Saturday، 02 March 2024 | شنبه، 12 اسفند 1402
1 2

اختصاصی گیلانیان : دهه فجر نتیجه تلاش های 14 قرن انسان های اصلاح طلب است که توسط بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) بنیان نهاده شد.

آیت الله قربانی دردیدار شهردار ، معاونین و جمعی از مسئولان این اداره ضمن تبریک هفته وحدت و میلاد رسول گرامی اسلام و میلاد رئیس مکتب جعفری و تبریک پیشاپیش دهه مبارک فجر با بیان این مطلب افزود:

بسیاری از اموری شهری که امروز به سایر ادارات واگذار شده در گذشته به عهده بلدیه یا شهرداری بود و حاکم اسلامی، خصوصا شخص امیرالمومنین مسئولیت بالای آن را به عهده داشت و امام به بازار و مجامع می رفت و نقاط ضعف را به مردم تذکر می داد .

وی افزود: الآن که بعضی از مسئولیت ها به ادارات دیگر واگذار شده باز قسمت زیادی از این مسئولیت ها به عهده شهرداری است .

نماینده ولی فقیه در گیلان گفت : مطلب جالب توجه این است که شهرداری باید حافظ دو مطلب مهم باشد:

وی در مورد اول این وظیفه گفت: وقتی مهمانانی وارد شهر می شوند باید آثار زیبائی و فرحبخشی را در جای جای شهر مشاهده کنند و شهر باید زیبا باشد، خیابان هایش چاله چوله نداشته باشد، زرین رود و گوهر رود مایه تعفن شهر نشود تا جائی که مردم حاشیه این رودخانه ها در تابستان مجبور به کوچ اجباری شوند، این مال یک شهر اسلامی نیست.

وی ادامه داد : در مورد این دو رودخانه فقط به ما وعده دادند ولی عمل چشمگیری در مورد این رودخانه ها انجام ندادند. در گذشته خانه های حاشیه رودخانه های شهر رشت ارزش داشت ولی امروزی فاقد ارزش شده است

آیت الله قربانی در خصوص وظیفه دوم شهرداری گفت : شهر باید سبقه مذهبی داشته باشد. وقتی وارد شهر می شوند گمان نکنند وارد لندن یا مسکو و یا کشورهای غربی شده اندکه هیچ آثار مذهبی در آن دیده نمی شود .

وی افزود : چطور وقتی وارد ایتالیا می شوید مجسمه های حضرت عیسی ، حضرت مریم و پاکان مذهبی آنان را در جای جای شهر می بینید اما در یک شهر مذهبی آثار مذهبی را یا نمی بینید و یا کم می بینید.

وی ادامه داد : درصد بالائی از تابلوهای شهر اسم های خارجی دارد، آیا این وظیفه شما نیست؟ نباید به اینها بگویید اینجا کشورهای اروپائی و آمریکائی نیست و اینجا دارالمومنین ولایتمداری است که از قرن سوم مسلمان و شیعه بوده اند.

امام جمعه رشت گفت : شاید این آزادی ای که امروزه به ما تحمیل کرده اند ما احساس مسئولیت نمی کنیم! الآن در کشورهای آمریکائی یا اروپائی اجازه می دهند عکس یک خانم با حجاب و یا اماکن مذهبی ما روی تابلوهای شان باشد که اینقدر اسامی اشخاص و اماکن خارجی در تابلوهای ما وجود دارد؟

وی گفت : آنها وجود روسری و آدم ریشدار را در دانشگاه ها و جامعه خود را تحمل نمی کنند ولی ما اینقدر بی تفاوت شده ایم که ترویج اسامی بیگانه را آثار تمدن می دانیم !!

آیت الله قربانی گفت : ساختمان ها و کوچه و خیابان ها، نظافت شهری، قبرستان ها و غسالخانه های شهر باید زیر نظر شهرداری باشد و شهرداری باید یک مسئول مذهبی در قبرستان ها بگمارد تا موازین شرعی مسلمین رعایت و اعمال شود.

وی افزود : متاسفانه ما به بعضی از کارها که وظیفه ما نیست ، پرداختیم و به بعضی که وظیفه ماست نیست، پرداختیم در حالیکه امیر علیه السلام می فرماید : مراقب شهرها و حتی زمین ها و چهارپایان باشید که مسئول اینها هستید .

وی با تاکید توجه به حقوق شهروندی گفت: برادر فلان شخصیت که از ظلم اهالی ابتدای کوچه خود به ستوه آمده بود به من شکایت کرد و من نامه ای به شهرداری نوشتم که بلا اقدام ماند ، اولا همه مردم که به مقامات دسترسی ندارند تا دردشان را بیان کنند ؛ ثانیا: چرا قدرتمندانی باید در شهرداری باشند تا نامه ها را بدون اقدام بگذارند ؟

نماینده ولی فقیه گفت : شهرداری باید در رعایت حقوق شهروندی مراقبت و اعمال عدالت کند، نباید منطقه زیبای سراوان محل ریختن زباله باشد تا تعفن آن اهالی را بیازارد و شیرابه های زباله به درختان آسیب برساند و آب های جاری و زیر زمینی و به تبع آن آب دریاغ و ماهیان دریا را آلوده کند. مردم نباید هرجا آشغال بریزند و آلوده کنند.

آیت الله قربانی گفت : اسلام به امور شهری و حقوق شهروندی حتی زمین و چهارپایان توجه ویژه دارد که در کتاب منشور مملکتداری به بخشی از آنها اشاره کرده ام

وی افزود : بنابراین انتظار دارم موارد مربوط به مسئولیت شهرداری مورد دقت قرار گیرد و مردم ما در برخورد مهمانان استان خوش برخورد باشند تا فرهنگ منطقه به سایر نقاط کشور منتقل شد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان