Sunday، 25 February 2024 | یکشنبه، 06 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : مدیرکل دامپزشکی گیلان از شیوع بیماری مشکوک تب ۳ روزه در شرق این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، سهراب عاقبتی عصر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به شیوع بیماری مشکوک تب 3 روزه در شرق گیلان، اظهار کرد: عامل این بیماری ویروس است که توسط پشه یا مگس و از طریق باد منتقل می شود.

وی با بیان اینکه واگیری این بیماری می تواند 30 تا 100 درصد در دام ها باشد، افزود: کاهش تولید شیر و اشتها پس از دوره تب در دام مبتلا ظاهر می شود.

مدیرکل دامپزشکی گیلان تلفات دامی ناشی از بیماری تب 3 روزه را در حد 1درصد نامید و اذعان کرد: این بیماری قابل درمان است و پس از 3 روز تب آن کنترل می شود و جای هیچ نگرانی نیست.

وی با اشاره به برگزاری کلاس های آموزشی برای دامداران درباره بیماری تب 3 روزه گفت: آنتی بیوتیک این بیماری در کشور ما تولید می شود و از این نظر کمبود دارویی وجود ندارد.

عاقبتی بیماری تب 3 روزه را قابل انتقال به انسان ندانست و تصریح کرد: از طریق دام مبتلا به بیماری 3 روزه و استفاده از گوشت آن به انسان منتقل نمی شود.

مدیرکل دامپزشکی گیلان درباره شهرستان های مبتلا به بیماری تب 3 روزه خاطرنشان کرد: تب 3 روزه در آستانه اشرفیه، لاهیجان، لنگرود و سیاهکل شیوع یافته است.

وی یکی از بدی های این بیماری را انتقال کیلومترها از طریق باد ذکر کرد و یادآور شد: برای نخستین بار این بیماری در گیلان شیوع یافته است.

این مسئول شدت بیماری تب 3 روزه در برخی از شهرستان ها کم و یا زیاد عنوان کرد و افزود: برای درمان این بیماری امکانات لازم و داروها موجود است و دامداران از بابت آن نگران نباشند.

عاقبتی در ادامه به بیماری تب برفکی اشاره کرد و گفت: برای پیشگیری و کنترل بیماری تب برفکی تزریق مکرر واکسن در زمان های مناسب تأثیرگذار است.

مدیرکل دامپزشکی گیلان با بیان اینکه تب برفکی برخلاف دیگر بیماری ها واکسن های متفاوتی دارد، متذکر شد: تزریق یک نوع واکسن همواره نمی تواند جلوی ابتلا به بیماری را بگیرد و در واقع بیماری تب برفکی را می توان حداقل 7 نوع بیماری در نظر گرفت که نشانه های همه آنها یکی است اما واکسن های متفاوتی دارد.

وی با اشاره به اینکه برای کنترل بیماری طب برفکی غیر از تزریق واکسن باید موارد بهداشتی را رعایت کرد، افزود: دامداران می توانند از تردد بی مورد در دامداری خودداری کنند و لباس و کفش تمیز و ضدعفونی شده را مورد استفاده قرار دهند.

عاقبتی راههای انتقال بیماری تب برفکی را به روش مستقیم و غیرمستقیم از حیوانی به حیوان دیگر ذکر کرد و یادآور شد: مهم ترین و اصلی ترین روش انتقال و انتشار این بیماری تماس دام آلوده با دام حساس است.

وی علائم بیماری تب برفکی در گاو و گوسفند را آب ریزش از دهان، تب، خمودگی، بی اشتهای و... عنوان کرد و متذکر شد: این علائم ناشی از وجود تاول های دردناک در بافت پوششی لب ها، زبان ، لثه ها و... است.

مدیرکل دامپزشکی گیلان با تأکید براینکه درمان خاصی برای بیماری تب برفکی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: برای کمک به بهبود دام های بیمار باید شستشو و ضدعفونی ضایعات دهانی و بین انگشتان پا صورت گیرد و ویتامین و آنتی بیوتیک های عمومی و موضعی تجویز شود./منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان