Monday، 04 March 2024 | دوشنبه، 14 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : همت و تلاش بخش خصوصی در کنار سازمان چای کشور سرنوشت چای سیاه را در آستانه سفید بخت شدن قرار داده است.

 به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، از اوایل قرن بیستم چایکاری در کشورهای ایران و ترکیه آغاز شد و قبل از سال 1280 هجری شمسی، کشت چای در ایران رواج نداشت و ایرانیان قدیم به جای چای، قهوه می نوشیدند به همین دلیل چایخانه های امروزی همان نام سنتی خود یعنی قهوه خانه را حفظ کردند.

به دلیل علاقه دولت وقت ایران به کشت چای در کشور، به حاج محمد میرزا کاشف السلطنه چایکار که در آن زمان ژنرال کنسول ایران در هند بود ماموریت داده شد تا چگونگی کشت و کار چای و اصول چای سازی را بیاموزد.

مرحوم چایکار پس از حدود 1.5 سال تلاش و کار  روی مزارع چای در هند موفق شد اصول و فنون چایکاری را بیاموزد و پس از آن با موافقت دولت وقت هند 2 هزار نهال را به ایران آورد و بعد از مدت ها تلاش و تحقیق و بررسی بهترین محل کشت آن را شهرستان لاهیجان شناخت.

پس از آن، مرحوم چایکار با مشقات زیاد قطعه زمینی به مساحت حدود شش جریب در اطراف لاهیجان و مقداری زمین در اطراف تنکابن یافت و  کشت چای در این دو قطعه اراضی را آغاز کرد که از آنها چای معطر به دست آورد.

مرحوم چایکار نخستین شخصی بود که در ایران به کاشت این گیاه و تهیه چای خشک اقدام کرد و در سن 65 سالگی دوباره عازم هند و چین و ژاپن شد و متخصصانی به نام های دیلونگزی، فونچین و موچین را به استخدام دولت ایران درآورد تا چایکاری و چای سازی را به ایرانیان بیاموزند اما کاشف السلطنه در مراجعت از این سفر در سال 1308 هجری شمسی روز دوشنبه 31 فروردین ماه در نزدیکی بوشهر با اتومبیل شخصی خود به دره پرت و کشته شد.

اکنون آرامگاه این مرد که بیشتر عمر خود را صرف کشت چای و ترویج آن در ایران کرده بود طبق وصیتش در شهر لاهیجان روی تپه ای به مساحت یک هزار متر مربع در قسمت جنوب غربی لاهیجان واقع شده است.

پس از کشت چای در لاهیجان، کشت این گیاه در دیگر شهرهای شمالی مانند لنگرود، سیاهکل، املش، رودسر، تنکابن، رامسر و برخی از شهرهای دیگر شمالی رواج یافت.

صنعت چای ایران با وجود داشتن استعدادهای بالقوه در زمینه تولید، فرآوری و تجارت چای نتوانسته است در سال های گذشته جایگاه خود را در صنعت جهانی تثبیت کند و حتی در چند سال اخیر دچار بحران شده است.

وابستگی مستقیم بالغ بر 60 هزار خانوار به کشت و تولید چای و همچنین جایگاه خاص چای در سبد مصرفی خانواده های ایرانی، ضرورت تدوین راهبردی و ساختار مناسب برای صنعت چای ایران را افزایش داده است.

شرکت سرمایه گذاری و تامین خودروی صدرا با امضای تفاهمنامه ای با سازمان چای کشور آمادگی خود را در کنار بخش دولتی برای نجات و احیای چای اعلام کرده است.

* امضای تفاهمنامه صدرا با سازمان چای کشور

رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه ورود شهرام قویدل مدیر عامل شرکت مذکور برای برطرف کردن مشکلات چایکاران یک نوع ایثار است، عنوان کرد: ایشان برای در مرحله نخست که به دیدارشان رفتم بنده را پذیرفت و این دیدار منجر به امضای تفاهمنامه همکاری شد.

* عذرخواهی رئیس سازمان چای کشور از چایکاران به دلیل تاخیر در پرداخت مطالبات

علی محرر با عذرخواهی از چایکاران به دلیل تاخیر در پرداخت مطالبات چایکاران گفت: با شرکت صدرا به مدت شش سال قرارداد همکاری بسته شد تا شکوفایی در صنعت چای را داشته باشیم.

این مسئول سازمان چای را نهادی نوپا خواند و خاطرنشان کرد: این سازمان نیازمند حمایت است.

وی با بیان اینکه سازمان چای از سال 70 مرد، افزود: در این سال 150 هزار تن چای در انبار سازمان بود، اما کسی متوجه این امر نشد و طرح تغییر ساختار چای نیز بر همین اساس صورت گرفت.

محرر، نبود اعتبار لازم را از مشکلات این سازمان عنوان کرد و یادآور شد: امسال با مشکلات فراوان 28 میلیارد تومان اعتبار گرفتیم که 2 میلیارد و 80 میلیون تومان دیگر باقی مانده است.

رئیس سازمان چای کشور، چای گیلان و ایران را دارای جایگاه بالایی دانست و تصریح کرد: 52 هزار و 500 تن چای در انبار تعاون روستایی است.

این مسئول خرید تضمینی برگ سبز چای با نرخ 4 هزار تومان در هر کیلو را یکی از خواسته های مهم سازمان چای نامید.

* راه اندازی کارخانه چای سازی با تکنولوژی بالا در لاهیجان

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری و تامین خودروی صدرا نیز با ابراز رضایت از همکاری با سازمان چای کشور تصریح کرد: به زودی در لاهیجان یک کارخانه با تکنولوژی بالا در تولید چای راه اندازی می شود که ما حمایت مالی آن را انجام می دهیم.

شهرام قویدل تغییر ذائقه مردم از چای خارجی به داخلی را نیازمند فرهنگ سازی دانست و اضافه کرد: برای این فرهنگ سازی در مجموعه داماش «ایرانی چای ایرانی بنوش» را تبلیغ می کنیم.

وی با بیان اینکه حدود 32 هزار نفر چایکار از دولت مطالبه دارند، خاطرنشان کرد: حساب تمام این افراد چایکار تا 22 بهمن امسال تسویه می شود.

این مسئول 70 درصد کار پرداخت وجوه را به عهده شرکت صدرا و 30 درصد بانک اعلام کرد و متذکر شد: از سال 92 دیگر هیچ چایکاری مطالبه نخواهد داشت.

* پرداخت تمام مطالبات چایکاران تا دهه فجر امسال

وی با اشاره به بدهی 22 میلیارد تومانی دولت به چایکاران اظهار کرد: با امضای این تفاهمنامه همکاری، تمام مطالبات چایکاران تا پایان 22 بهمن امسال پرداخت و این بدهی تسویه می شود.

این مسئول، به حضور پنج ماهه خود در گیلان اشاره کرد و گفت: این حضور موجب شد تا وضعیت تجارت اسفبار چای را مورد بررسی قرار دهم و برای حمایت از صنعت چای و چایکار با سازمان چای کشور تفاهمنامه همکاری امضا کنم.

مالک باشگاه داماش با بیان اینکه 110 هزار تن چای سنواتی در انبار موجود است که می خواهد تبدیل به کمپوست شود و در مزارع مورد استفاده قرار گیرد، افزود: قیمت برگ سبز بسیار نازل است و هیچ توجیهی برای نرخ پایین چای نیست.

وی به برخی از مفاد تفاهمنامه با سازمان چای اشاره کرد و گفت: در این تفاهمنامه نرخ خرید برگ سبز چای درجه یک هر کیلو یک هزار و 200 تومان و برگ سبز درجه دو نیز 700 تومان در نظر گرفته شده است.

قویدل ایجاد بازار رقابتی را از دیگر اهداف تفاهمنامه ذکر کرد و یادآور شد: برای خرید برگ سبز چای به کارخانه داران امکان خرید نقدی و یا مدت دار 6 ماهه داده می شود.

وی از اختصاص بودجه مناسب برای بسته بندی و تولید چای در ادامه تفاهمنامه خبر داد و اذعان کرد: امسال 22.5 میلیارد تومان حواله چای از سازمان چای خریداری کردیم اما باز هم این سازمان به ما بدهکار است.

* پرداخت تسهیلات بانکی از یک تا 10 میلیون تومان به چایکاران

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری و تامین خودروی صدرا درباره تسهیلات به چایکاران افزود: برای تمام 72 هزار نفر چایکار که 32 هزار نفر فعال هستند، از یک تا 10 میلیون تومان طبق قدرت بازپرداخت تسهیلات بانکی در نظر گرفتیم.

وی با تصریح بر اینکه قصد ما بازگشت به تولید 400 هزار تن چای در دوران گذشته است، خاطرنشان کرد: تسهیلات مذکور از طریق شرکت صدرا و معرفی به بانک عامل صورت می گیرد و به چایکاران کارت داده می شود که شناسنامه الکترونیکی کشاورز خواهد بود.

قویدل نبود تجهیزات تکنولوژی روز در کارخانه ها را از مشکلات کارخانه های چای سازی عنوان کرد و افزود: سازمان چای کشور تعهد دارد از طریق دفاتر پیشخوان دولتی بحث خرید برگ سبز چای گیلان و مازندران را داشته باشد.

* مطالبات چایکاران نیمی از بودجه هزینه ای داماش است

این مسئول با انتقاد از دیرکرد پرداخت مطالبات چایکاران افزود: 25 هزار کشاورز چایکار تنها 8 میلیارد تومان طلب دارند یعنی به اندازه نیمی از بودجه ای که در تیم داماش مصرف می کنیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در کنار چای طرح نوسازی خودرو در گیلان را داریم که در این راستا برای 15 هزار خودروی اقساطی هر یک مبلغ 10 میلیون تومان در بانک ملت تسهیلات پرداخت می کنیم.

* چای میراث سرزمین گیلان است

رئیس اتحادیه چایکاران شمال با اشاره به اینکه چایکاران در سال هایی که گرفتار بحران بودند سخنان لطیفی نشنیدند، اظهار کرد: برای احیای چای تازیانه خوردیم و تحمل کردیم اما دست از چای بر نداشتیم زیرا میراث است و ریشه در خاک ما دارد.

ایرج هوسمی چای گیلان را به لحاظ کیفیت برخوردار از اقلیم خاص دانست و گفت: چای گیلان بهترین چای جهان است.

رئیس اتحادیه چایکاران شمال با بیان اینکه برگ سبز چای باید درست ساخته، پرداخته و عرضه شود، افزود: در چند سال اخیر هیچ دستی در مقام حمایت از چایکار از آستین بیرون نیامد و چایکار مورد حمایت قرار نگرفت.

وی ادامه داد: مسئولان چایکار همت کردند اما تصمیم گیرنده کسانی بودند که خود را به خواب زده بودند که بیدار کردن اینگونه افراد بسیار سخت است.

* مصرف سالانه 1.5 کیلو چای هر ایرانی

هوسمی با تصریح بر اینکه مقام های عالیه با تحصیلات بالا هرگز وضعیت چای و چایکار را درک نکردند، اذعان کرد: طبق بررسی ها، هر ایرانی در سال یک کیلو و 600 گرم چای خشک مصرف می کند، مگر قیمت این مقدار چقدر است که بزرگان از حمایت و حفظ آن دریغ می کنند.

وی قیمت علوفه صحرا را بیش از چای دانست و اظهار کرد: چایکار غریب، اسیر و فقیر شده است و فریاد ما به گوش و دل کسی نرسید.

این پیر عرصه صنعت چای با اشاره به اقدام شهرام قویدل مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری و تامین خودرو صدرا در حمایت از چایکار و امضای تفاهمنامه با سازمان چای، افزود: اقدام قویدل در افزایش نرخ برگ سبز چای امیدی را در دل های چایکاران زنده کرد و این نوید را به ما داد که چای و چایکاری مورد حمایت قرار گیرد و از این بابت خرسند هستیم.

وی با اعلام حمایت اتحادیه چایکاران از اقدام قویدل، خاطرنشان کرد: به همین رقم ناچیز که افزایش می یابد دل خوش می کنیم و از رسانه های گیلان و هر کس که برای حمایت از چای و چایکار کلام بر می آورد تشکر می کنیم.

هوسمی یادآور شد: چای ایران سرآمد چای جهان است، اگر به آن بها دهند.

* نقش مهم کارخانه دار در  صنعت چای

رئیس انجمن صنفی کارخانه داران چای شمال نیز حمایت این انجمن از اقدام قویدل را اعلام کرد.

سعید رحمت سمیعی خواستار در نظر گرفتن نقش کارخانه دار در تفاهمنامه صدرا با سازمان چای شد و اظهار کرد: سرمایه گذاری دراز مدت نظر کارشناسانه می خواهد و برای رسیدن به اهداف احیای صنعت چای در کنار قویدل و سازمان چای هستیم.

* دولت در بحث چای توجیه نیست

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس نیز با اشاره به اینکه احمدی نژاد در سفر چهارم خود به گیلان باید مسئله احیای صنعت چای را در دستور قرار دهد، گفت: دولت در بحث چای توجیه نیست.

محمد مهدی رهبری املشی با تصریح بر اینکه احمدی نژاد قصد کمک به چای را دارد اما حوصله شنیدن ندارد، افزود: برای رسیدگی به مسئله چای نزد احمدی نژاد رفتیم اما حوصله شنیدن نداشت و ما را به کار گروه کشاورزی فرستاد و رحیمی معاون اول رئیس جمهور نیز وقت شنیدن نداشت و ما را به مرادی معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی سپرد اما او نیز ما را به کارشناس خود سوق داد.

وی با اشاره به ناشناخته بودن صنعت چای برای برخی مسئولان رده بالا، افزود: تا چند سال قبل رئیس وقت سازمان چای کشور نمی دانست چای بوته ای است یا درختی، و چای را نمی شناخت.

* حمایت از سرمایه گذاری شرکت صدرا در صنعت چای

رهبری املشی به امضای تفاهمنامه صدرا با سازمان چای کشور برای احیای صنعت چای اشاره کرد و یادآور شد: زمینه ای برای احیای صنعت چای فراهم شده که می تواند چای را از حالت رکود نجات دهد.

وی با بیان اینکه امسال سرنوشت چای سیاه تر از سال های قبل بود، افزود: هیچ سالی مانند امسال به چایکار ضربه وارد نشد.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس امضای تفاهمنامه مذکور را موجب برطرف شدن مشکل چایکار دانست و تصریح کرد: این اقدام برای احیای چای مبارک است.

وی با اشاره به اینکه در گذشته مردم چایکاری می کردند و زندگی آنها تامین بود، اذعان کرد: دولت از نظر اقتصادی چای را مدیریت می کرد و فعالیت چایکار توجیه اقتصادی داشت و زندگیش تامین می شد.

رهبری املشی سازمان چای را متولی چای نامید و تصریح کرد: هر وضعیتی در صنعت چای رخ دهد سازمان چای و دولت باید پاسخگو باشند.

* بی توجهی دولت موجب افت صنعت چای شده است

وی افزود: در سال های اخیر به دلیل بی توجهی دولت نسبت به چایکار، صنعت چایکاری افت کرده است.

این نماینده مجلس، پشتیبانی خود را از اقدام شرکت سرمایه گذاری صدرا در حمایت از صنعت چای اعلام کرد و متذکر شد: افزایش تعرفه کیفیت داخلی چای را بالا می برد.

وی تغییر ذائقه مردم از مصرف چای خارجی به چای داخلی را نیازمند فرهنگ سازی و کار تبلیغاتی دانست.

* واردات چای کنترل شود

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس نیز ساماندهی چای را از دغدغه های امروز کشاورزان چایکار دانست و اظهار کرد: چای یک محصول راهبردی است که اگر مدیریت نشود در آینده نزدیک با توجه به فضای منطقه به فراموشی سپرده می شود.

محمد حسین قربانی با بیان اینکه هم افزایی بین نمایندگان و اصحاب رسانه و دلسوزان در مدیریت صنعت چای نقش دارد، افزود: همه باید در کنار یکدیگر با مدیریت صنعت چای این محصول را احیا کنیم.

نماینده مردم آستانه اشرفیه امضای تفاهمنامه صدرا با سازمان چای کشور را موجب تحول عظیم در صنعت چای خواند و خاطرنشان کرد: این اقدام در صنعت چای یک تلنگر است.

* کنترل واردات چای ضرورت احیای صنعت چای است

وی افزایش برگ سبز چای درجه با قیمت یک هزار و 200 تومان و برگ سبز درجه دو با نرخ 700 تومان طبق تفاهمنامه مذکور اذعان کرد: این نرخ نیز مقرون به صرفه نیست و باید در صنعت چای مدیریت صورت گیرد.

قربانی احیای سازمان چای را مورد تاکید قرار داد و گفت: کنترل بحث واردات چای از موارد مهم در احیای صنعت چای بوده و به نفع بازرگانی چای است.

وی با تاکید بر کوتاه کردن دست مافیای چای، اذعان کرد: اهمیت دادن به تولید چای، دست مافیای این محصول را کوتاه می کند.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس با عذرخواهی از کشاورزان چایکار از تاخیر در پرداخت مطالبات چایکاران، یادآور شد: دولت باید حق و حقوق و مطالبات چایکاران را به موقع پرداخت می کرد که این امر صورت نگرفت.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان