Tuesday، 16 April 2024 | سه شنبه، 28 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : سرانجام قیمت لپ تاپ روند نزولی پیدا کرد و کاهش قیمت دلار در آستانه فصل تابستان تاثیر خود را نشان داد. طی هفته گذشته در برخی مدل های پرفروش تا ۴۰۰ هزار تومان کاهش قیمت مشاهده شده و پیش بینی می شود این روند طی هفته جاری ادامه پیدا کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ کاهش بهای ارز امیدهای زیادی برای بهبود شرایط بازار ایجاد کرده و صرف نظر از افزایش قدرت خرید مصرف کنندگان مواردی مثل تنوع مدل ها و کاهش تاخیر بین ایران و بازارهای جهانی نمونه ای از فرصت های پیش رو است. در مقایسه با دهه دوم خرداد ماه می توان گفت روند کاهش قیمت در برخی مدل ها به ۲۰ درصد می رسد اما پیش بینی کارشناسان نشان می دهد این تغییرات موقتی هستند و در کوتاه مدت شرایط فروش کالای لپ تاپ با تحولاتی روبرو خواهد شد.

در همین رابطه آرش فکوری، کارشناس توسعه بازار و از مدیران ارشد فروش و بازاریابی در حوزه تجهیزات همراه، با اشاره به نوسانات اخیر ارز و تاثیر آن در صنعت فناوری اطلاعات می گوید: «هر ساله در ابتدای تابستان افزایش تقاضا وجود دارد اما امسال رونق بیشتری وارد بازار می شود؛ تقاضایی بود که به دلایل مختلف از جمله همین نوسانات همواره عقب می افتاد و آن هم اکنون وارد بازار شده و به خرید تبدیل می شود. اما این روند دایمی نیست و پیش بینی می شود در کوتاه مدت مسایل دیگری در بازار موثر باشد که روند کاهش قیمت را تعدیل خواهند کرد. به عنوان مثال پس از رکود خرداد و افزایش ارزش ریال واردکنندگان با احتیاط بیشتری واردات را انجام می دهند و می توان گفت در ماه تیر کالای انباشته شده در خرداد به بازار تزریق می شود. اگر این روند تثبیت نشود احتمال کاهش عرضه وجود دارد. نکته دیگر افزایش تقاضا با انگیزه کاهش قیمت کالا است. این موضوع هم سبب می شود عرضه از تقاضا عقب بماند و ممکن است تامین این کسری تا اواخر تیر معوق نگه داشته شود».

این کارشناس توسعه بازار معتقد است تولیدکنندگان و کانال های توزیع در خارج از کشور نیز آمادگی کافی برای افزایش تقاضا را ندارند و زمانی که این درخواست ها تامین شود می تواند در قیمت کالا موثر باشد. او در این رابطه می گوید توزیع کنندگان منطقه ای بر اساس یک روند مشخص سفارش ها را دریافت می کنند و ورود این کالا ها به بازار ایران می تواند تنوع مناسب قیمت و کالا در مردادماه را به همراه داشته باشد. اما باز هم موج بعدی وارد بازار خواهد شد و عرضه همچنان عقب تر از تقاضا قرار دارد. بنابراین اینکه بگوییم روند کاهش قیمت ها ادامه دار خواهد بود به موارد مختلفی بستگی دارد و ممکن است افزایش قیمت را هم شاهد باشیم.

ترکیب بازار در حال تغییر است برندها جابجا می شوند شرایط بازار در چند ماه گذشته باعث شده معادلات جدیدی برای بازار لپ تاپ تعریف شوند و با بازگشت مدعیان قدیمی به این بخش، ترکیب سهم بازار فعلی لپ تاپ ها تغییرات زیادی داشته باشد. فکوری در این رابطه با اشاره به فرصت های پیش رو برای برندهای مختلف و احتمال حضور آنها در بازار ایران می گوید: «ایسوس به سرعت در حال کاهش سهم بازار است و این سهم را تا کنون به لنوو واگذار کرده است. از سوی دیگر برخی برندها مجددا وارد بازار خواهند شد که HP یکی از آنها است. در چند ماه گذشته این برندها در حاشیه قرار داشتند ولی دوباره به متن بازار برمی گردند. در عین حال نباید موقعیت برندهایی مثل سامسونگ را نادیده گرفت. این برند کره ای قیمت محصولات لپ تاپ خود را در سطح جهانی کاهش داده و در دنیا سهم بازار قابل توجهی کسب کرده است. با لغو تحریم ها ممکن است شاهد باشیم یک شرکت قدرتمند مثل سام الکترونیک بطور جدی در این بازار وارد شود و در این شرایط قطعا سهم قابل توجهی را به خود اختصاص خواهد داد».

کاهش قیمت کالا در بازار لپ تاپ احتمال افزایش حضور مدل های حرفه ای و تنوع محصولات را بیشتر می کند. در شرایط فعلی اغلب توزیع کنندگان ترجیح می دهند روی مدل های متوسط و پرفروش تاکید کنند که باعث می شود اغلب تکنولوژی های جدید از فضای فناوری کشور دور بماند. فکوری با انتقاد نسبت به این الگو می گوید: «بازار هنوز رفتار سنتی دارد و گاهی بر اساس حدس خود عمل می کند. در صورتی که کالاهای مختلف همیشه مشتریان خاص خود را دارند و فقط شدت و ضعف آن تغییر می کند. ریشه این رفتار هم در عدم وجود اطلاعات شفاف است. در غیر این صورت در همین شرایط اقتصادی خودروهای سوپرلوکس در ایران خریداری نمی شدند. این دید کاملا اشتباه است و باز هم تاکید می کنم به علت نبود اطلاعات شفاف تقصیری متوجه بازار سنتی ما نیست اما نتیجه این می شود که بازار گروهی از مخاطبان خود را نادیده می گیرد».

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان