Saturday، 02 March 2024 | شنبه، 12 اسفند 1402
1 2

اختصاصی گیلانیان : طبق سنت هر ساله در آستانه ماه مبارک رمضان گردهمایی بزرگ علما ، طلاب و روحانیون استان گیلان به همت دفتر نمایندگی ولی فقیه در استان گیلان و با حضور آیت الله قربانی و حجت الاسلام محمد محمدی گلپایگانی رییس دفتر رهبر معظم انقلاب در مصلی امام خمینی (ره) رشت برگزار شد.

اولین سخنران این گردهمائی حجت الاسلام غلامرضا شفیعی ، رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان و امام جمعه موقت رشت بود که طی سخنانی گفت : طرح تذکر لسانی از نیمه ماه مبارک رمضان در 10 شهر منتخب استان اجرا خواهد شد.

وی اضافه کرد: برای اجرای این طرح علاوه بر نیروهای انتظامی و بسیجی 200 نفر از نیروهای مردمی و طلاب حضور دارند.

حجت الاسلام شفیعی گفت: فرهنگ عفاف و حجاب طی چند سال گذشته پیشرفت قابل توجهی در گیلان داشته است اما همچنان تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی دارد.

وی با بیان اینکه گیلان برای نخستین بار الگوی تذکر لسانی از سوی نیروهای مردمی و طلاب را در کشور ارائه داده است گفت: 200 نفر از طلاب و روحانیون استان کارت امر به معروف و نهی از منکر دریافت کرده اند که نسبت به تعداد 3 هزار نفری علما و طلاب استان ناچیز است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: دارندگان کارت امر به معروف و نهی از منکر به عنوان ضابطان این امر مهم از حمایت حقوقی برخوردار هستند.

سپس حجت الاسلام جمال یاری ، مدیر کل سازمان تبلیغات استان به عنوان دومین سخنران با اشاره به تلاش های ستاد رسیدگی به امور مساجد این استان، اظهار کرد: پایگاه های بسیج، کانون های فرهنگی، هیئت امنا و موسسات قرآنی با مسئولیت ائمه جماعات عضو شورای مساجد محلات هستند.

وی با تأکید بر اینکه امام جماعت مدیر فرهنگی مسجد است، افزود: تلاش تمام نهادهای فرهنگی یکی است و امام جماعت آن را در مسجد مدیریت می کند.

یاری با بیان اینکه از فعالیت سه هزار مسجد این استان در ماه مبارک رمضان خبر داد یادآور شد: افزایش ارتباط بین مسجد و جوانان مهم ترین همبستگی برای جلوگیری از توطئه های دشمنان است.

وی مساجد را یکی از مهم ترین و اصلی ترین پایگاه مسلمانان ذکر کرد و متذکر شد: حضور فعال امام جماعت عالم و توانمند در تأثیرگذاری شرکت عموم مردم در مسجد به ویژه جوانان و نوجوانان اثرگذار است.

کیهان هاشم نیاء ، استاندار گیلان نیز در این گردهمائی اعلام کرد : میانگین مطالعه مردم گیلان 26 دقیقه بالاتر از میانگین کشوری است.‏

وی با بیان اینکه از هر شش نفر گیلانی یک نفر در حال تحصیل است، افزود: آمار فارغ التحصیلان گیلانی 28 درصد بالاتر از میانگین کشوری است.

استاندار گیلان با اشاره به تحصیل 140 هزار دانشجو در استان، گفت: گیلانی ها در یک سال گذشته شش ثبت اختراع داشته اند.

وی درباره احداث حوزه علمیه امیرالمومنین (ع) رشت، تصریح کرد: ا احداث این حوزه علمیه گیلان قطب فرهنگی کشور می شود.

هاشم نیا به گردشگر پذیر بودن گیلان اشاره کرد و گفت: سالانه 12 میلیون نفر گردشگر داخلی و 400 هزار گردشگر خارجی به گیلان سفر می کنند.

وی از ورود سالانه 96 هزار دستگاه خودروی خارجی از مرز آستارا به گیلان خبر داد و اذعان کرد: تمام این مسائل نشان دهنده مسئولیت سنگین مردم، مسئولان و به ویژه روحانیون گیلانی است.

هاشم نیا با اشاره به مشارکت 82 درصدی مردم گیلان در انتخابات یادآور شد: مردم گیلان رهبری را فصل الخطاب خود می دانند.

وی با اشاره به جنگ نرم دشمن اذعان کرد: در شرایط کنونی که دشمنان اسلام سعی در ایجاد دشمنی و تفرقه بین جوامع اسلامی را دارند باید روحانیون و اندیشمندان و مبلغان دینی هوشیار باشند و به گونه ای عمل کنند که مردم از راه قرآن و مکتب اهل بیت (ع) فاصله نگیرند.

استاندار گیلان، ماه مبارک رمضان را فرصتی مغتنم برای انتقال معارف و ارزش های اسلامی دانست و متذکر شد: این فرصت مناسبی برای انجام وظایف دینی است و با روشنگری در این ماه مبارک می توان مانع از ایجاد تفرقه و ضعف و پراکندگی امت اسلام شد.

آیت الله زین العابدین قربانی طی سخنانی گفت : گیلان از گذشته مهد علمای بزرگی بوده است به ویژه علمای بزرگی در قرن سوم هجری قمری و همچنین در قرن چهارم و پنجم زندگی می کردند که سلار دیلمی مرجع مرجع علی الاطلاق جهان تشیع بود.

آیت الله قربانی با بیان اینکه یک هزار و 400 طلبه در حوزه های علمیه استان در حال تحصیل هستند، خاطرنشان کرد: گیلان دارای بیش از سه هزار روحانی فعال در مساجد و مراکز علمی و فرهنگی است.

وی از افتتاح حوزه بزرگ امیرالمومنین (ع) رشت با پذیرش 500 طلبه در فاز نخست در مهر ماه امسال خبر داد و اضافه کرد: حوزه امیرالمومنین (ع) پس از بهره برداری کامل ظرفیت پذیرش یک هزار و 800 طلبه را دارد و گیلان به قطب علمی و فرهنگی کشور تبدیل می شود.

نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به بمباران ضد فرهنگی دشمن علیه نظام اسلامی، یادآور شد: بیش از دو هزار فرستنده علیه اسلام، دین و رهبری فعال هستند و علیه قرآن، نهج البلاغه و سم پاشی می کنند.

وی وهابیت را مایه ننگ دنیای اسلام عنوان کرد و گفت: وهابی ها، سلفی ها و تکفیری ها مروج اسلام آمریکایی هستند و تلاش می کنند به اسلام ضربه وارد کنند.

امام جمعه رشت با محکوم کردن کشتار تعدادی از شیعیان و حسن شحاته روحانی شیعه در مصر، اظهار کرد: خون حسن شحاته زلزله نابودی اخوان المسلمین شده است.

وی با اشاره به ترویج اسلام ستیزی توسط آمریکا، تصریح کرد: مسلمانان باید خود را به سلاح ایمان، قرآن و احادیث مسلح کنند.

نماینده ولی فقیه در گیلان به انتخابات 24 خردادماه سال جاری و انتخاب حسن روحانی اشاره کرد و افزود: رئیس جمهور منتخب در راستای منویات مقام معظم رهبری حرکت می کند.

نماینده اول خبرگان رهبری گیلان با بیان اینکه حسن روحانی فردی دانشمند و انقلابی است، گفت: می توانیم از رئیس جمهور درخواست داشته باشیم اما او را نقد تضعیف کننده نمی کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین ˈمحمد محمدی گلپایگانیˈ به عنوان آخرین سخنران گردهمائی گفت : دشمنان از مدت ها قبل با استفاده از همه ابزارهای تبلیغی خود، در تلاش بودند حضور مردم در انتخابات را کم رنگ کنند تا به نیات پلید خود دست یابند.

وی ادامه داد: برغم توطئه های گسترده دشمنان نظام اسلامی برای جنجال آفرینی و مایوس کردن مردم، برگزاری پرشکوه دو انتخابات همزمان اخیر در کشور ، عنایت خداوند بود.

حجت الاسلام محمدی گلپایگانی با اشاره به بیانات روشنگرانه رهبر فرزانه انقلاب در روزهای آغاز سال جدید در حرم مطهر رضوی(ع) گفت: معظم له خطاب به ملت سرفراز ایران فرمودند؛ فرقی نمی کند که چه کسی رییس جمهوری شود آنچه در این برهه حساس از زمان در جواب هجمه های همه جانبه دشمن مهم است، حضور حداکثری مردم در پای صندوق های رأی است.

وی ادامه داد: جهانیان دیدند که ملت بیدار و ولایی ایران در 24 خرداد، آن حماسه سیاسی عظیم مدنظر مقام معظم رهبری را با شرکت حداکثری 73 درصد از واجدین شرایط خلق کردند حال آنکه این نسبت در انتخابات کشور آمریکا حداکثر 40 تا 50 درصد است.

رییس دفتر رهبر معظم انقلاب تصریح کرد: در نهایت ملت ایران با درایت حاصل از مناظره ها و اعلام برنامه های کاندیداها، رییس جمهوری مورد نظر خود را با رای قاطع انتخاب کردند.

وی یادآور شد: خوب بود نامزدهای انتخاباتی در اظهاراتشان نقاط مثبت دولت کنونی را که بسیار هم هست، بیان می کردند تا انصاف رعایت می شد.

حجت الاسلام محمدی گلپایگانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فضایل ماه مبارک رمضان، خطاب به روحانیون حاضر در این گردهمایی بزرگ گفت: ماه رمضان، فرصتی خدایی و دینی است تا شما طلاب و روحانیون وظیفه ارشادی خویش را به نحو احسن بین جوانان و سایر اقشار مردم انجام دهید.

وی اضافه کرد: روحانیون باید مردم را متوجه حسنات این ماه مبارک که روزهای استجابت دعاست، نمایند.

در پایان سخنرانی شرکت کنندگان گردهمائی نماز ظهر و عصر را به امات آیت الله قربانی اقامه کرد و پس از صرف مهار هدایای مادی و فرهنگی به شرکت کنندگان اهدا شد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان