Sunday، 25 February 2024 | یکشنبه، 06 اسفند 1402
1 2

گیلانیان به نقل از مهر _ حسن تامینی نماینده مردم رشت در مجلس گفت: برنجهای وارداتی با سیاست غلط وزارت بازرگانی و جهاد کشاورزی در بازار افزایش و آسیب جدی به کشاورزان می زند.

حسن تامینی افزود: هر ساله میزان واردات انواع برنج های هندی، پاکستانی، تایلندی و غیره با سیاست های غلط وزارت بازرگانی و وزارت جهاد و کشاورزی در بازار بیشتر می شود.

وی اظهارداشت: به بهانه افزایش قیمت برنج های ایرانی، نرخ برنج های وارداتی نیز افزایش پیدا می کند و به دنبال آن واردات و عرضه در کشور هم بیشتر می شود، این سیاست غلط را چه کسی باید پاسخگو باشد.

نماینده مردم رشت در پاسخ به جواب یکی از مسئولان وزارت بازرگانی که اعلام کرده بود علت افزایش قیمت برنج بیش از چهار هزار تومان به دلیل تقاضای زیاد و عرضه کم است که باید برای رفع این معضل عرضه را افزایش داد، گفت: در آستانه ورود برنج های ایرانی به بازار با واردات و عرضه انواع برنج های خارجی برای کشاورزان مشکل ایجاد نکنید.

وی افزود: برنج های خارجی مشکل دارند و چرا با تفاسیر مختلف این نوع برنج ها بدون آزمایش وارد بازار می شوند.

تامینی با اشاره به اینکه برخی مسئولان مصرف سالانه برنج در ایران را بیش از سه میلیون تن اعلام می کنند، اظهارداشت: با در نظر گرفتن جمعیت 75 میلیون نفر در کشور و مصرف سرانه حدود 40 کیلوگرم آماری را ارائه می دهد که متاسفانه تنها به ضرر کشاورز و کشاورزی خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به صحبت های دبیر انجمن صنفی برنج که اعلام کرده امسال دومیلیون و دویست و پنجاه هزار تن برنج در کشوربرداشت می شود، عنوان کرد: با توجه به آمار ارائه شده و مصرف سرانه کشور در هرماه، مصرف 750 هزار تن برنج پیش بینی خواهد شد که متاسفانه باز هم این اعداد و ارقام نشان دهنده اینکه نیاز به وارد کردن برنج های خارجی خواهیم داشت و می دانیم که چه کسانی به چه میزان این برنج ها را وارد کشور می کنند. نماینده مردم رشت در ادامه آمار واردات برنج طی دوماهه نخست امسال را یک چهارم نیاز این محصول دانست و گفت: آمار گمرک نشان می دهد که طی دو ماهه نخست سال جاری بیش از 201 هزار تن برنج وارد کشور شده که این میزان یعنی یک چهارم نیاز برنج طی دو ماهه نخست امسال است. تامینی افزود: هرسال واردات برنج در کشور افزایش می یابد حال اینکه چه میزان برنج خارجی در انبارها موجود است خود جای بحث دارد. سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اعلام کرد: علاوه بر نظارت بیشتر بر روی برنج های وارداتی باید نظارت ویژه هم بر روی میوه های وارداتی داشت و روی این محصولات آزمایشات لازم انجام داد. وی عنوان کرد: کمیسیون بهداشت و درمان در حال بررسی این میوه هاست که چه میزان آلودگی و بیماری را به همراه خواهند داشت، این در حالیکه بازارهای ایران پر از میوه های خارجی شده است.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 1

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان