Saturday، 20 April 2024 | شنبه، 01 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : کارشناس مسئول اداره کل استاندارد گیلان گفت: تیر ماه امسال چای سبز مشمول استاندارد اجباری می شود.

علیرضا نیک کار کارشناس مسئول اداره کل استاندارد گیلان روز گذشته در حاشیه گردهمایی کارخانه داران چای لاهیجان گفت: مواضع استاندارد در این زمینه مشخص بوده و سلیقه ای نیست.

وی افزود: طبق مقررات عمومی کشور و سازمان استاندارد، از اول فروردین سال 91 چای سیاه مشمول استاندارد اجباری شده است.

وی ادامه داد: کارخانه داران در زمینه تولید، تمرکز، فروش و توزیع چای باید برای اخذ پروانه به سازمان استاندارد مراجعه کنند که اکنون تعدادی اقدام به این کار کردند و برخی نیز در شرف اخذ پروانه هستند.

وی با بیان اینکه تعداد کمی از تولیدکنندگان چای پروانه استاندارد دارند، گفت: طبق مصوبه قانونی استاندارد هر چای که سه سال از تولید آن گذشته باشد دیگر قابلیت مصرف انسانی ندارد، اما می تواند به مصارف صنعتی برسد.

نیک کار با اشاره به اینکه مصارف صنعتی چای تنها تبدیل آن به کمپوست نیست، گفت: تکلیف چای سنواتی این است که به مصرف انسانی نرسد. طبق مصوبه دولت چای سنواتی سال های 72 تا 79، 80 تا 82، 85 تا 86، 87 تا 89 باید به کمپوست تبدیل شود.

این کارشناس مسئول عرضه چای 87 و 89 را غیرقابل شرب دانست و گفت: اکنون که از تاریخ مصوبه هیئت دولت چند سال می گذرد، چای سال های 87 و 89 جزو چای سنواتی محسوب شده و غیر قابل مصرف انسانی است./منبع : ایسنا

وی با تصریح بر اینکه برای جلوگیری از توزیع چای سنواتی به واحدهای عرضه این چای مراجعه کردیم، اظهار کرد: طبق قانون تاکنون دو واحد انبار توزیع چای سنواتی در گیلان پلمپ شده است.

نیک کار وظیفه سازمان استاندارد در برخورد با واحدهای انبار چای سنواتی را تا زمانی دانست که پرونده آنها به مراجع قضایی مراجعه نکرده باشد.

وی افزود: زمانی که پرونده چای سنواتی انبارها در اختیار مراجع قضایی قرار گیرد از حیطه اختیار ما خارج می شود و تصمیم گیرنده دستگاه قضایی است که باید تکلیف چای سنواتی انبار شده را مشخص کند.

این کارشناس مسئول گفت: با توجه به ارزیابی های صورت گرفته، هیچ گواهی استاندارد برای چای سنواتی در گیلان صادر نمی شود. /منبع : ایسنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان