Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : با پایان یافتن انتخابات ریاستن جمهوری و مشخص شدن برنده آن تحلیل های جریان های مختلف سیاسی کشور از دلایل پیروزی و یا شکست در نوع خود جلب توجه است. این روزها شکست خوردگان انتخابات به دنبال بررسی دلایل شکست خود و حتی یافتن مقصران  آن هستند تا در پس آن بتوانند از این شکست درس بگیرند.

به گزارش فرارو، غالب تحلیل های جریان اصولگرایی برای یافتن دلایل شکست به سمت اشتباهات تندروهای این جریان  معطوف است.  نوک پیکان انتقادات به سمت "جبهه پایداری" است. در این بین حملات تندی به اعضای این گروه سیاسی اصولگرایان صورت گرفته است و از سوی دیگر کاندیدا این جریان نیز مورد انتقاد قرار گرفته است.

اولین بار حسین قدیانی روزنامه نگار اصولگرا و یادداشت نویس روزنامه وطن امروز بود که ساعتی پس از پایان اخذ رای در روز جمعه و پیش از اعلام رسمی نتایج اولیه انتخابات از شکست سنگین اصولگرایان سخن گفت و در وبلاگ خود جریان پایداری را عامل اصلی این شکست دانست.

قدیانی تن ندادن جبهه پایداری به ائتلاف با کاندیدای محبوبتر اصولگرایان یعنی محمد باقر قالیباف را زیر سوال برد و پایداری ها را متهم کرد که در بیعت با "فرقه انحرافی" است. این روزنامه نگار اصولگرا برتری "حسن روحانی" را به جبهه پایداری تبریک گفت.

اما این آغاز حمله به جبهه پایداری و رفتار انتخاباتی آنها بود، در چند روز گذشته این رویکرد توسط رسانه های اصولگرا ادامه پیدا کرده است. سایت الف متعلق به احمد توکلی تاکنون دو یادداشت منتشر کرده است که در هر دوی آن ها به تندروی های "پایداری" و برخی افراد نزدیک به این گروه تاخته است.

در یکی از یادداشت های، الف رفتار سیاسی پایداری را به رفتار سیاسی "خوارج" تشبیه کرده است. شاید بتوان گفت این تندترین تعبیری است که می توان درباره "پایداری" عنوان کرد.

الف ضمن تجلیل از تلاش های آیت الله مهدوی کنی برای ایجاد اجماع میان اصولگرایان ریشه های شکست را از سال 90 و پیش از انتخابات مجلس بررسی کرده است. زمانیکه جبهه پایداری تشکیل شد.

تحلیلگر الف معتقد است در انتخابات مجلس تندروها نتوانستند مانع از تلاش های آیت الله مهدوی کنی برای وحدت اصولگرایان شوند و به این ترتیب اصولگرایان وحدت گرا 75 درصد کرسی های مجلس را کسب کردند و اصولگرایان تندرو 20 درصد.

به عقیده تحلیلگر این سایت اصولگرا، زخم های تندروها بر پیکره اصولگرایان ادامه پیدا کرد و به عفونت تبدیل شد. الف دراین باره نوشت: «این ابتدای کار بود، هنوز فرصت بود تا زخم هایی که گروه های تندرو بر معتدلان وارد کردند عفونت کند. بلکه آنها که تئوری خود را شکست خورده یافتند از روی نیت خالص تلاش کردند تا دیدگاه اعتدال را بیشتر تضعیف کنند تا به تعبیر آنها اسلام ناب موفق شود!»

این یکی از یادداشت های تند سایت توکلی علیه تندروی های جریان پایداری بود. این سایت در یادداشتی دیگر به حجت الاسلام پناهیان و  حجت الاسلام رسایی انتقاد کرد. پناهیان پیش از این دلیل شکست سنگین اصولگرایان را مشکلات اقتصادی دولت احمدی نژاد دانسته بود و اقرار کرده بود که در انتخابات ریاست جمهوری موج اجتماعی در حمایت از ایت الله هاشمی به وجود آمد

نویسنده الف با اشاره به این موضع پناهیان به رفتارهای سیاسی این دو چهره نزدیک به پایداری حمله کرد و نوشت: «هرچه هست طیف تندروی کشور کاملا این را فرا گرفته که چگونه در وقت مناسب، خود را به آن راه بزنند و تمام کاسه و کوزه ها را بر سر دیگری بشکنند.»

سایت الف با یادآوری همراهی افرادی همچون رسایی و پناهیان و حسین الله کرم در تخریب تمام عیار آیت الله هاشمی به کنایه نوشت: «بله آقای پناهیان، آقای رسایی تمام عوامل دست به دست هم داد و شما و هم فکرانتان هیچ نقشی در اتفاقات این چند سال نداشتید و فقط نظاره گر تام بودید. همه ایراد و مشکل داشتن غیر از شما و همفکرانتان.»

نویسنده این یادداشت خطاب به رسایی نوشت: «آقای رسایی ای کاش کمی هم با مردم رو راست بودید. ما از شما نمی خواهیم بابت رفتارهای همفکرانتان در این چند سال از مردم عذر خواهی کنید چرا که اگر قصد این کار را داشتید خیلی قبل تر این کار را می کردید. ولی حداقل تمام مشکلات را سمت احمدی نژاد نگیرید. اگر این گونه تفسیر کنید فقط خود ضرر میکنید. باور کنید که احمدی نژاد به تنهایی نمی توانست باعث بوجود امدن این همه مشکلات در کشور شود.»

اما این تمام انتقادات به تندروها نیست. سایت اصولگرای عصر ایران امروز در یادداشتی به وحید یامین پور مجری سابق تلویزیون و یکی از  فعالین سیاسی و رسانه ای وابسته جبهه پایداری تاخت.

وحید یامین پور درباره نتیجه انتخابات و انتقادات از گروه پایداری و حامیان سعید جلیلی در گوگل پلاس خود نوشته بود: «کسانی که سربازان از پیکاربرگشته را شماتت می کنند، خائن اند. ماجرای ما همان ماجرای لشکر زخمی پس از اُحد است. نیزه های شکسته و پرچم های نیم سوخته ... به شماتت ابلهان گوش نکنید.»

این سخنان مورد نقد شدید عصر ایران قرار گرفت. یادداشت نویس این سایت  نوشت: «کسی که این جملات ظاهراً دیندارانه ولی باطناً خودپسندانه را می خواند، بی درنگ به یاد تز "استفاده ابزاری از دین" می افتد. به راستی آیا اصولگرایانِ متفرقِ ناتوان از اجماع، پس از هشت سال مدیریت ضعیف بر کشور، شایسته چنین تجلیل های مبالغه آمیزی اند؟»

این سایت در ادامه آورده است: «البته ممکن است کسانی بر این باور باشند که در هنگامه ی سختی و دشواری، فرد دیندار حق دارد برای رهایی خودش از معرکه، سخنانی بگوید که هر گونه انتقادی از او، همانند انتقاد از اصحاب پیامبر خدا تلقی شود. چنین فردی، در واقع توپ را به زمین دین می اندازد تا خودش دمی بیاساید. او خودش را به صحابه رسول الله سنجاق می کند و با این کار اگر چه به دین در افکار عمومی لطمه می زند، ولی از وادی پاسخگویی می گریزد.»

به عقیده یادداشت نویس عصر ایران؛ "یامین پور دست کم باید از سعید جلیلی درس بگیرد که پس از انتخابات، خودش و دوستانش را مقصر شکست جریان راست رادیکال در انتخابات ریاست جمهوری دانست و از شادی مردم نرنجید و طلبکارانه درباره آنها سخن نگفت."/منبع : فرارو

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان