Friday، 19 April 2024 | جمعه، 31 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : حجت الاسلام حسن روحانی روز جمعه با کسب ۵۰٫۷۱ از آرای مردم به عنوان رئیس جمهور منتخب ملت برگزیده و مأمور تشکیل کابینه یازدهم شد.

اصل ۱۳۳ قانون اساسی  می گوید، وزرا توسط رئیس‏ جمهور تعیین‏ و برای‏ گرفتن‏ رأی‏ اعتماد باید به‏ مجلس‏ معرفی‏ شوند، بر همین اساس پس از برگزاری مراسم تنفیذ در روز ۱۲ مرداد و همچنین برگزاری مراسم سوگند (تحلیف) در صحن علنی مجلس، رئیس جمهور موظف است که ظرف یک هفته وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کند.

از امروز تا پایان مهلت قانونی برای معرفی وزرای پیشنهادی، حجت الاسلام حسن روحانی ۵۳ روز فرصت دارد که وزرای پیشنهادی خود را انتخاب کند.

شنیده های تسنیم حکایت از این دارد که رئیس جمهور منتخب تاکنون با برخی شخصیت ها و چهره ها برای تصدی سمت های مختلف در کابینه یازدهم رایزنی کرده و گزینه های مختلفی برای تصدی پست های مهم دولتی مطرح شده اند.

خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، به برخی از گزینه های احتمالی اعضای کابینه که همچنان در دست بررسی هستند، دست یافته است. با این وجود هنوز هیچ کدام از اعضای کابینه به طور قطعی مشخص نشده اند و رایزنی ها با این افراد و همچنین بررسی های حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در این زمینه همچنان ادامه دارد.

آنچه در ذیل می آید گزینه های احتمالی ۲۴ سمت مهم دولتی است:

۱- معاون اول رئیس جمهور:محمدرضا عارف، محمدعلی نجفی و محسن مهرعلیزاده؛ (در این زمینه محمدرضا عارف بیشترین شانس را دارد ولی اگر به هر دلیل وی به این سمت منصوب نشود، نجفی بیشترین شانس را خواهد داشت و اگر نجفی به سازمان برنامه و بودجه برود مهرعلیزاده محتمل ترین گزینه برای تصدی معاونت اولی دولت حجت الاسلام روحانی است.) از آل اسحاق و جهانگیری نیز یاد شده است.

۲- وزارت اطلاعات: حجت الاسلام علی یونسی و حجت الاسلام شفیعی معاون اسبق وزارت اطلاعات، مطرح ترین گزینه برای این وزارت خانه هستند؛ (در صورت ماندن یونسی در دفتر تحقیقات و مطالعات استراتژیک، احتمالاً شفیعی تنها گزینه تصدی وزارت اطلاعات خواهد بود و در صورت اینکه حجت الاسلام محقق داماد رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک شود، یونسی، گزینه وزارت اطلاعات دولت یازدهم خواهد شد)

۳- وزارت امور خارجه: محمود واعظی، علی اکبر صالحی و کمال و صادق خرازی گزینه های مطرح برای این وزارت خانه هستند که در این میان شانس محمود واعظی از دیگران بیشتر است.

۴- وزارت کشور: مجید انصاری و اسحاق جهانگیری مطرح ترین گزینه ها برای تصدی این وزارت خانه مهم در دولت حسن روحانی هستند.

۵- وزارت اقتصاد: گفته می شود در حال حاضر محمدباقر نوبخت تنها گزینه وزیر اقتصاد است و احتمالاً “نیلی” که هم اکنون مشاور وی است، به عنوان مدیرکل مناطق آزاد اقتصادی معرفی می شود.

۶- دبیر شورای عالی امنیت ملی: شنیده شده است که علی اکبر ولایتی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی منصوب خواهد شد.

۷- وزارت دفاع: حسین دهقان، علی شمخانی و اکبر ترکان گزینه های تصدی وزارت دفاع هستند که در این میان شانس حسین دهقان بیشتر از دیگران است.

۸- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: گفته می شود علی مطهری تنها گزینه این وزارتخانه است و احتمالاً سلطانی فر به عنوان معاون وی در این وزارتخانه انتخاب خواهد شد.

۹- وزارت دادگستری: از حجت الاسلام شوشتری به عنوان گزینه مطرح برای وزارت دادگستری نام برده می شود و در عین حال گفته می شود که احتمال دارد حجت الاسلام روحانی مرتضی بختیاری وزیر فعلی دادگستری را برای ابقا در سمت خود به مجلس معرفی کند.

۱۰- وزارت ورزش و جوانان: محمد دادکان و سعید فائقی گزینه های اصلی تصدی این وزارت خانه هستند.

۱۱- وزارت نفت: از بیژن نامدار زنگنه و سیدکاظم وزیری هامانه به عنوان اصلی ترین گزینه های تصدی این وزارت خانه کلیدی نام برده می شود.

۱۲- ریاست سازمان انرژی اتمی: علی اکبر صالحی وزیر فعلی امور خارجه، غلام رضا آقازاده و حسین فریدون شانس های اصلی تصدی ریاست انرژی اتمی هستند.

۱۳- وزارت رفاه و امور اجتماعی: مرتضی بانک و صفدر حسینی گزینه های اصلی تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند.

۱۴- وزارت ارتباطات: از نصرالله جهانگرد به عنوان گزینه اصلی تصدی این وزارت خانه نام برده می شود.

۱۵- وزارت علوم: جعفر توفیقی، عبدالله جاسبی و جواد اطاعت گزینه های اصلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هستند که در این میان شانس جعفر توفیقی از دیگران بیشتر است. جعفر توفیقی سابقه تصدی وزارت علوم در دولت خاتمی را هم دارد.

۱۶- وزارت بهداشت و درمان: گفته می شود صلاح الدین دلشاد و مسعود پزشکیان گزینه های اصلی این وزارت خانه هستند.

۱۷- وزارت راه و شهرسازی: از علی عبدالعلی زاده و علی اکبر آقایی به عنوان گزینه های تصدی این وزارت خانه نام برده می شود.

۱۸- وزارت صنعت، معدن و تجارت: گفته می شود محمد نهاوندیان رئیس فعلی اتاق بازرگانی ایران از جمله افرادی است که به احتمال زیاد برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت به مجلس معرفی خواهد شد.

۱۹- مشاور ارشد رئیس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری: گفته می شود محمدرضا نعمت زاده که رئیس ستاد  انتخابات حسن روحانی بود، به عنوان مشاور ارشد رئیس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری منصوب خواهد شد.

۲۰- مشاور و رئیس دفتر رئیس جمهور: حسین فریدون گزینه اصلی تصدی سمت ریاست دفتر رئیس جمهور است.

۲۱- رئیس مرکز امور مشارکت زنان: زهرا پیشگاهی فر به احتمال فراوان به سمت ریاست مرکز امور مشارکت زنان منصوب خواهد شد.

۲۲- معاون پارلمانی رئیس جمهور: حجت الاسلام قدرت الله علیخانی و حجت الاسلام تیمورعلی عسگری از جمله افرادی هستند که بیشترین شانس را برای تصدی معاونت پارلمانی رئیس جمهور دارا هستند.

۲۳- دبیر شورای اطلاع رسانی دولت: شنیده شده است که علیرضا الفت به سمت معاون اطلاع رسانی دولت منصوب خواهد شد.

۲۴- معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: از معصومه ابتکار به عنوان اصلی ترین گزینه ریاست سازمان حفظ محیط زیست نام برده می شود./ تسنیم

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان