Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : در منظر من کم نیستند افرادی که دوست داشتنی نیستند. اما من بعضی از این دوست نداشتنی هارا دوست دارم ده نمکی یکی از آنهاست. مردی که برای تفکر خود زندگی می کند و تفکرات خود را پردازش می کند. همیشه برای افرادی که از نوع نظر و عقیده ی خود خجالت نمی کشند و برای اعتقاد خود زندگی می کنند (حتی اگر مخالف نظر شخصی من باشد یا حتی اگر مثل روز روشن باشد که نظر غلطی است) ،احترام خاصی قائل بوده ام و آنها را دوست دارم.

این مقدمه را نوشتم تا کمی به آخرین اثر او بپردازم.

اولین چیزی که در اخراجی های 3  نظر مرا جلب کرد ،نکته ای در بین اسامی تیراژ ابتدایی این فیلم بود. و آن هم استفاده ی ابزاری و تبلیغاتی از نام یک خواننده ی جوان،  و این روز ها پر طرفدار موسیقی پاپ بود. اما چیزی که برای من در این بیلبورد تیتراژی تبلیغاتی بسیار خنده آور بود و به قولی از عجایب شیخ ما بود پیشوند سید برای این خواننده بود. من با واژه ی سید هیچ مشکلی ندارم و همین جا وابستگی خودم را به هرجایی که با سید مشکل دارند تکذیب می کنم. اما لطفا آقای ده نمکی و طرفداران محترم و محترمه ی(به احترام آقای ده نمکی کلمات را هم  تفکیک جنسیتی کردیم)  ایشان به من حق بدهند که وا به مانم از دیدن این تیتراژ !!! چگونه ممکن است که خواننده ای روی کاور و جلد آلبوم رسمی خود ،خود را بهنام صفوی بنامد و در فیلم ده نمکی به ناگاه سید از آب بیرون بیاید. نمی دانم ؟!

فیلم پر است از دیالوگ های زیبا و ماندگار. واقعا خیلی از دیالوگ ها ارزش چند بار شنیدن را دارند. و من بیشتر از همه با آن دیالوگ لذت بردم که

... ما مشهدی ها یه ضرب والمثل چینی داریم که می گه......

بخاطر این دیالوگ های قوی به آقای ده نمکی تبریک ارز می کنم.

اما آقای ده نمکی چند سوال :

کد های کاندیداتور آبی کاملا مشخص بود که به چه کسی بر می گردد.اما کاندیداتور قرمز در این فیلم معلوم نشد چه کسی است ؟

و یک سوال تامل بر انگیز تر:

آقای ده نمکی به نظر شما از کل فعالان سیاسی جوان کشور و از کل جوانان اهل تفکر و روشن کشور فقط آن عده ی محدود موتور سوار از ابتدا در مسیر درستی بودند و از همان اول فیلم سنگ آقای سید جواد هاشمی(یعنی کاندیدای سفید فیلم) را به سینه می زدند؟یعنی در این میان جوانی مثل من نبود که از اول تشخیص بدهد که باقی کاندیداتور ها اهل خدمت به مردم نیستند؟آقای ده نمکی چرا نمونه ی جوان فعال و روشن شما فقط از همان گروهی بود که خودتان دوست داشته و دارید؟! یعنی من و امثال من که تیپ اسپرت می زنیم هیچ وقت و هرگز نمی فهمیم؟ چرا ما در آن جمعیت نماینده ای نداشتیم؟

پی نوشت:

1.در این فیلم بود که متوجه شدم که سوسن خانوم آهنگ سخیف و مبتذلی نیست .این کار انقدر قوی بود که از صدا و سیمای ایران ( البته در فیلم ) پخش می شد   عجبا !

2. شاید بپرسید که چرا این نوشته در مورد اخراجی های 3 انقدر تاخیر دارد. تقصیر من نیست. تقصیر بقالی محل بود که همین دیروز اخراجی های 3 را روی شانه ی تخم مرغ های شکسته قرار داد و ما هم که به دنبال یک تخم مرغ خوب می گشتیم چشممان به پاکتش خورد. می خواستم از بقال بپرسم که قیمت آن چند است. اما دیدم بقال با دست اشاره می کند که یه لحظه ساکت. ادامه ی نگاه اورا گرفتم و متوجه شدم که به تلویزیون نگاه می کند. من هم گوش کردم تا بفهمم چه چیزی برای او انقدر مهم است. گوینده ی خبر گفت:

جدایی نادر از سیمین ساخته ی اصغر فرهادی. بعد از قرار گرفتن در رتبه ی 4 سینمای فرانسه حالا به زبان آلمانی برای سینمای آلمان دوبله شد.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 1

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان