Thursday، 18 April 2024 | پنجشنبه، 30 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : استاد حوزه علمیه قم با اشاره به ضرورت وجود روحانیت برای جامعه و مردم، گفت: وقتی به عمق معارف دینی مراجعه می کنیم این حقیقت برای همگان روشن می شود که مسئولیت اصلی حفظ دین در زمان غیبت کبری با روحانیت است و مردم مسئله مهم تری جز دین ندارند.

آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی، استاد حوزه علمیه قم پیش از ظهر امروز، 13 خردادماه در مراسم سالگرد آیت الله احسانبخش، نماینده فقید ولی فقیه در استان گیلان که در مصلی امام خمینی(ره) شهرستان رشت برگزار شد، آیت الله احسانبخش را روحانی فراموش نشدنی کشور و جامعه روحانیت معرفی و اظهار کرد: آیت الله احسانبخش خدمتگزار مردم، عالم ربانی و جانباز بود و می توان او را مصداق بسیار صحیح شهیدان دانست.

وی روحانیت و مردم را محور سخنان خود بیان کرد و افزود: روحانیت و مردم از کلیدواژه های بسیار مهم انقلاب هستند که ملت ایران در این شرایط حساس عمیقا باید به آن توجه داشته باشند و در انجام هر کاری آن را اصل قرار دهند.

آیت الله فاضل لنکرانی دو رکن روحانیت و مردم را هویت انقلاب اسلامی دانست که نیازمند توجه و تحلیل است و تصریح کرد: باید این ارتباط بین مردم و روحانیت را عمیق تر کنیم زیرا امروز نقشه ها، توطئه ها و دسیسه های فراوانی در کار است و می خواهند بین این دو عنوان که در حقیقت یکی هستند جدایی و تفکیک ایجاد کنند.

وی ادامه داد: امروز اگر می بینیم بعد از 12سال از رحلت یک روحانی که عمر خود را برای اسلام و انقلاب و خدمت به مردم گذاشته، می گذرد اما این گونه مورد تجلیل قرار می گیرد، در واقع نشان دهنده همین ارتباط قوی و محکم بین قشر روحانیت و مردم است.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به ضرورت وجود روحانیت برای جامعه و مردم، اضافه کرد: وقتی به عمق معارف دینی یعنی قرآن و روایات معصومین(ع) مراجعه می کنیم این حقیقت برای همگان روشن می شود که مسئولیت اصلی حفظ دین در زمان غیبت کبری با روحانیت است و مردم مسئله مهم تری جز دین ندارند و در طول زندگی واژه ای مقدس تر از دین را درک نکرده اند.

وی ادامه داد: اگر دین را از انسان بگیرند و ارتباطش را خدا را نادیده انگارند، این زندگی جدا از دین در واقع همانند زندگی سایر حیوانات و موجودات است؛ ارزش یک انسان در دین داری او و مراتب وجودی او در مرتبه دین داری اوست، زیرا مال و عنوان از بین رفتنی است و تنها چیزی که هم دنیا و هم آخرت انسان را می سازد، دین خواهد بود.

آیت الله فاضل لنکرانی با تاکید بر اینکه هیچ چیزی در زندگی بشر باارزش تر از دین وجود ندارد، گفت: در زمان غیبت ولی عصر(عج) این روحانیت است که متولی و مبین دین خواهد بود؛ ما برای روحانیت به عنوان یک شغل، ظاهر و یا لباس ارزش قائل نیستیم بلکه هویت اصلی روحانی است که این هویت نشات گرفته از دین است.

این کارشناس دینی با بیان اینکه هزار سال است که مردم روحانیت را به عنوان مبین و پاسدار دین می شناسند، متذکر شد: امام(ره) وظیفه اصلی خودش را حفظ دین مردم می دانست و فرمودند «من تا زمانی که زنده هستم نخواهم گذاشت دین مردم ملعبه احزاب و سیاست بازی ها قرار گیرد»؛ لذا اگر عالمی بنابر علمش عمل نکند و دین جامعه به انحراف کشیده شود، مورد لعن خدا قرار می گیرد.

وی با بیان این مطلب که امروز مراکز امنیتی دنیا همه توان خود را معطوف به ساختن مکتب ها و مذهب های انحرافی و جعلی کرده اند و دیگر برای ساخت سلاح هزینه نمی کنند، تاکید کرد: استکبار جهانی متوجه شده که دین، نیاز بشر امروز است و براین اساس عرفان سازی و دین سازی می کنند و 100ها مکتب عرفانی جعلی درست کرده اند تا به خورد جوانان بدهند.

آیت الله فاضل لنکرانی ادامه داد: کسی که باید تشخیص دهد که کدام مکتب انحرافی است و این انحراف را در جامعه بشناسد و فریاد برآورد، روحانیت است؛ در واقع روحانیت چشم بیدار و مراقب دین است و آنچه را که قرآن، رسول خدا(ص) و ائمه معصوم(ع) فرمودند را فرا می گیرد و همان را در اختیار بشر و جامعه قرار می دهد.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه انقلاب اسلامی بدون روحانیت نمی تواند به مسیر خودش ادامه دهد، ابراز کرد: امام خمینی این نظام را بر پایه استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بنا کرد و فرمود «اگر تمام آزادی ها و استقلال هه را به ما بدهند اما قرآن، احکام اسلامی، حجاب، قصاص، نماز، روزه و... را از ما بگیرند، ما این استقلال را نمی خواهیم»؛ شخصیتی که ندای آزادی او در دنیا نظیر ندارد و درک او از آزادی بی مانند است این حرف را زده است و در واقع رهبر هیچ انقلاب درک بالای امام را از آزادی نداشته است.

وی با تصریح بر اینکه ملت مسلمان ایران از آزادی منهای قرآن، استقلال منهای اسلام و روحانیت منهای اسلام بیزار هستند، خاطرنشان کرد: جدا کردن اسلام از روحانیت خیانت است و آنهایی که می خواهند اسلام را از بین ببرند اول روحانین را از آن جدا می کنند؛ اسلام بدون روحانیت، اسلام نسیت زیرا اسلام با پوشش روحانیت به اینجا رسیده است و این روحانیت بوده که همواره از اسلام، قرآن و اهل بیت(ع) دفاع کرده و مردم نیز این را می فهمند بنابراین روحانی را برای دین خود مفید می دانند.

آیت الله فاضل لنکرانی با اشاره به تاثیر وجود مرجعیت دینی در پیروزی انقلاب، ادامه داد: مردم حلال و حرام ها را از امام می گرفتند و دیدند که او تمثیلی از اسلام در عصر حاضر است و هرآنچه که دین از مردم می خواند را امام(ره) همان را بیان می کند بنابراین گوش به فرمانش دادند.

این استاد حوزه با بیان این مطلب که دشمنان داخلی و خارجی اسلام و انقلاب، همواره برای حذف روحانیت دسیسه می کنند، بیان کرد: تنها دلیلی که مردم می توانند با ولایت ائمه(ع) مرتبط باشند، همین روحانیت است و کسی که امروز بگوید من امام زمانی هستم ولی روحانیت را قبول ندارم، در واقع امام زمان را نیز قبول نکرده است؛ زیرا ائمه معصوم(ع) ما را مکلف کردند که در زمان غیبت بهروحانیت مراجعه کنیم و اگر امروز ما گوهر ولایت فقیه را در اختیار داریم، دلیلش همین روحانیت و مراجع هستند که ولایت فقیه را در دل دین بیرون آوردند.

وی با بیان اینکه اگر روحانیت وجود نداشت، ما امروز ولایت فقیه نداشتیم، تصریح کرد: استقلال و عظمت امروز کشور ما به خاطر همین ولایت فقیه است و غرب امروز توان مقابله با ایران را از دست داده است؛ روحانیت واسطه و تنها حلقه اتصال مردم، دین و ولایت ائمه(ع) هستند.

آیت الله فاضل لنکرانی روحانی را کسی معرفی کرد که عمر خود را برای درک اسلام سپری کرده و مهذب است و دنبال دنیا و مقام های دنیایی نیست و به مرحوم آیت الله احسانبخش اشاره کرد و گفت: افرادی امثال آیت الله احسانبخش که سال ها تحمل کردند و زحمت کشیدند و عمر خود را صرف خدمت به مردم کردند، در واقع خدمت بزرگی به اسلام، انقلاب و نظام کردند، مصداق واقعی روحانی هستند.

وی با بیان اینکه روحانی مورد تایید ائمه خواهد بود که در فراز و نشیب ها خود را نشان دهد، یادآور شد: آیت الله احسانبخش ویژگی های روحانی واقعی را داشت و کاروان های کمک های اهدایی شمال به جبهه های حق علیه باطل، از خدمات ارزنده این روحانی والا مقام بود؛ ساخت مساجد متعدد و مصلی رشت نیز از برکات این عالم فرزانه است؛ کتاب «آثارالصادقین» یکی از یادگاری های بسیار گرانقدر آیت الله احسانبخش است که از ایشان بجا ماند.

استاد حوزه علمیه ولایت را تنها حقیقتی دانست که خدا برای مردم قرار داده است و یادآور شد: ولایت فقیه شعاعی از ولایت ائمه معصوم(ع) است و خوشا به حال شیعیان و آنهایی که اهل ولایت هستند.

آیت الله فاضل لنکرانی در پایان آیت الله احسانبخش را افتخار استان گیلان خواند و گفت: جامعه روحانیت به داشتند علما و فضلایی مانند آیت الله احسانبخش به خودش می بالد و مردم باید با تامل و تفکر در سیره این بزرگان، آثارشان را زنده نگه دارند./منبع : ایسنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان