Monday، 15 April 2024 | دوشنبه، 27 فروردین 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : زندگی، هیچگاه یک مسیر صاف و هموار که آراسته به مناظر سرسبز و پوشیده از گیاهان زیبا و معطر باشد، نیست. زندگی، با خوشی ها و غم ها، پیروزی ها و شکست ها، در هم آمیخته و کامیابی های انسان موفق امروز، نتیجه تحمل مشقت های دیروز است.

به همین دلیل لازم است که پذیرش این مسئله، به عنوان «سبک زندگی» برای هر فرد خواهان ترقی، مطرح گردد. البته سختی های هر یک از افراد بشر، با شخص دیگر، به لحظ سطح مالی و اقتصادی، شهرت اجتماعی، موقعیت خانوادگی و حوادث غیرمنتظره ای که ممکن است پیش بیاید، تفاوت زیادی دارد.

اهمیت سختی ها

Eshaghi2اگر با نگاه مثبت و سازنده به سختی ها توجه شود، معلوم می گردد که «سختی ها» پدید آورنده ی موقعیت های ارزنده و ناب در زندگی هستند. حقیقت امر این است که فرصت های شایسته ی، همواره از درون رنج ها و مشکلات، سر برمی آورند.

بررسی دلیل رکود

وقتی امور زندگی به خوبی پیش می رود، افراد جامعه به طور مطلوب به کار و پیشرفت خود ادامه می دهند. اگر شما در چنین موقعیتی هستید، ولی همانند دیگران موفق نیستید، باید دلیل رکود پیشرفت تان را در خود، جستجو نمایید.

به عنوان مثال یک دانشجوی باهوش را در نظر بگیرید که چون اطمینان زیادی به هوش خود دارد، طی دوره دبیرستان و سال های اول دانشگاه، تلاش چندانی برای کسب امتیاز و رتبه بالا نمی کند و هر ساله با نمراتی متوسط، قبول می شود.

احتمالا او همیشه  با خود می گوید: «اگر طی سال های آخر، کمی به خود زحمت دهم حتما با رتبه ی مناسبی فارغ التحصیل خواهم شد». اما آیا  این موضوع، همانطوری که وی فکر می کند، واقعا رخ خواهد داد؟. آیا او نباید احتمالات متعددی را در ذهن خود پرورش دهد، و از محاسبه ی رویدادهای غیرقابل پیش بینی، غفلت نکند؟

جدیّت دایمی

نکته ای که نباید از خاطر دور کنیم، این است که دانشجویانی که در سال های اول با جدیت درس می خوانند، طی سال های آخر هم با همان شدت و شتاب، به تلاش خود ادامه خواهند داد. لذا این دانشجو اگر در سال آخر، دو تا سه برابر سال های قبل تلاش کند، بازهم نمرات و رتبه وی تفاوت چندانی با امتیازات سال های قبل او نخواهد داشت. او اگر سخت تلاش کند شاید بتواند همه رتبه های متوسط قبلی را کسب کند، نه چیزی بالاتر.

تبدیل بحران به موفقیت

زمان مناسب برای سعی شما، وقتی است که همه دست از کوشش، برداشته و از تلاش بیشتر مایوس شده اند. در این موقعیت، موفقیت از آن کسی خواهد بود که با جدیت تلاش کند و در عین حال کاملا از موقعیت های مثبت و نهفته در عمق سختی ها، آگاه باشد.

باید بدانید که چگونه هر یک از بحران های زندگی تان را به «فرصت» تبدیل نمایید و از آن بهره مند شوید.

دو نتیجه برای یک بحران

هر بحرانی دارای دو جهت منفی و مثبت است. یعنی نتیجه یک بحران، می تواند برای شما مثبت و سازنده، یا منفی و مخرّب باشد. در این شرایط، آدم بدبین، جانب وضعیت منفی را گرفته و در نتیجه دچار یاس و نومیدی می شود. اما یک فرد خوش بین، پرتلاش و امیدوار، جانب مثبت را گرفته، اعتماد به نفس و روحیه ماجراجویی را بررسی می کند. این شخص، در نهایت شانس و موقعیت های نهفته در خلال بحران را کاوش و کشف خواهد کرد.

روش عاقلانه

البته در بحران ها، احتمال شکست و موفقیت به یک نسبت، برای چنین انسانی وجود دارد. ولی مقابله با موقعیت موجود، از هراس و تسلیم شدن در برابر مشکل پیش آمده، بسیار باارزش تر و عاقلانه تر است.

تجربه بیاموزید

شما جوانید. بنابراین چنانچه نهایت کوشش و سعی خود را در راه رسیدن به اهدافتان، صرف کنید، به موفقیت دست می یابید. از سوی دیگر، گاهی هم  ممکن است شکست بخورید و چهره های دیگری از زندگی را مشاهده کنید و بر تجربیات خود بیفزایید.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان