Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

گیلانیان :  ناظر گمرکات گیلان و مدیرکل گمرک انزلی از رشد 13 درصدی ارزش دلاری صادرات در دو ماه نخست امسال از گمرکات استان خبر داد.

ˈپرویز تقویˈ در نشستی با خبرنگاران اظهار کرد: در دو ماه ابتدایی امسال بالغ بر 87 میلیون و 464 هزار دلار کالای غیرنفتی از گمرکات گیلان صادر شده است.

 وی تصریح کرد: طی این مدت در مجموع بالغ بر 222 هزار تن کالا از گمرکات انزلی، آستارا و حسن رود به بیش از 16 کشور دنیا صادر شد که این مقدار از نظر وزنی نیز 44 درصد افزایش نشان می دهد.

 به گفته ناظر گمرکات گیلان؛ عمده کالاهای صادراتی استان محصولات نباتی با سهم ( 43 درصد وزنی و 67 درصد ارزشی ) ، محصولات معدنی و مصنوعات آن (48 درصد وزنی و 12 درصد ارزشی ) ، محصولات صنایع غذایی (یک درصد وزنی و شش درصد ارزشی ) و .... تشکیل می دهد.

 تقوی خاطرنشان کرد: صادرات گمرکات استان عمدتاً به کشور فدراسیون روسیه (41 درصد وزنی و 59 درصد ارزشی) ، آذربایجان (54 درصد وزنی و 30 درصد ارزشی ) ، عراق (سه درصد وزنی و پنج درصد ارزشی ) صورت گرفته است.

 ناظر گمرکات گیلان یادآور شد: گمرکات استان همچنین با گرجستان، قزاقستان ، هند ، اوکراین ، آلمان ، بلاروس ، ارمنستان ، فرانسه ، ترکیه ، جمهوری مولداوی ، انگلستان ، امارات متحده عربی و چند کشور آمریکای لاتین و افغانستان مبادلات تجاری داشته است.

 وی اضافه کرد: در دو ماه نخست امسال بالغ بر 233 هزار تن کالا به ارزش 177 میلیون و 140 هزار دلار از طریق گمرکات گیلان به کشور واردات قطعی شد که نسبت به سال گذشته از نظر وزنی 68 درصد و از لحاظ ارزشی 65 درصد کاهش داشته است .

 به گفته تقوی؛ عمده واردات گمرکات گیلان از کشورفدراسیون روسیه، قبرس، امارات متحده عربی و اتریش است.

 ناظر گمرکات گیلان در خاتمه تصریح کرد: 65 درصد از سهم وزنی و ارزشی کالاهای وارداتی به گمرکات استان را فلزات معمولی و مصنوعات آن تشکیل می دهد./منبع : ایرنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان