Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

 گیلانیان : رضا دوست جلالی احداث سایت نفتی رودسر را موجب ایجاد یک عسلویه جدید و بزرگ دانست و اظهار کرد: در صورت اجرایی شدن این پروژه بزرگ در رودسر طی 10 سال آینده شاهد جذب 50 تا 100 هزار نفر از نیروی کار خواهیم بود.

وی با اشاره به اقدام های صورت گرفته در زمینه پیشبرد سایت نفتی خزر در رودسر ابراز کرد: پس از کلنگ زنی این طرح بزرگ ملی با حضور وزیر نفت، کارهای مربوطه با سرعت در زمینه تملک و برآورد هزینه های آزاد سازی محوطه و پیاده سازی عوامل اجرایی با هماهنگی مسئولان استانی و کشوری انجام گرفته است.

این مسئول ادامه داد: 286 هکتار زمین که بخشی در تملک مردم و بخشی در تملک منابع طبیعی بود در حوزه سایت نفتی خزر قرار دارد که در گذشته بدون صدور پروانه ساخت برای این پروژه بزرگ ملی اختصاص داده شده بود.

وی با بیان اینکه اکنون 80 هکتار از زمین های مربوط به منابع طبیعی در اختیار پیمانکار طرح قرار گرفته تا با استقرار کانتینرهای مربوطه مقدمات اجرای سایت نفتی فراهم شود، ابراز کرد: دو وظیفه شهرستانی و استانی برای تسریع این سایت وجود داشته است.

این مسئول، در اختیار قرار دادن انشعابات آب و برق و گاز و مخابرات و ... را از وظایف شهرستانی در سایت نفتی ذکر کرد و گفت: در جلسه ای با حضور مسئولان اداره های ذی ربط و شرکت نفت برای نیازمندی های طرفین و اعتبارات لازم توافقاتی حاصل شد که در یک ماه آینده مسئله انشعابات به نتیجه می رسد.

دوست جلالی با اشاره به مسئله اداری فعالیت شرکت نفت و اختصاص ساختمان اداری بیان کرد: برای پیگیری کارهای اداری شرکت با دستور استاندار ساختمان مربوط به فرمانداری با 5 هزار متر زمین در کنار ساحل تحویل شرکت نفت شد تا کارهای اجرایی و اداری در آن ساماندهی شود.

وی درباره موانع پیش روی طرح موضوع مالکان برخی از زمین های موجود در طرح سایت نفتی، خاطرنشان کرد: به غیر از 80 هکتار که به مسئولان سایت نفتی تحویل داده شده، حدود 80 هکتار دیگر از زمین های موجود در تملک افراد و نهادهایی نظیر مجتمع کوثر بنیاد شهید، اداره اموال و املاک و اشخاص حقیقی قرار دارد که برای برطرف شدن این مسئله جلسه ای با حضور مالکان حقیقی و حقوقی و رسیدن به توافقی مبنی بر امانت شش ماهه این زمین به استانداری برگزار شد.

وی اضافه کرد: در نتیجه برگزاری جلسه مذکور، مقرر شده 80 هکتار زمین از طرف استانداری به صورت رایگان در اختیار شرکت نفت قرار گیرد و استانداری با استفاده از اختیارت خود زمین معوض به مالکان در مناطق دیگر با نظر کارشناسان فنی و دادگستری و... دهد که حدود یک ماه است زمین موصوف نیز در اختیار شرکت نفت قرار داده شده است.

فرماندار رودسر درباره اعتبارات اجرایی طرح سایت نفتی اذعان کرد: در جلسه ای که اخیرا با استاندار و نماینده شهرستان و وزیر نفت برگزار شد از طرف استانداری حدود 20 میلیارد تومان برای سایت نفتی اختصاص داده شد که برای تملک و پیشبرد تاسیسات اداری سایت بوده است.

وی به زمین های مسکونی اطراف سایت نفتی رودسر و معضل پیش روی آن اشاره کرد و افزود: تنها مشکلی که اکنون پیش روی این پروژه قرار دارد و ما به استاندار قول برطرف کردن آن را داده ایم، مسئله 200 هکتار از زمین های در دست مردم روستای مجاور است که جزو نیازمندی های شرکت نفت محسوب می شود و تصمیم گرفته شده تا از طریق کمیسیون ماده 9 نامه ای به دادستانی ارسال شود که این زمین در اختیار شرکت نفت قرار گیرد و با انجام سه ماه کارشناسی، حق و حقوق طرفین داده و رضایت آنها جلب شود.

دوست جلالی به اهمیت و گستردگی پروژه سایت نفتی خزر در رودسر و میزان اشتغال پیش بینی شده در بازه زمانی آن اشاره کرد و یادآور شد: با توجه به گستردگی پروژه و اولویت بندی آن از طرف شرکت نفت، به هزینه ای  بالغ بر یک هزار میلیارد تومان و حدود هشت یا 9 سال زمان برای کسب نتیجه و آماده سازی پروژه و تاسیسات زمان نیاز دارد.

 وی اضافه کرد: در دو و یا سه سال اولیه حدود 5 هزار نفر و در مدت 10 ساله بهره برداری از سایت نفتی خزر تعداد 50 هزار نفر و با در نظر گرفتن شغل های جانبی حدود 100 هزار نفر نیروی کار جذب می شوند که در واقع یک عسلویه جدید و یا بزرگ تر از عسلویه را در منطقه رودسر خواهیم داشت / منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان