Monday، 15 April 2024 | دوشنبه، 27 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : مدیر عامل آب منطقه ای گیلان با بیان اینکه سد شهر بیجار مراحل نهایی را طی می کند، گفت: سد شهربیجار آب شرب 220 روستای گیلان و 13 شهر را تأمین می کند.

سیف الله آقابیگی در جریان بازدید از روند اجرای پروژه سد مخزنی شهر بیجار «آیت الله بهجت»، اظهار کرد: سد مخزنی شهر بیجار بزرگ ترین سد cfrd ایران است.

وی با بیان اینکه این سد آب شرب 13 شهر و 220 روستای گیلان را پس از تکمیل تأمین می کند، گفت: این سد اکنون با تلاش شبانه روزی پرسنل مستقر مراحل انتهایی ساخت را طی می کند.

مدیر عامل آب منطقه ای گیلان با اشاره به اینکه ساخت این سد حاصل تلاش سال های بی شمار افراد خدوم است، افزود: این سد دارای اهمیت ویژه ای است.سد سفیدرود 50 سال پیش به بهره برداری رسید و اکنون از تمام کارگران و پرسنل آن سد به واسطه اثرگذاری تاریخی به نیکی یاد می شود.

آقابیگی با تصریح بر اینکه سفیدرود به نقطه اتکای توسعه گیلان تبدیل شده است، خاطرنشان کرد: به طور یقین مطمئناً تلاش های صورت گرفته برای احداث سد شفارود نیز در تاریخ گیلان برگ زرین دیگری را ثبت می کند.

به گفته وی، سد مخزنی شهر بیجار تنظیم آب به میزان 165 میلیون مترمکعب در سال را برای تأمین آب شرب 13 شهر و بالغ بر 220 روستای گیلان را دارد.

این مسئول متذکر شد: تأمین آب 150 هکتار از اراضی کشاورزی منطقه و تولید 27 گیگاوات ساعت برق در سال نیز از اهداف دیگر ساخت سد شهر بیجار محسوب می شود.برای تکمیل مراحل نهایی اجرای پروژه سد شهر بیجار تمام پرسنل مستقر در محل کارگاه در دو شیفت و به صورت شبانه روزی مشغول به کار هستند.

آقابیگی درباره وضعیت تأمین آب کشاورزی گیلان تصریح کرد: در شرایط فعلی و با توجه به مدیریت راهبردی صورت گرفته و مشارکت کشاورزان در مصرف بهینه آب، در بالغ بر 94 درصد اراضی شالیکاری استان عملیات نشای برنج انجام شده است.

وی اضافه کرد: تاکنون در فصل کشاورزی بیش از 530 میلیون مترمکعب آب مورد نیاز کشاورزان تأمین شده است.

مدیر عامل آب منطقه ای گیلان استمرار تأمین آب به روش نوبت بندی و نیز مشارکت شالیکاران پرتلاش در مصرف بهینه آب مورد نیاز مزارع با رعایت حداکثر صرفه جویی را در کاهش تلفات آب مهم دانست.

وی خاطرنشان کرد: با بهره گیری از تمام منابع آبی استان مانند چاه های محلی، ایستگاه های پمپاژ و آب بندان ها ضمن تأمین آب مزارع تا پایان فصل زراعی امیدواریم دوره کشت حاصلخیز و پر محصولی را پیش رو داشته باشیم./ منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان