Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : به یقین می توان ادعا کرد که تنها کشوری که بحث دمکراسی در آن به طور کامل جاری است، ایران اسلامی است. زیرا سطح برگزاری انتخابات و نیز مشارکت مردم در کشور ما، به مراتب بسیار بالاتر از سطح جهانی است و جای تردیدی نیست که این امر با مدیریت مدبرانه «ولایت فقیه» و پیگیری های راهبردی مقام معظم رهبری، ممکن شده است.

تضعیف روحیه دشمنان

Eshaghiوقتی اقشار مختلف مردم، با همان وسعت و گستردگی کم نظیری که در دوره های قبل دیده شد، پای صندوق های رأی حاضر می شوند، روحیه ی دشمنان تضعیف می گردد و نشان می دهد که آن ها نتوانستند مزدوران، هواداران و نیروهای هماهنگ با خود را به طور مناسب وارد صحنه نمایند. زیرا یکی از فعالیت های دشمن در این جهت است که اجازه ندهد، انتخاب اصلح و شایسته، توسط رای دهندگان صورت پذیرد.

حضور مفید و سازنده

تاکیدات مقام معظم رهبری در ابتدای سال جاری مبنی بر ایجاد حماسه سیاسی، به ما آگاهی می دهد که هر کس به اندازه ی توانایی که دارد باید در میدان انتخابات، حضور مفید و سازنده داشته و احساس تکلیف نماید، در غیر این صورت، به مسئولیت خود عمل نکرده است.

طی سی و چهار سال گذشته، حکومت جمهوری اسلامی از آزمایش های متعددی سربلند بیرون آمده است و اکنون نیز در میدان های نبرد فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، علمی، نظامی و انواع تحریم های کوچک و بزرگ، مشغول دست و پنجه نرم کردن با استکبار جهانی است.

مسئولیت هر فرد ایرانی

مسئولیت هر فرد ایرانی در زمان فعلی، بیش از هر زمان دیگری است. زیرا برخی مسایل مانند مباحث سیاسی، فقط مربوط به کشور ما نیست، بلکه تمام جهان اسلام را دربرمی گیرد.

برخورداری از مدیریت، یکی از ابتدایی ترین اموری است که هر نظامی برای اداره خویش، به آن محتاج است و نظام اسلامی نیز از این قاعده، بیرون نیست. اما تفاوت تدبیر امور در جوامع دیگر با جامعه ای که ادعای اسلامی بودن دارد، مشخص و روشن است.

مدیریت اسلامی

دین مقدس اسلام، به عنوان پایان بخش ادیان الهی که می تواند جوامع بشری را به بهترین وجه ممکن اداره نماید، مسلما باید از مدیریتی اسلامی برخوردار باشد که او را قادر به پیاده سازی برنامه های جامع فردی و اجتماعی اسلام برای همه ی اقشار و ملت ها نماید.

منظور از مدیریت اسلامی آن است که مدیران منصوب در وزارت خانه ها، ادارات و سازمان های گوناگون، نه در شعار، سخنرانی و مصاحبه، بلکه در نحوه ی اداره مجموعه تحت سرپرستی خود، گفتار و رفتار اسلامی را در عمل و زندگی روزمره شان پیاده نموده و به عنوان یک نماد اسلام، خویشتن را در معرض دید نقاد و کنجکاو مردم قرار دهند.

ویژگی های مدیر اسلامی

مدیر اسلامی، کسی است که واقعا به دنبال تحقق عدالت اجتماعی است نه کسب امتیاز برای خانواده، رفقا و هم حزبی ها. بدین طریق او چهار هدف مهم را تعقیب می نماید:

الف ـ کسب رضایت خداوند به دلیل رفتار درست با مردم.

ب ـ کسب رضایت مردم به سبب حل مشکلات آنان و ایجاد رفاه و آرامش عمومی برای همگان.

ت ـ تبلیغ عملی در جهت گسترش روحیه دینداری عبادت و بندگی در میان مردم، به سبب آن وی خدمت به جامعه را یکی از شکل های عبادت می داند.

ث ـ کمک به رشد معنوی جامعه که به دنبال آن رشد سیاسی، اقتصادی و علمی هم در پی خواهد آمد.

نعمت الهی

از دیدگاه حضرت امام راحل(ره)، حکومت اسلامی یک نعمت الهی است که راه رسیدن به سعادت را برای امت فراهم می سازد و اگر این حکومت موجودیت نمی یافت، مطمئنا دست یابی به هدایت، امری دشوار به نظر می رسید. بنابراین مدیری که از طرف چنین حکومتی به مقامی می رسد، باید حواس خود را بسیار جمع کند و مراقب جزئی ترین حرکات و رفتارهای خود باشد.

الگوی برجسته مدیریت

ولایت فقیه به عنوان الگوی برجسته ی مدیریت اسلامی، دارای ویژگی هایی است که معمولا دیگر شیوه های مدیریتی از آن بهره کمتری دارند. ولایت فقیه، در کلیه سیاست های نظام، نقش اساسی دارد و به ترسیم وظایف کلان قوای سه گانه پرداخته و از همه ی حقوق آن ها صیانت می کند.

مدیریت بحران ها

در طول سی و چهار سال گذشته، ولایت فقیه نشان داده که در مدیریت بحران ها، از توانایی فوق العاده ای برخوردار است و با عنایت الهی، آینده نگری و دوراندیشی شایسته ای را تا کنون از خود نشان داده است و این مسئله مورد تصدیق دوستان و دشمنان نظام اسلامی در سراسر جهان است.

اداره موفق انتخابات

اموری که ولایت فقیه در مدیریت آن ها نقش بسیار مهمی ایفا کرده، بسیارند که یکی از آن ها، اداره موفق انتخابات و دعوت مردم به حضور فعال بر سر صندوق های رأی در دفعات مختلف تا به امروز، می باشد که همیشه با استقبال گرم و بی نظیر امت در پاسخ به ندای امام خویش، همراه شده است.

بهترین روش مدیریتی

راز کامیابی ولایت فقیه در این امر، آن است که «ولی فقیه» در کلیه انتخابات گذشته هرگز به صورت جزئی و مصداقی ورود نکرده و در مقابل، روی بیان ملاک ها جهت انتخاب فرد اصلح، حضور حداکثری مردم، افزایش حساسیت اقشار مختلف جامعه در جهت تلاش برای تشخیص درست و به هنگام و پرهیز از انتخاب احساسی، کاهش هزینه های انتخابات و کاستن از چالش ها، تمرکز نموده است که این شیوه، بهترین روش مدیریتی است که در میان نظام های سیاسی فعلی به کار گرفته شده است.

مراقبت از سناریوهای مستکبرین

ولایت فقیه، همیشه تا پایان انتخابات، با هوشیاری، بیداری، دشمن شناسی و دقت فوق العاده، مراقب سناریوهای مستکبرین جهانی بوده و به حفاظت از دستاوردهای نظام و انتخابات پرداخته است که نمونه بارز آن، به شکست کشاندن تلاش های استکبار جهانی در مسیر پدید آوردن فتنه سال 88 می باشد.

اعتراف دشمن

مدیریت ولایت فقیه در فتنه 88 چنان دقیق و حساب شده بود که پس از ماهها کوشش بیهوده از سوی فتنه گران، قدرت های جهانی به این نکته اعتراف کردند که نمی توانند نظام اسلامی را ساقط نموده و نسبت به براندازی آن، اقدام نمایند.

مدافع استقلال

ولایت فقیه، سبب شد که ایران همچنان مستقل بماند و از اصول خود در برابر بیگانگان، کوتاه نیاید و درعین به پیشرفت علمی شگفت آوری در زمینه های مختلف، دست یابد. اکنون نیز شاهدیم که مدیریت ولی فقیه، موجب می شود که اشتباهات گفتاری کاندیداها در زمان فعالیت های انتخاباتی که از صدا و سیما و سایر رسانه ها، منتشر شده به حداقل برسد و موجبات خشنودی دشمنان فراهم نگردد.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : مقالات مشایی

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان