Saturday، 20 April 2024 | شنبه، 01 اردیبهشت 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : در آستانه سالروز ارتحال ملکوتی حضرت امام (ره) و نماینده فقید ایشان در گیلان ، حضرت آیت الله شهید احسانبخش جلسه ستاد بزرگداشت با حضور نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت ، استاندار گیلان و جمعی از مدیران اجرائی در محل حوزه علمیه امیر المؤمنین گیلان – رشت برگزار شد .

پس از ادای توضیحات معاون سیاسی استاندار و هاشم نیاء ، استاندار گیلان طی سخنانی با اشاره به اینکه این ایام فرصت مناسب و ارزشمند ی برای نهادینه کردن ارزشها و آرمان های انقلاب اسلامی ایران است گفت :یاد از امام خمینی (ره) یاد از همه ی علما و فقهایی است که برای استقرار حاکمیت اسلامی قدم برداشتند .

وی با بیان اینکه امام خمینی (ره) علمدار اسلام ناب محمدی در دنیای معاصر شدند افزود : نیاز همیشگی انقلاب و کشور ما به واسطه ی الگو بودن برای کشورهای استکبار ستیز این است که همواره از اندیشه های ایشان پیروی کنیم .

استاندار گیلان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به گرامیداشت یاد و خاطره ی شهید آیت ا... احسان بخش که از شاگردان مخلص معمار کبیر انقلاب بودند افزود : بزرگداشت علمایی همچون ایشان نیز بزرگداشت مقام اجتهاد و فقاهت است .

وی به مراسم بزرگداشت شهید سید یونس رودباری در پانزدهم خرداد نیز اشاره کرد و افزود : سید یونس رودباری از افتخارات مردم گیلان است که به عنوان یکی از رهروان مکتب امام در مکتب تشییع و اسلام ناب محمدی پرورش یافته است .

مهندس کیهان هاشم نیا با اشاره به همزمانی مراسم بزرگداشت ارتحال امام (ره) سالگرد شهادت آیت ا... احسانبخش شهدای 15 خرداد و سید یونس رودباری افزود: شرکت در چنین مراسمی در واقع قدم برداشتن در مسیر تقویت اسلام و ارزشهای آن است .

e10سپس آیت الله قربانی ، نماینده مقام معظم رهبری در گیلان و امام جمعه رشت طی سخنانی گفت :

در آستانه سالروز رحلت جانگداز امام (ره) در اینجا گرد هم آمدیم تا در برگزاری سالگرد با شکوه برای حضرت امام (ره) و نماینده حضرت شان در استان گیلان ، مرحوم آیت الله احسانبخش ، رضوان الله علیهما برنامه ریزی نماییم که الحمد الله مسئولان ذیربط اعلام آمادگی نمودند و از حضور شما در خانه امیر المؤمنین ، ضمن خیر مقدم تشکر دارم .

وی افزود : دشمنان انقلاب انتظار داشتند با ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی شور وشعوری که او در مردم بوجود آورده نیز از بین خواهد رفت ولی قرآن در آیه ای جواب این ها را داد و فرمود : پیغمبر اکر از دنیا برود مردم به دوران جاهلیت بر می گردند یا مسلمین راه او را ادامه می دهند ؟ طبعا دین اسلام جاودانه و همیشکی است و همواره بساط اسلام در حال پیشرفت و رونق است .

آیت الله قربانی گفت : پیامبر اسلام جانشینانی از ناحیه خود تعیین نمودند که اول آن ها حضرت علی (ع) بود ، گرچه احقاد بدریه و حنینیه آن بزرگ مرد را 24 سال خانه نشین کردند و حضرت تنها 5 سال حکومت کرد اما آقا در ایام خانه نشینی نیز خلفا را حمایت و مردم را هدایت و علم را توسعه می داده اند و بعد از ایشان نیز فرزندان آن حضرت راهنمایی مردم را بعهده داشتند که در غیر این صورت دین اسلام تحریف می شد .

وی در ادامه گفت : بعد از ائمه علما بعنوان جانشین تعیین شدند و این مسئولیت بعهده علما گذاشته شد . علمایی که جانشینان پیامبر و ائمه هستند و همه مسئولیت آن ها را در هدایت دین جز تلقی وحی بعهده دارند ؛ که ما از آن به ولایت مطلقه تعبیر می نماییم .

امام جمعه رشت گفت : در طول 14 قرن عالمان ربانی توانستند قرآن را تفسیر و احکام الهی را تبیین و پیاده نمایند ولی هیچ یک از علما در طول 14 قرن نتوانستند کاری را که امام انجام داده ، انجام دهند زیرا امام حکومتی در جهان کنونی ایجاد کرده که در دنیا بی نظیر است و باعث ایجاد بیداری اسلامی در دنیای اسلام و حتی برخی از دیگر کشورها شده است .

وی افزود : اگر در گذشته دو قدرت شرق و غرب یعنی روسیه و آمریکا بودند که شوروی از بین رفت ولی امروز دو قدرت امریکا و جمهوری اسلامی وجود دارد که حرف نهایی را جمهوری اسلامی می زند کما اینکه در مسئله سوریه علیرغم اینکه همه گفتند (اسد) باید برود ولی همین دیروز وزیر امورخارجه آمریکا اعلام کرد که هر چه زودتر باید ژنو دو تشکیل شود و با مذاکره قضیه سوریه را با شرکت ایران حل نماییم .

e7نماینده اول مجلس خبرگان رهبری گفت : اما فلان روحانی خود فروخته ضمن بد گفتن از حزب الله و نصر الله ایران را کشور متعصب شیعی خواند که می خواهد اهل سنت را از بین ببرد و از کشورهای عربی درخواست کمک نمود در حالیکه همین ها 100 هزار نیرو به القصیر اعزام نمودند ، کودک سه ساله را این ها اعدام نمودند ؛ قبر حجر بن عدی را خراب و جنازه صحابه پیغمبر را به جای نامعلومی منتقل کردند ، زنان و بچه های شیعیان را برای سربازان خود حلال کردند ! آیا شیعیان نباید ازخود دفاع نمایند ؟! اگر حزب الله به دادشان نمی رسید دشمنان به اهداف خود رسیده بودند .

وی ادامه داد : این ها همه از برکات وجود امام (ره) است که انقلاب اسلامی را ایجاد کرد و خلف صالحش امام خامنه ای هدایت و گسترش آن را بعهده دارند و امروز به عنوان بهترین رهبر جهان اسلام شناخته شدند که برای تبین اهمیت چنین حکومتی باید کتاب ها نوشت و حوزه های علمیه ساخت .

وی همچنین گفت : هدف دشمنان وهابی و تکفیری به زانو در آوردن مقاومت برای تأمین امنیت اسرائیل بود ، حتی در این راه به فلسطینی ها چراغ سبز نشان داده و با اختصاص چهار میلیارد دلار کمک بلاعوض به فلسطین خواستند آنان را ساکت کنند تا بعد همچنان آنان را در تنگنا نگهدارند .

آیت الله قربانی گفت : الحمدالله انقلاب اسلامی 34 سال دوام و بقا یافت و همچنان در حال شکوفایی است . اگر در طول تاریخ این حوزه های علمیه از نجف گرفته تا بغداد و کاظمین و خراسان و قم و شیراز نبودند این همه نخبگان اسلام شناس مثل علامه طباطبایی و سالک الی الله آیت الله العظمی بهجت بوجود نمی آمدند .

وی افزود : اما چون در گذشته شمال ما را برای عیاشی دیگران بود و ملک حسین هر ساله یک ماه در نوشهر اقامت می کرد ، حتی عیاشان دنیای اسلام به این سامان می آمدند در این فکر شدیم با ایجاد یک حوزه علمیه که هم اکنون در آن قرار دارید ، گیلان را به صورت یک قطب فرهنگی درآوریم .

وی گفت : وقتی فلان شهر کوچک فلان استان حوزه بزرگی دارد که 18 نفر از طلاب گیلانی در آنجا تحصیل می کنند چرا گیلان که همیشه مرکز نشر ولایت بوده نباید مرکز نشر معارف الهی در خطه شمال و کشورهای آسیای میانه باشد ؟

وی ادامه داد : اگرچه ما در ساختن این حوزه با مشکلات و کارشکنی های زیادی مواجه بودیم ولی به یاری خدا توانستیم فاز اول این مدرسه را به این صورتی که ملاحظه می کنید آماده نماییم و در تلاش هستیم تا در مهر ماه افتتاح نماییم و سه فاز دیگر آن همچنان در دست احداث است.

وی همچنین گفت : این مجلس برنامه ریزی برای عظمت و شکوه مجلس ارتحال امام و نماینده فقیدش ، آیت الله احسانبخش برگزار شد تا ببینیم چه کارها باید انجام دهیم . از آنجائیکه خانواده محترم آیت الله احسانبخش از آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی ، فرزند بزرگوار حضرت آیت الله فاضل لنکرانی به عنوان سخنران دعوت نمودند ما هم برای وحدت رویه از جناب ایشان خواستیم سخنران ارتحال امام باشند ؛ زیرا پدر ایشان از بزرگانی است که در تبعید تحریر الوسیله امام را در 24 جلد شرح کردند.

آیت الله قربانی افزود : من آفتاب لب بام هستم ، امروز یا فردا رفتنی هستم ولی مسئولیت از شماها برداشته نمی شود . درست است که علما ورثه انبیا هستند و رسالت پیامبر و ائمه را به عهده دارند اما هرگز نشر علم و فرهنگ از آن ها ساقط نشده است از اینرو امیدواریم در حوزه علمیه امیرالمؤمنین یارانی برای امام عصر (ع) تربیت نماییم .

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان