Friday، 01 March 2024 | جمعه، 11 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : در حالی که حدود سه سال از تصویب طرح آزادراه دریایی شمال ایران در رشت می گذرد، محمود احمدی نژاد بار دیگر در سفر به گرگان بر اجرایی شدن این سازه ی بی نظیر در ایران و به نوعی در جهان تاکید کرد.رییس جمهور پیش از ظهر دوشنبه در جمع مسوولان استان گلستان با اشاره به آزاد راه ریلی حاشیه دریای خزر اعلام کرد: این طرح گرگان را به رشت متصل می کند و در حال تنظیم قرارداد مالی آن هستیم. مهر با مخابره ی این خبر به نقل از رییس دولت دهم افزود: امیدواریم این طرح به زودی و تابستان سال جاری اجرایی شود چون طرف قرارداد این طرح مشخص شده است و در حال تنظیم قرارداد مالی هستیم. شایان ذکر است که ساخت این آزادراه از مصوبات دور دوم سفر رییس جمهور به گیلان است. طبق اطلاعاتی که تاکنون در این باره منتشر شده قرار است. این پروژه به صورت سازه آهنی (پل) در فاصله 150 متری ساحل و به طول 1000 کیلومتر از آستارا تا گرگان بر روی دریا ساخته شود و بر همین اساس وعده داده شده که از تخریب محیط زیست جلوگیری شود.

 رونق گردشگری و اقتصادی

در دی ماه سال 89 که خبر تصویب این پروژه رسانه ای شد روح الله قهرمانی استاندار وقت گیلان در این ارتباط گفت: ساخت این آزاد راه دریایی رونق گردشگری و اقتصاد و نیز ایجاد اشتغال را در سه استان شمالی در پی خواهد داشت. بر طبق اظهارات قهرمانی، قرار بود راه آهن رشت ـ ساری نیز در کنار این آزادراه ساخته شود تا با ساخت آن زمینه توسعه بنادر، طرح های گردشگری و ساخت اسکله های جدید فراهم شود. در همان ایام اعلام شد که دولت مصمم است این طرح ملی را هر چه زودتر و از طریق بخش خصوصی اجرا کند. تاکنون اظهار و نظرهای مختلفی درباره ی این پروژه صورت گرفته است. تعدادی این طرح را رویایی و غیرقابل اجرا ارزیابی کرده و بعضی هم آغاز و ادامه ی پروژه را منوط به عملی شدن سازوکارهای مختلف دانسته اند که حداقل در کوتاه مدت امکان عملی شدنشان در ایران وجود ندارد.

 از تبلیغات تا اجرا

یکی از منتقدان این پروژه رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی گیلان است که ساخت آزادراه دریایی را پروژه ای غیرقابل اجرا معرفی و تاکید دارد که این طرح بیشتر تبلیغاتی است تا عملی.

نبوی، معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست کشور هم چندی قبل در گفت و گو با گیلان امروز با تاکید بر اینکه اعتقاد دارم در چنین پروژه هایی حتما باید کارشناس فنی سازه های دریایی حضور داشته باشد تا سازه های مورد استفاده همخوان با محیط زیست دریایی باشند ادامه می دهد: در خیلی از کشورهای پیشرفته در انجام چنین پروژه هایی از سازه های همخوان با محیط زیست استفاده می شود، خب، چرا ما استفاده نکنیم؟

وی با زدن چند مثال از جمله فرودگاهی که ژاپن روی دریا احداث کرده است، استفاده از فناوری های روز و همخوان با دریا را مهم خواند و گفت: بحث توسعه چیزی نیست که آن را نفی کنند. توسعه باید اتفاق بیفتد منتها با توجه به موقعیت محیط زیست خودمان و بهره گیری از مواد و سازه هایی که همخوان با محیط زیست باشند و توسعه پایدار یعنی همین.

بنابراین باید بدون اینکه به محیط زیست آسیبی برسانیم از منابع و ذخایری که داریم استفاده کنیم.

تا نسلی کنونی و نسل آینده از امکانات بیشتری برخوردار شوند. دکتر نبوی با تاکید بر اینکه نمی توان برای انجام پروژه های عمرانی مرتب با دریا، دریا را پر از پایه کرد، اضافه می کند: سازه های همخوان یعنی سازه هایی که سازگار با محیط طبیعی دریا (محیط زیست) هستند و اخلالی در بستر دریا ایجاد نمی کنند. البته رییس سازمان حفاظت محیط زیست تایید می کند که ساخت پروژه هایی چنین عظیم، مستلزم انجام مطالعات زیست محیطی و تایید دفتر ارزیابی های سازمان حفاظت محیط زیست است.

 در آرزوی عملیاتی شدن

نظر کلی رییس سازمان محیط زیست اما بر این اصل استوار است که اگر طرح مشکلی نداشته باشد و در مورد پایه های پل های احتمالی راهکارهای مناسبی پیشنهاد شود طبیعتاً محیط زیست مخالفتی با آن نخواهد کرد.

به نظر می رسد با توجه به اظهارات جدید محمود احمدی نژاد در گرگان، شاهد جدی تر شدن پروژه ای باشیم که تاکنون محدود به اظهارات چند مقام مسوول بوده است و از سطح رسانه ها فراتر نرفته است. باید منتظر بود و مشاهده کرد که آیا این پروژه ی رویایی به سرنوشت دهها طرحی دچار می شود که به دلیل مخاطرات زیست محیطی در مرحله ی اجرا یا در نیمه های راه متوقف مانده اند و یا آنکه واقعاً پیمانکاران این طرح از امکانات و توانایی های خارق العاده برخوردارند. به گونه ای که هم محیط زیست تخریب نشود و هم آنکه اجرای آن توجیه اقتصادی لازم را داشته باشد.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 2

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان