبول خواهد بود، مثل این می ماند که فردی می خواهد جوکی را تعریف کند هنوز شروع نکرده خودش می زند زیر خنده و توقع دارد تو بخندی وقتی نمی دانید که جریان چیست خنده به چی معنا ندارد، یه دوستی داریم به نام آقای اردستانی که با هم شروع کردیم البته ایشان پیشکسوت تر هستندهم صدابردار تئاتر بودند هم بازی کردند الان هم گریمور بازنشسته سینما هستند، یک بار نشد برای ما یک جوک تعریف کنند فقط می گفت یک جوک جدید دارم بعد شروع می کرد خندیدن آخرشم می گفت خندم می گیره الان نمی تونم بعدا می گم!

ناصر تقوایی؟

از ناصر تقوایی یاد گرفتم چطور بدون نگاه کردن و از حفظ جایمان را در مقابل دوربین پیدا کنیم. در خیلی از کارها نگاه کنید می بینید که بازیگرها زیر چشمی نگاه می کنند تا نقطه شروع را پیدا کنند، این تمرکز و واقعی بودن را به هم می زند، آقای تقوایی به ما می گفت قدم هایتان را بشمارید، بایستید و بر عکس بشمارید به عقب برگردید تا نقطه شروع را پیدا کنید، در سینما در کار نمایش ایستادن، راه رفتن همه حساب و کتاب دارد و مهم است.

داوود میرباقری؟

داوود میرباقری هم یک جورایی مثل علی حاتمی می شود گفت شاعر سینمای ایران است، این که بتوانی جمله را صحیح بگویی کدام را بگویی از دام بگذری و چه جمله ای را با تاکید بیان کنی، میرباقری روی همه اینها وسواس دارد.

داریوش مهرجویی؟

آقای مهرجویی استاد این بودند که وقایع و اتفاقات فیلم را چگونه طبیعی جلوه دهند. تعریف استاد مهرجویی از سینما این بود که تمام گروه باید تلاش کنند که یک دروغ را چنان به واقعیت نزدیک کرد تا مخاطب در تردید بماند که این اتفاق افتاده یااین آدم ها واقعی بودند و بتوانند خودشان را جای شخصیت ها بگذارند. در فیلم زیبای به همین سادگی آقای میرکریمی که خانم هنگامه قاضیانی با هنرمندی بازی می کردند، خود من اینقدر تحت تاثیر این فضای واقعی قرار گرفته بودم که فکر می کردم این یک مستند است و آن افراد واقعا همسر و بچه این خانم هستند.

یا مثلا مخملباف آدم عجیبی بود، یک جورایی توقع داشت با سرعتی که خودش جلو می رود، بازیگران و عوامل فیلم هم جلو بروند، فکر می کرد ما می توانیم فکر او را بخوانیم و با او هم سرعت شویم، یک مقدار در کار پرتوقع بود و سرعت عجیبی داشت، کم حوصله بود، اگر برف هم می بارید کار باید انجام می شد. شما اگر فیلم ناصرالدین شاه اکتور سینما را ببینید صحنه ای است که همه در کاخ گلستان جمع شدند و روی پرده، فیلم تماشا می کنند و من در نقش ملیجک می روم داخل پرده که به پیرزن کمک کنم تا سوزنش را نخ کند، در آن صحنه نزدیک های غروب بود که برف گرفت اما ما همچنان سکانس را گرفتیم. اگر بیست و هشت روز برنامه ریزی کار بود باید سر بیست و هشت روز تمام می شد، خیلی دقیق و سختگیر بود.یک روز آمد سر صحنه بیست و دو نفر را اخراج کرد، حتی اصلی ترین عضو گروه مدیرتولید را بیرون کرد. مرحوم پناهی، آقای شریفی نیا و همسرشان خانم حاجیان آمدند سر یک صحنه از فیلم هنرپیشه به من سر بزنند آقای مخملباف از آنها خواهش کرد یک سکانس بازی کنند، صحنه ای که من قنداق می شدم البته این سکانس یک جور طعنه هم به فیلم دیگه چه خبر خانم تهمینه میلانی بود. وقتی گفتند باید قنداق بشوم من گفتم یک میلیون و پانصد تومان دستمزد می گیرم که مخملباف رفت شکایت کرد از من. آقای هدایت هم به اتفاق مخملباف رفت ارشاد و برای نخستین بار سر دستمزد من را ممنوع الکار کردند. گفتم من سه برابر این را به شما می دهم شما قنداق شوید عکس بگیریم و چهار جا بگذاریم این کار را می کنید؟

چرا با قصه قنداق شدن مشکل داشتید؟

نه مشکل نداشتم می خواستم دستمزد کارم را بگیرم، زیرا آنها پولش را در می آورند با آن سکانس قنداق شدن من. الان در سینمای بقیه کشورها، دستمزد ثابت نیست، اگر فروش بالا رفت، دستمزد عوامل هم باید بیشتر شود، این یکی از شرط های اقتصادی تر شدن سینمای ایران است. در دنیا اگر یک فیلم از یک حدی بیشتر فروخت، حتی به آبدارچی هم دستمزد بیشتر می دهند.

به نظر شما چرا در سینمای ایران این طور نیست؟

لابد موضوع به تهیه کننده ها برمی گردد. در اخراجی های یک، من 20 میلیون تومان دستمزد گرفتم در حالی که آن فیلم 9 میلیارد فروخت حق من این مقدار بوده؟ می دانید به من بعد از آن فروش میلیاردی چه دادند؟ به جان تک دخترم یک عکس دسته جمعی که روی تانک نشسته بودیم را روی پوسته درخت چاپ کرده بودند و به ما دادند. در اریکه ایرانیان مراسم گرفتند همه گفتند به اینها نفری نیم کیلو طلا دادند البته آقای ده نمکی دستش درد نکند در رسوایی تلافی کرد!

سینمای ده نمکی را چطور می بینید؟ از او چه یاد گرفتید؟

ده نمکی اعتماد به نفس خیلی خوبی دارد و به بازیگر هم اعتماد می کند و این خیلی خوب است، در این کار آخرش هم بسیار جدی بودند بسیار قوی نوشته بودند و جایی نداشت که بخواهی چیزی از خودت بگویی، به نظرم این کار جدید حرفه ای ترین کار ده نمکی تاکنون است، یک متن خیلی خوبی نوشته شده بود شما نمی توانستی جمله ای را حذف کنی یا چیز دیگری بگویی.

همین فیلم که برای اولین بار هم شما نقش یک روحانی را بازی کردید؟

بله، این تجربه اولم بود در بازی در نقش یک روحانی. یک مقدار فنی و تخصصی هم بود، با طلبه ها نشست و برخاست کردم که یاد بگیرم، کلمات و اصطلاحات دینی هم باید دقیق گفته شود و نمی شود چیزی را جایگزین کرد. ده نمکی آنقدر زیبا صحنه های دیگر را می گرفت و البته زیر چشمی حواسش به من بود تا می رفتم سمت خندیدن و خنداندن یقه ام را می گرفت و جالب است که عرض بیست و سه روز، فیلمی که به اصطلاح جمعیتی بود البته با انرژی و سرعت آقای گل سفیدی فیلمبردار جوان و آینده دار جمع شد.

کجا احساس کردید که سینمای ایران به شما اهانت کرده؟

سینمای ایران همه جا و به همه اهانت کرده، آنقدر زیاد است که نمی توان گفت.

آخرین چیزی که یادتان است چه بود؟

همین الان چرا آقای تقوایی نباید کار کند؟ ارشاد این بودجه ای را که برای یکسری از دوستان و نورچشمی ها می گذارد، این توهین است به همه ما، رانت بازی ها که می کنند، بعضی وقت ها پول تبلیغات یک فیلم از فروش آن بیشتر است.

در مورد شخص شما هم چیزی بوده که بتوان گفت؟

من از سینمای ایران طلبکار نیستم. من یک کارگرزاده هستم حتی به فکرم نمی آمد که یک روزی چهار نفر من را دوست داشته باشند یا فلان ماشین زیر پایم باشد. من از خدا ممنونم از کسی هم طلبکار نیستم با کسی هم مشکل ندارم ولی من برای فیلم آقای ... خیلی زحمت کشیدم تا آخر فیلم تاندون های پای راستم از چند جا پاره شد اما پولم را که ندادند هیچ، شکایت هم کردند. تا حالا نه قرارداد به من داده اند نه دستمزد. همه افراد گروه با شکایت پولشان را گرفتند اما من که شکایت نکردم جالبه که پول ندادند و شکایت هم کردند باز همین مهرماه یک دادگاه دیگر هم داریم.

تا حالا چند بار پایتان به دادگاه باز شده؟

این موضوع اولین بار بود، من در عمرم کلانتری هم نرفته بودم، ایشون در دو فیلم تا حالا مجری طرح بوده و می خواد سومی هم با آقای بهرامیان شروع کند اما من اگر شده باشد با ماشین می روم داخل صحنه شان، اما نمی گذارم فیلمش را بسازد (باخنده!)

از سیمرغ بگویید؛ به نظر خیلی ها شما مستحق سیمرغ های بیشتری بودید.

من تا حالا دو بار سیمرغ گرفتم فرقی نمی کند به آنها تیبا دادند، به ما هم دیپلم افتخار و سیمرغ دادند، البته بعضی ها را هم شریک می کنند انگار دیپلم یک ارزش دارد سیمرغ یک ارزش دیگر، در صورتی که یکی منوی چلوکبابی است و دیگری شیشه و گچ است!

شما کدام دهه سینما را بیشتر دوست دارید؟

سه چهار سال بعد از انقلاب تا ده پانزده سال بعد آن زمانی که سینمای کودک جان داشت.

مثلا چه فیلم هایی؟

فیلم هایی مثل دزد عروسک ها، سفر جادویی، مدرسه موش ها، کلاه قرمزی. شما می بینید الان بجز جشنواره کودکی که برگزار می شود آن هم نه با کیفیت سابق، ما چیز دیگری نداریم در صورتی که یک زمانی در فیلم کودک حرف برای گفتن داشتیم، این هم به برکت انقلاب بود که این گونه را احیا کرد، الان چه فیلم کودکی ساخته شده که برای اکران سرش دعوا کنند؟

دزد عروسک ها هم از فیلم های ماندگار شماست و خیلی ها شما را با شمایل دزد عروسک ها می شناسند، چه خاطره ای از این فیلم دارید؟ اکبر عبدی: یک آقای دیگر هم به اسم محسن، نام فامیلش را گذاشته بود عبدی، یک مقدار شبیه من بود، می رفت در تالارها با تقلید صدای من در مجالس عروسی برنامه طنز اجرا می کرد و از این راه نان درمی آورد، یک بار که من را دید شوکه شد گفت من را به اسم شما دعوت می کنند پول درمی آورم، گفتم عیب نداره باز هم بگو من اکبر عبدی ام!

زمانی که دزد عروسک ها اکران شد در سه روز اول اکران خیلی فروخت، درست بعد این سه روز، زلزله منجیل آمد، من منزل مرحوم حاتمی بودم که لوستر شروع به تکان خوردن کرد، یادم هست هم زمان بازی های جام جهانی بود هم تولد المیرا، دخترم سی و یکم خرداد. من برای فیلم دزد عروسک ها ماشینم را فروخته بودم، دستمزدم را هم گذاشته بودم و در کنار استاد اسکندری 10 درصد در فروش شریک شدم. آقا ما گفتیم زندگیمون از دست رفت! دو تا سینما در شیراز اکران کرده بودند به امید فروش کلان که یکدفعه فروششون رسید به روزی 15هزار تومان، ما راه افتادیم به تبلیغ شهر به شهر برای این فیلم. روزی 80 هزار تا عکس چاپ کردن برای امضا کردن و هدیه دادن به مشتریان فیلم در سینما، اینقدر عکس امضا کردیم که تا دو ماه این کنار انگشت ما چال افتاده بود، روزهایی بود برای خودش اما بعد از آن در همان سینما های شیراز از جمعا روزی 30 هزار تا شد 9 میلیون فروش.

عجیب ترین برخورد مردم با شما در این سی سال چه بوده است؟

یک بار داشتم می رفتم کاشان، نزدیک های قم ماشینم جوش آورد، سال 65 بود و هنوز جنگ بود، آن موقع فیلم اجاره نشین ها تازه پخش شده بود، یک فیات هم داشتم، ماشین را خلاص کردم و خاموش وارد سراشیب جاده شدم به یکی از محله های قم رسیدم، در حاشیه جاده قدیم قم به کاشان، به خاطر ولادت امام زمان(عج) چراغانی هم بود بچه ها دورم جمع شدند گفتم الان باید زکات کارم را بدهم، شروع کردم به خنداندن بچه ها و مردم محل به خاطر نیمه شعبان، آخرش یک آقای حدود 50 ساله با صورتی نورانی با یک بشقاب شیرینی و میوه جلو آمد و از من پذیرایی کرد و اشکش هم جاری بود، گفت اینها جمع شده بودند چون قرار بود جنازه پسر شهید مرا بیاورند اما شما آمدی و بهترین حال را به آنها دادی امثال پسر من رفتند که مردم راحت زندگی کنند، این را هیچ وقت فراموش نمی کنم.

البته برادر شما هم شهید شدند، اصغر عبدی، در چه سالی شهید شدند؟

برادر من پانزدهم اسفند 81 بعد از شانزده سال مجروحیت شیمیایی و عصبی شهید شد. دو ماه بیمارستان بستری می شد آرامبخش هایی بهش می زدند که فیل را از پا می انداخت، وقتی شهید شدند حدود 39 سالش بود، از اصغر دو بچه مانده است. او از ناحیه نخاع نزدیک به کمر تیر خورده بود و پای چپش هم سوراخ شده بود.

خاطره ناگفته ای از برادر شهیدتان دارید؟

یک دوره ای بود که من مرض قند عصبی گرفته بودم، آن زمان شب کار بودم و روزها استراحت می کردم، خانه ما در یک ساختمان بود، اصغر می رفت طبقه بالا مثلا می خواست کمک کند و ظرف بشورد ظرف ها را می شست و به جای آن که بگذارد در کابینت، صاف از پنجره پرت می کرد پایین و ظرف ها جلوی من خرد می شد، تا بعدازظهر تمام بدنم می لرزید، می گفتم اصغر چرا این کار را کردی؟ می گفت من گذاشتم تو کابینت نمی دانم چطور بلند شد رفت! هم خنده ام می گرفت هم گریه ام!

دخترتان دوست ندارد شغل شما را ادامه دهد؟

المیرا دوست ندارد هنرپیشه شود، البته سابقه بازیگری دارد، دو ساله که بود در چند فیلم، نقش نوزاد رو داشت اما الان هیچ علاقه ای به هنرپیشگی و شغل من ندارد و می خواهد برای ادامه تحصیل به خارج برود.

به عنوان آخرین سوال تا حالا شده کسی از طریق شما کلاهبرداری کند و خودش را از طرف شما جابزند؟

بله، دوبار این اتفاق افتاده. یک بار کرج کسی خودش را جای من جا زده بود وکلاهبرداری می کرد، منتها فامیلی من پسوند آقاباقر دارد، یعنی اکبر عبدی آقاباقر و این مرا نجات داد!

آقاباقر اسم جایی است؟

آقاباقر نام یک روستاست در 7 کیلومتری شهر اردبیل.

مورد بعدی کلاهبرداری از اکبر عبدی؟

یک آقای دیگر هم به اسم محسن، نام فامیلش را گذاشته بود عبدی، یک مقدار شبیه من بود، می رفت در تالارها با تقلید صدای من در مجالس عروسی برنامه طنز اجرا می کرد و از این راه نان درمی آورد، یک بار که من را دید شوکه شد گفت من را به اسم شما دعوت می کنند پول درمی آورم، گفتم عیب نداره باز هم بگو من اکبر عبدی ام!

گفت وگو از: بهمن هدایتی این گفت وگو نخستین بار در روزنامه جام جم منتشر شده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان