Friday، 01 March 2024 | جمعه، 11 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : مسعود رایگان با بینی بزرگ، نگاه نافذ، صدای گرم و مخملین- حتی اگر آرام در صندلی اتاق نمایش سیمافیلم نشسته باشد و به سوالاتت جواب بدهد- مدام تو را به خاطره خیلی دور، خیلی نزدیک می برد، انگار که نمی توانی او را خارج از خاطره پزشک مغرور و مرسدس سوار و البته عاقبت به خیر «خیلی دور خیلی نزدیک» تصور کنی، اتفاقا مسعود رایگان خودش هم خیلی دور خیلی نزدیک است، رایگان پنهان نمی کند که عمیقا مدرن است، این شاید بخش دور قصه باشد، اما به همان اندازه هم نزدیک است، ریشه در سنت و آیین های شرقی دارد، پدرش مداح صاحب سبک اهل بیت در لرستان بوده است و دلبستگی های قابل تامل و نزدیک این سوی میدان دارد، گفت وگو با رایگان مدام «خیلی دور، خیلی نزدیک» را زنده می کرد، طبعا همین از جذابیت های حرف های او بود. مسعود رایگان البته تصویر و تحلیلی خاص خود از سینمای ایران دارد و کاملا آماده است که از این تصویر آرمانی دفاع کند، این گفت وگو را از نظرمی گذرانید.

آقای رایگان! پدر شما مداح اهل بیت بودند و نوحه هایی با گویش لری از او به یادگار مانده، چطور فرزند یک مداح، شد بازیگر سینمای ایران؟!

(با خنده) شما این را از کجا می دانید؟ من هنوز هم در حقیقت از ارادتمندان پدر هستم.

پدرتان چطور آدمی بود؟

پدرم یک آدم غریبی بود برای خودش، یعنی هم نوحه خوان بود، هم کارگردان تئاتر، هم بازیگر، هم طراح صحنه، هم طراح گریم و هم حتی نویسنده بود، تمام عشقش به خاندان اهل بیت(ع) بود، یعنی تمام متن، شعر، موسیقی و ملودی که روی نوحه ها می گذاشت برای خودش بود و شعرهایی که به گویش لری- کرمانشاهی می سرود و به همین خاطر هم طرفداران زیادی داشت، خیلی ها عاشق همین بودند، در لرستان به پدرم کرمانشاهی خرم آبادی می گفتند.

پدر چه سالی فوت کرد؟

پنج سال پیش.

آقای رایگان، شما سال های 60 تا80 خارج از کشور بودید تا این که سال79 به دعوت آقای وحید موسائیان و رضا میرکریمی به ایران آمدید و فیلم خوبی هم بازی کردید. یعنی بعد از یک دوره غیبت طولانی، با یک فیلم خوب شروع کردید و خیلی زود تبدیل به یکی از بازیگران شاخص سینمای ایران شدید. چطور این اتفاق افتاد؟

بله، من سال 79 به ایران آمدم و تا پایان فیلمبرداری کار اینجا بودم و مجددا به خاطر قرارداد تئاتری که داشتم به سوئد برگشتم و دو سال بعد به دعوت آقای میرکریمی برای بازی در فیلم «خیلی دور خیلی نزدیک» به ایران بازگشتم.

تعریف و توصیف مسعود رایگان از سوئد چیست، با توجه به این که تعداد دیگری از بازیگران ایرانی هم در سوئد اقامت دارند.

سوئد سرزمینی است که «خواستن، توانستن است»، برخلاف خیلی از کشورهای اروپایی و غربی، راه برای تحصیلات در هر سن و سالی و با هر شرایطی، همیشه باز است. سوئد جایی است که آموختن، هیچ وقت تعطیل نمی شود. هنر در سوئد جایگاه خاصی دارد و در فرهنگ آنها ریشه کرده است.

در فاصله بین این 20 سال که شما نبودید، چه تغییری در سینمای ایران احساس کردید؟

اصولا آشنایی من با سینمای ایران برمی گردد به آقای کیارستمی و فیلم هایش و همین طور سینمای استادانی مثل مهرجویی و کیمیایی. واقعیت این است که هر قدر نگاه می کنم، می بینم شاکله سینمای فاخر ما به همین ها برمی گردد. به عبارت دیگر، ما هنوز در سینما هرچه داریم از موج نویی است که سال ها قبل در سینمای ایران آغاز شد.

فیلم ترین فیلم سینمای ایران از نظر مسعود رایگان؟

زیباترین فیلم ایرانی که می توانم نام ببرم فیلم «گزارش» آقای عباس کیارستمی است و افسوس می خورم چرا این ماجرا ادامه پیدا نکرد و نمی کند.

از طرف کجا ادامه پیدا نکرد؟ منظورتان دقیقا چیست؟

تأسف من از اینجا ناشی می شود چرا مقوله ای که اسمش را گذاشته ایم «سینمای ملی»، پایه آن از فیلم گزارش آقای کیارستمی نیست و در واقع ما آن را مبنا قرار نمی دهیم تا به جلو حرکت کنیم. ما یک فاصله سی و اندی ساله از آن موج نو داریم تا بعد که شاهد فیلم جدایی نادر از سیمین هستیم.

برگردیم به سوال اصلی، اگر منظور شما را درست فهمیده باشم این 20 سالی که شما در غربت زندگی کردید، همچنان نگاهتان به سینمای ایران متاثر از کارهای آقای کیارستمی بوده؟

بله. دقیقا همین طور است. فیلم های مستند کیارستمی مثل فیلم مسافر، بی نظیر است و من خیلی دوست دارم. من با خاطره فیلم های کیارستمی از ایران رفتم و الان هم سینمای ایران را آن شاخص می بینم، شاخص موج نوی سینمای ایران.

البته بعضی ها هم فیلم قیصر مسعود کیمیایی را سرآغاز موج نوی سینمای ایران می دانند.

نه، این را قبول ندارم، نظر من بالعکس است. اولین فیلمی که آقای کیمیایی ساخت «بیگانه بیا» بود که بسیار فیلم قابل تأملی است، اما قیصر فیلمی است که تار و پودش چیزی بود که به آن می گویند «فیلمفارسی» اما شما نگاه کنید به فیلم دایره مینای آقای مهرجویی یا حتی فیلم رگبار آقای بیضایی، ذهن من هنوز درگیر این فیلم هاست، من با این نگاه به سینما، ایران را ترک کردم و هنوز هم این نگاه را دارم، در واقع این ها آدم هایی بودند که ذهنیت من را از سینمای ایران شکل دادند.

شما که قائل به سینمای ملی هستید، کدام فیلم را مصداق یک فیلم ایرانی تمام عیار می دانید؟

به معنای واقعی من حقیقتا فیلم خشت و آینه را فوق العاده می دانم، شاید یکی از دلایلی که سازنده اش، آقای گلستان همیشه خودش را بالا می داند و بحق هم هست، ساخت همین فیلم باشد، خشت و آینه هنوز مدرن است، هنوز می شود به آن رجوع کرد و یاد گرفت، چه از زاویه دوربین چه از زاویه فکری که پشت فیلم قرار دارد و چه از نظر حضور کارگردان که دانای کل است و چه از نظر بازیگری. فیلم خشت و آینه یک سکانس فوق العاده دارد که مرحوم جلال مقدم و پرویز فنی زاده - که یادشان به خیر باد- یک بازی تاریخی در سینمای ایران را ارائه می دهند، در این سکانس ابزار و اشیا به معنی واقعی در قاب دوربین معنا پیدا می کند و هیچ توقفی صورت نمی گیرد. آقای مقدم، خیارش را پوست می کند و راجع به این که چرا یک بچه را سر راه می گذارند فلسفه بافی می کند.

جالب است که شما با دلبستگی به این نوع سینما، به نوعی ستاره فیلم های معناگرای دهه اخیر شدید، مثل فیلم «خیلی دور، خیلی نزدیک» که به خاطر آن جایزه جشنواره فجر را هم بردید. این عجیب نیست که شما با دلمشغولی به آن نوع سینمای به اصطلاح روشنفکری، در سینمای معناگرای کارگردان هایی چون رضا میرکریمی ستاره می شوید؟

ببینید تقسیم بندی سینما به فیلم های معناگرا، فلسفی و سیاسی به نظرم درست نیست، فیلم، فیلم است! اجازه بدهیم که مخاطب این تقسیم بندی را انجام دهد و ما برای او نسخه نپیچیم، البته این تقسیم بندی کلی هست که بعضی فیلم ها تجاری است، بعضی فیلم هایی است که کالای فرهنگی تولید می کند، بگذارید ما تعیین نکنیم. به سیال بودن و جاری بودن سینما ایمان بیاوریم و این که مخاطب تعیین کند فیلم در چه ژانری گذاشته می شود، کما این که مدت هاست راجع به سینمای معناگرا صحبت نمی شود.

خب به نظر شما چرا مدتی است از سینمای معناگرا صحبت نمی شود؟ چرا سینمای معناگرا افت کرده؟

باز شما حرف خودتان را می زنید! من نـــــمی دانم. در واقع به خاطر این که ما می خواهیم یک چیزی را مطرح و تقسیم بندی کنیم چرا؟ مسأله این است که ما چرا اسم واقعی را به کار نمی بریم؟ مثلا معادل کمدی، طنز نیست، در دنیای نمایش می گوییم کمدی، تراژدی، درام، ملودرام و... تقسیم بندی اصلی این است، چون ما معادلش را نداریم، به طـــور مثال به جای ملودرام چه می خواهیم بگوییم؟ طنز 90 شبی؟ طنز فقط در ادبیات است و ربطی به حوزه نمایش ندارد، کمدی هم انواع مختلف دارد؛ کمدی زهرخند، کمدی دلارته و... این قضیه را یاد بگیریم که استفاده بیجا نکنیم.

خب به نظر شما معادل نساختن یا دوری از بومی سازی برای مفاهیم هنری کلاسیک، نوعی غربگرایی افراطی نیست؟

چون ما وقتی از نمایش حرف می زنیم، این اصول خودش را دارد،این رواج غرب نیست رواج اصول است، مثلا مفهوم طنز در ادبیات عبید زاکانی است، نه در نمایش، باید بدانیم که ادبیات با نمایش دو مقوله جداست، مثلا تعزیه یک آیین است که اجرا می شود، چرا تکامل پیدا نکرده که ما صاحب تئاتر شویم؟ چه چیزی را به تعزیه اضافه کردیم؟ تنها چیزی را که ما از دنیای نمایش داریم همین تعزیه است.

به شما لقب بازیگر بدون اغراق می دهند چطور این شخصیت را در سینمای ایران پیدا کردید؟

مسعود رایگان: چرا خیلی دور خیلی نزدیک به دل می نشیند؟ به خاطر تمایل آن به قصه و قصه پردازی است. من ادبیات ضد قصه را دوست ندارم

اصلا چرا اغراق؟ همه هنر بازیگری به بی اغراق بودن و باورپذیر بودن آن است، این مسأله برمی گردد به آموزه های من از دنیای بازیگری، حالا من نمی دانم تا چه اندازه در آن موفق هستم، ولی مهم ترین دلیلش به نظرم یکی مسأله تجربی دیداری- شنیداری و بعد مطالعات است که چقدر دیدیم، شنیدیم و خواندیم، دیدن یک فیلم یک تجربه دیداری و شنیداری است و فراموش نکنیم که در وهله اول یک سرگرمی است، چرا خیلی دور خیلی نزدیک به دل می نشیند؟ به خاطر تمایل آن به قصه و قصه پردازی است من به شخصه ادبیات ضد قصه را دوست ندارم، زمانی که ما به مـــعماری که درون شرق و غرب وجود دارد، نگاه می کنیم، تفاوت نگاه ها در ادبیات را هم متوجه می شویم، شما ببینید در شرق، خانه های شرقی یا خانه های ایرانی، درها به درون باز می شود و یک رازگونگی دارد که باید کشف کنیم، ولی در غرب برعکس این قضیه است، می توان این طور گفت که شرقی ها درونگرا رمزآلود و غربی ها برونگرا هستند.

البته من یک فیلم ساده خوب صمیمی و به دور از اداهای روشنفکرانه دارم که قبل از فیلم «خیلی دور خیلی نزدیک» بازی کردم به نام خاموشی دریا، البته منظورم این نیست که فیلم «خیلی دور خیلی نزدیک» ادا دارد، آن هم ادا ندارد، خیلی ها فکر می کردند که خاموشی دریا زندگی شخصی من است در صورتی که این طور نبود و تنها وجه شباهت من با سیاوش قصه در غربت او بود.

خوب شما خودتان را بیشتر شرقی می دانید یا غربی؟

(می خندد) یعنی چه؟

با توجه به همین توصیفاتی که گفتید پرسیدم.

خیلی فرق می کند، بنده هر چقدر هم که در خارج از کشور زندگی کرده باشم که یک چیزی حدود 22 سال هم بوده به هر حال علقه های عاطفی من، ریشه های من در اینجاست و اصلا نمی شود توضیح داد.

اما شخصیت هنری شما به آن سمت گرایش پیدا کرده.

آموزه های من آموزه هایی است که در غرب یاد گرفتم، شاید اگراین شرایط نبود من با خیلی از مبانی سینمای بازیگری و تئاتر که الان آشنا هستم به اینها نمی رسیدم و آشنا نمی شدم.

شما مدت ها سوئد بودید و قبل از بازگشت به ایران آنجا بازیگر بودید، تفاوت بازیگر ایرانی با بازیگری در جامعه ای مثل سوئد چگونه است؟

آنجا مسئولیت ها کاملا از هم تفکیک شده است، مسئولیت ها هم مشخص است، در غرب این نگاه که کارگردان که « همه کاره » است، سال هاست از بین رفته است. در غرب تعبیری که از بازیگری وجود دارد به این معناست که بازیگر خالق صحنه است وکارگردان فقط کمک و هدایت می کند، بدون این که بازیگر متوجه شود، البته من بعد از بازگشتم به ایران، خوشبختانه و از خوش اقبالی با اکثر کارگردان هایی که افتخار همکاری داشتم دقیقا چیزی بوده که از آن متد الگو گرفته بودند، یعنی وقتی آقای مهرجویی می بیند که بازیگرکار خود را انجام می دهد، دخالت نمی کند چون آن صحنه باید توسط بازیگران خلق شود و کارگردان یک دانای کل است که حالا نمی خواهد چوب لای چرخ این بازیگر بگذارد و او را گمراه کند، این باهوشی کارگردان را می رساند، خانم رخشان بنی اعتماد، آقای میرکریمی و آقای کیمیایی همه این الگو را دارند، در واقع کارگردان دارای دسته کلیدی است که کلیدهای مختلفی دارد و این کلیدها را به بازیگر می دهد تا به کشف برسد.

مثال می زنید؟

یک صحنه از یک فیلم تلویزیونی بود که به سفارش شبکه دو سوئد ساخته شد. در یک صحنه دو بازیگر روبه روی هم ایستادند وآقای براگمن می رود زیر گوش یکی از اینها فقط می گوید که اگر یک حرکت اضافی بکنی نفر مقابل تو را می کشد، کل کارگردانی و هدایت بازیگر این است!

چرا بیشتر تئاتری ها آرزویشان این است که آقای تقوایی به آنها پیشنهاد کار دهد؟ هم از زبان شما خواندم هم افراد دیگر، آقای بهزاد فراهانی هم این حرف را زدند.

(می خندد) جزو آرزوهای ماست، به خاطر این که کارگردان بی نظیری است و قبل از این که وارد دنیای سینما و نمایش باشد رمان نویس و قصه نویس خوبی است و ذهن وسیعی دارد، بازیگرها دنبال این نوع کارگردان ها هستند.

آقای رایگان! شما و همسرتان، خانم رویا تیموریان یک زوج هنری هستید و زندگی خصوصی هنرمندان هم یکی از موضوعات جذاب برای مردم است. شما به عنوان بازیگری صاحب سبک، چگونه این فضا را مدیریت می کنید؛ به این معنا که هم با هواداران و ابراز احساسات مردم روبه رو هستید و ارتباط دارید و هم این که حریم شخصی خود را حفظ می کنید. جمع این دو چطور است؟ آیا به زندگی خصوصیتان آسیبی وارد نمی شود؟

داستان زندگی خصوصی ما یک طرف قرار دارد و زندگی کاری یک چیز دیگر است، مردم مهربان هستند و ما را شرمنده محبت خودشان می کنند.

شاید هم مهربانی های بیش از حد؟

فرض کنید ما برای خرید به نانوایی و تره بار می رویم و پیش می آید که سوال جالبی از ما می پرسند؛ مثلا شما مگر نان هم می خرید؟ می گویم خب ما هم مثل شما هستیم چه فرقی می کند؟ ما نان، سبزی، سیب زمینی، پیاز هم می خریم احتمالا عصبی و ناراحت هم می شویم و سوار اتوبوس و تاکسی هم می شویم، قصه بر سر این است که ارتباط ما یک ارتباط نزدیک و دوجانبه با مردم است.ما طبعا بدون حضور مردم هیچ کاره هستیم. وقتی مخاطبی نباشد کارهای ما را تماشا کند، کار ما چه فایده ای دارد؟ در دهه 80 میلادی که موجی از فیلم های ویدئویی خشونت بار سرازیر شد مخاطب تئاتر کم شد، بزرگان تئاتر سوئد گفتند ما کرکره های تئاتر را پایین می کشیم و هر زمان که مخاطب خواست دوباره روی سن می رویم. حقیقت این است که اینها لازم و ملزوم یکدیگر ند.

بدترین موقعیتی که در آن با ابراز احساسات مردمی مواجه می شوید، چه زمانی است؟

در جریان فیلمبرداری، برخی مردم از روی علاقه می آیند یا عکس می اندازند یا سوالاتی دارند که چطور وارد عرصه سینما شوند و... حالا اینها همه در شرایطی است که دوربین جلوی من هست و من باید به یک سوی دیگر فکر کنم و خودم را برای نقشم آماده کنم. خب این قبیل مسائل معادلات فیلمبرداری را بر هم می زند وگرنه در حالت آزاد مشکلی پیش نمی آید.

مردم بیشتر کدام نقش شما را به یاد می آورند؟

خیلی از نقش ها، مثلا در خیلی دور خیلی نزدیک، سقوط یک فرشته، مدار صفر درجه یا فیلم خون بازی.

بیشتر با کدام نقش شما را می شناسند؟

برد تلویزیونی خیلی زیاد است، اما اکران سینما محدود است، به همین دلیل بیشتر مرا با کارهای تلویزیونی ام می شناسند.

از این ابراز محبت های عجیب مردمی، چیزی خاطرتان است؟

امیدوارم چیزی را که می خواهم بگویم، آن دوست و همشهری عزیز هم بخواند، چون این یک قدردانی ویژه از اوست؛ شهروند عادی که آبمیوه فروشی داشت. یک روز می خواستم سر یک پروژه بروم، ماشینم پنچر شد خلاصه ماشین را از زیر گذر بالا آوردیم. من یک گوشه ایستاده بودم و فکر می کردم، یکدفعه این آقا مچم را گرفت گفت شما بیا! مرا برد داخل آبمیوه فروشی و با یک معجون عجیب غریب پذیرایی کرد، سوال کرد کجا داشتی می رفتی؟ گفتم داشتم می رفتم سرصحنه فیلمبرداری، باز پرسید چند نفر سر صحنه هستید؟ گفتم حدود 30 تا 40 نفر، به شاگردش گفت دو تا 20 لیتری بزن ممد! یادش بخیر اسمش خاطرم نیست اما روز خاطره انگیزی بود و به همه اعضای پروژه آبمیوه و معجون داد. مردم ایران شدیدا عاطفی هستند، به بازیگران احترام می گذارند و حاضرند با یک هدیه ای محبت خود را نشان دهند و این قابل قدردانی است.

آقای رایگان می شود گفت که مردم ما هنوز بازیگران را در نقش هایی که بازی می کنند می بینند و نمی توانند بین شخصیت خود آنها و نقش ها تفکیک قائل شوند؟

در گذشته این موضوع بیشتر بود. مردم فکر می کردند مثلا آقای ملک مطیعی واقعا همان است که در فیلم هایش بازی می کند، در صورتی که آقای ملک مطیعی بازیگری تئاتری بودند و حتی کارگردانی هم می کردند. قبل از انقلاب، مردم بیشتر این طور فکر می کردند، اما بعدها با رشد رسانه ها و فضای ارتباطی این تفکر کمرنگ شد. البته این مسأله به دلیل همذات پنداری آدم ها با شخصیت هاست که باعث برقراری ارتباط عاطفی می شود.

در کشورهای غربی این حالت چطور است؟ مردم چطور با بازیگران معروف برخورد می کنند؟

برای مثال یک بار من و همسرم در خیابان های استکهلم قدم می زدیم، یک آقایی که بازیگر مطرح در هالیوود است، داشت رد می شد. اتفاقا برف شدیدی هم می آمد و یک فضای عجیب و غریبی بود. من به خانمم گفتم این فلانی است و او از من سوال کرد که پس چرا مردم سراغش نمی روند؟ به همسرم گفتم او حتی اگر در یک کافه ای هم نشسته باشد کاری به او ندارند و مزاحمتی ایجاد نمی شود، نهایت برخورد در خیابان با یک بازیگر یک لبخند و کلاه از سر برداشتن است. چارچوب های ما با آنها فرق می کند، ما علاقه مندیم که در جمع زندگی کنیم، اما آنها دوست دارند در خود و انتزاع باشند.

بهمن هدایتی - جام جم

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان