Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

گیلانیان :دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت: نمی توانیم بگوییم با مفهوم اعتدال مرزبندی داریم کما اینکه درگذشته هم نگفتیم با اصلاح طلبی مرزبندی داریم.

 حبیب الله عسگراولادی در آستانه 82 سالگی همچون گذشته بر مشی اعتدال گام برمی​دارد و از افراط و تفریط​های سیاسی و جناحی پرهیز دارد. از همین روست که با وسواسی اخلاق​مدارانه از به کار بردن کلمه «شکست» برای جناحین سیاسی در انتخابات پرهیز دارد و از کلمه «عدم توفیق» استفاده می​کند و معتقد است «پیروز انتخابات رهبری انقلاب و ملت ایران بودند».

 عسگراولادی که به سبب موضع گیری متفاوتش درباره میرحسین موسوی و مهدی کروبی، سیبل بسیاری از انتقادات از سوی بخشی از اصولگرایان شده بود، در بخشی از این گفت و گو نیز گفت: «منتظرم پیام روشنی از موسوی و کروبی دریافت کنم.» به گفته وی این دونفر [اگر] تا دیر نشده طائبانه به نظام و رهبری رجعت کنند امکان دارد رأفت و نرمش رهبری شامل حالشان شود. او حتی در پایان سخنانش هم برای این دو نفر دعا کرد.

گزیده گفت و گوی "خبرآنلاین" با حبیب الله عسگراولادی را در ادامه می خوانید:

جبهه پیروان خط امام و رهبری از یک سال قبل از انتخاب دوره یازدهم با «تدبیر» برای انتخابات برنامه ریزی کرد اما «تقدیر الهی» چیز دیگری بود ما در برابر این تقدیر تسلیم هستیم. پیروزی و شکست در امر مردم سالاری دینی معنا ندارد. وقتی میزان رأی ملت است و قرار است انتخابات را به صورت جشن ملی برای تحکیم امنیت و اقتدار ملی برگزار کنیم خود به خود مفهوم شکست و یا پیروزی رنگ می بازد.

شما دیدید که نتایج را همه اضلاع رقابت راحت پذیرفتند و به رئیس جمهور منتخب تبریک گفتند. آنها که از نتایج انتخابات به صورت شکست و یا پیروزی یاد می کنند می خواهند درون این شکاف پیروزی و شکست لانه کنند و امنیت ملی را نشانه بگیرند. کاری که متأسفانه در سال 88 برخی با تحریک و تشویق دشمنان اسلام و نظام کردند و فرصت های ویژه و تاریخی را از ملت و نظام گرفتند. آنها در بازی نبرد آمریکا علیه ملت متهم به نقش آفرینی شدند. رأی ملت را به تیر ترور و تهمت تقلب آلودند. حال آنکه برگزارکنندگان و ناظران هر دو انتخابات یکی بودند.

ما وقتی که آقای روحانی رأی آورد احساس این را نکردیم که دشمن ما رأی آورده است، بعد اعلام عزا و تدارک شورش خیابانی باشیم. به راحتی آن را پذیرفتیم ولو آنکه به تعبیر برخی رأی او میلی متری بوده است. اما یک جریان در سال 88 وقتی دیدند رقیب رأی آورده عزار گرفتند و اعلام شورش خیابانی کردند و صدور بیانیه های تند و افراطی را در دستور کار خود قرار دادند. دشمنان این جریان را در قامت یک اپوزیسیون غیرقانونی ظاهر کردند. به عقیده ما این رویکرد یعنی خروج از ادبیات رقابت آزاد و سالم و خروج از ادب و آداب مردم سالاری دینی و رفاقت سفارش شده رهبری بود. این جریان در انتخابات یازدهم نامزد نداشت و نامزدهای او یا نیامدند یا صلاحیت آنها تأیید نشده. البته آنها انتخابات را تحریم نکردند و این یک گام به جلو برای خروج از پوسته اپوزیسیون مانند بود که قابل تقدیر است. می شود این طور جمع بندی کرد که گفتمان اصولگرایی توفیق ظاهری در این انتخابات نداشت. گفتمان اصلاح طلبی نامزد نداشت و زیرپوست اعتدال و میانه روی ظاهر شد و به این گفتمان رضایت داد.

ما با یک دولتی مشروع روبه رو هستیم که کلیه واژه های «اعتدال»، «عقلانیت»، «میانه روی»، «اختلاق»، «کرامت انسان ها»و از همه مهم تر احترام به ساحت دین و ارزش ها و معیارهای الهی انقلاب روبه رو هستیم. ما با این کلید واژه ها کار داریم و اگر لازم بود نقد مشفقانه دولت جدید را با استفاده از همین کلید واژه ها انشاءا... انجام خواهیم داد.

بنده دو سال پیش از انتخابات موضوع پوست اندازی سیاسی در حزب و جبهه خط امام و رهبری را مطرح کردم همچنین بحث وحدت و همگرایی در جبهه اصولگرایان را مورد تأکید قرار دادم. این دو مورد بی مهری قرار گرفت و برخی آن​را برنتابیدند. قطعاً ما باید یک تجدیدنظر در راهبردها و برنامه های خود داشته باشیم. فکر می کنم نتیجه این انتخابات به اندازه کافی برای ما این پیام را داشت که در مسیری که یاد کردم حرکت کنیم.

بنده با شناختی که از آقایان موسوی و کروبی و حتی جریان اصلاح طلبی دارم گفتم آنها مفتون واقع شده اند. فتنه گر اصلی آمریکا و اسرائیل و انگلیس هستند. فکر می کنم این گزاره نیازی به استدلال نداشته باشد. از آنها درخواستم این بود راه مشروع و سفارش شده در قرآن کریم یعنی راه توبه باز کنند و به دامن پرمهر امامت و ملت و نظام برگردند. اما تاکنون در انتظارم تا پیام روشنی از آنها دریافت کنم. به نظر می رسد برای آنها دو جرم اساسی قابل پیش بینی است، حقوقی و سیاسی!

جرم حقوقی آنها طبیعی است که در دادگاه رسیدگی شود. قابل تردید نیست که آنها فرمان شورش خیابانی صادر کردند با بیانیه های تند و افراطی مسبب قتل شده اند ده ها نفر در اغتشاشات کشته شده اند. بنیاد شهید نام بیش از 20 نفر را با کد به نام شهید شناخته است. آنها چاره ندارند پاسخگوی این خون ها باشند. آنها میلیاردها تومان به مردم به ویژه کسبه خسارت زدند باید جوابگو باشند. این را باید دادگاه و قاضی مجازات آن را تعیین کند. مگر اینکه رهبری نظام مصلحت دیگری داشته باشند. در ابتدای کار در دوران آیت الله آقای شاهرودی قضات وارد این کار شدند اما در دوران آیت الله آقای لاریجانی این کار فروکش کرد و شبه تعطیل شد. به نظر من باید دستگاه قضا در این مورد پاسخگو باشد و دیگری هم جرم سیاسی منتسب به آقایان است.

آنها مشارکت 85 درصدی مردم را که یک سرمایه برای امنیت ملی کشور بود برنتافتند و رأی 75 درصدی نامزد پیروز را انکار کردند و اقتدار ملی را در معرض خطر قرار دادند. آنها به دشمن فرصت دادند در مذاکرات 1+5 و دیگر صحنه های بین المللی با ملت ایران شاخ و شانه بکشند. آنها اوباما را پررو کردند در حالی که آمریکایی ها داشتند در برابر ملت در خیلی از زمینه ها کوتاه می امدند. این ها مسائل کمی نیست. قطعی است که آنها در دنیا و آخرت باید خود را پاسخگو بدانند و گریز مفری برای این کار ندارند باز هم اگر تا دیر نشده تائبانه به نظام و رهبری رجعت کنند امکان دارد رأفت و نرمش رهبری شامل حالشان شود.

درست است که آقای روحانی رقیب ما بودند، اما ایشان ویژگی ها و صفات و حالاتی دارد که بنده نمی توانم و نباید آنها را انکار کنم. چون یک مجتهد است یک روحانی مبارز است که قبل از انقلاب طعم زندان های شاه را چشیده است او یک تحصیل کرده دانشگاه است با علوم روز آشنایی دارد او در سخت ترین شرایط کشور در اوائل انقلاب و جنگ در سمت های متعددی خدمت کرده است. نماینده مجلس بوده نماینده مجلس خبرنگان بوده و نماینده رهبری در مجمع تشخیص مصلحت و شورایعالی امنیت ملی بوده است. اینها همه خیر است. برخی مسایل انتخابات را سیاه و سفید می بینند، این دید غلطی است این مهم برای جمهوریت است باید از این نگاه پرهیز کرد.

کابینه یک شرکت سهامی نیست که هر جریان و یا گروه در آن سهمی داشته باشند. مأموریت کابینه اجرای قانون است آقای روحانی در رإس قوه مجریه قرار دارد و باید کسانی را برگزیند که به مدیریت او اعتقاد داشته باشند کسانی که از بیرون کابینه فرمان می گیرند به درد او نمی خورند و برای او و دولتش مشکل ساز می شوند. او مورد اعتماد ملت بوده است. حق اوست که امر او در کابینه حاکم باشد نه امر صاحبان ثروت و قدرت جناح های سیاسی.

کابینه فراجناحی اگر به معنای این باشد که ایشان افراد شایسته را در هر گوشه مملکت با هر گرایشی پیدا کرد به آنها مسئولیت بدهد خوب است. در غیر این صورت فکر نمی کنم توفیقی به دست آید.

بنده در مقام رصد آسیب شناسی دولت های پیشین نیستم اما تقدم در توسعه که سبب فراموش شدن عدالت در دولت سازندگی یک شبه افراط بود و به طور طبیعی شکاف بین دولت و ملت را افزایش داد. در دولت اصلاحات اعتنای افراطی به توسعه سیاسی آن هم به مفهوم غیرمشخص آن سر از اغتشاش 18 تیر 78 درآورد. افراط در تعریف مفهوم آزادی طوری شد که ما یک جریان نفوذی در مطبوعات را تجربه کردیم تا نظام خواست قانون را پیاده کند جریان نفوذی فرار کرد و به خارج رفت. لذا عده ای روزنامه نگارانی که در داخل به اصطلاح در رکن چهارم نظام یعنی مطبوعات کار می کردند رفتند کارمند بی بی سی و رادیو آمریکا و رادیو اسرائیل شدند. چه کسی پاسخ این افراطی گری را باید بدهد. در دولت آقای احمدی نژاد هم برخی قانون گریزی ها باعث شد شکاف قوا و نیز شکاف نخبگان دامن زده شود این یک مسیر افراطی بود. قانون مظهر نظم اجتماعی است. اگر نادیده گرفته شود مسیر افراط و افراطی گری هموار می شود.

آرامش حاکم در کشور محصول مدیریت عالی رهبری است. اگر ما طبق دستور قرآنی اطاعت از خدا و رسول و ولی امر کنیم در این اقیانوس متلاطم سیاسی به ساحل آرامش می رسیم. اگر رأی ملت را میزان بدانیم امنیت ملی را تضمین کرده ایم. اگر حق اکثریت و نامزد پیروز را محترم بشماریم این آرامش حفظ می شود. اگر رئیس جمهور منتخب حق اقلیت را در نقد به رسمیت بشناسد آرامش در کشور تضمین می شود.

آقای روحانی زیبنده است همه همت خود را برای تحقق حماسه اقتصادی معطوف دارد. مردم باید در 6 ماهه دوم سال آثار و نتایج این حماسه را در معیشت خود ببینند.

آقای روحانی و دولت او باید در سیاست خارجی با اقتدار و دور از افراط و تفریط با ابرقدرت ها صحبت و محاوره کنند دولت آمریکا نابخردانه پس از انتخابات ایشان تحریم های جدیدی وضع و اعمال کرده است. باید در مذاکرکات با اقتدار ظاهر شد تا آنها حساب کار خودشان را داشته باشند البته خردورزان و نخبگان آمریکایی باید دولت شان را به رفتار خردمندانه در بهره گیری از شرایط موجود توصیه کنند.

در سیاست داخلی آقای روحانی به نخبگان، مراجع و علما اعتنای جدی بکند که بحمدالله دارد و این اعتنا را مرکز ثقل وحدت ملی قرار دهد. در حوزه فرهنگ قوانین و مقررات فرهنگی و آموزش وپرورش کشور را اجرا کند. به خصوص قانون حجاب و عفاف که در دولت گذشته مورد بی مهری قرار گرفت.

دو دولت نهم و دهم خدمات بزرگی به کشور کرده اند نباید آنها را نادیده بگیریم اگر هم کسی و یا جناحی با خود آقای احمدی نژاد مسئله دارد کارنامه دولت که محصول تلاش هزاران مدیر جوان و جسور و شجاع این دو دولت بوده را نباید انکار کند که این انصاف نیست. ما دو دسته نقد به دولت احمدی نژاد داشتیم که دسته اول را در نامه های محرمانه به ایشان می دادیم و برخی هم که جنبه محرمانه نداشت علنی در رسانه ها مطرح می کردیم اینها چیز پنهانی نیست در این دو دوره در وقت مقتضی انتقادات خود را مطرح می کردیم ایشان برخی را عمل می کردند و برخی را درست نمی دانستند انصاف باید داشت که گاهی به انتقادات عمل می کردند.

وضعیت آقای احمدی نژاد مثل وضعیت رؤسای دولت پیشین کشور است دولت نهم و دهم قطعه ای از تاریخ کشور است خدمات آن بر مردم پوشیده نیست مردم قدردان زحمات رئیس دولت نهم و دهم و همکاران صدیق شان هستند و احترام و حق آنها را ادا می کنند. گزارشاتی که طی چند روز گذشته از خدمات دولت در صدا و سیما ملاحظه می کنیم واقعاً غرورانگیز است بنده به ایشان و دولت و همکارانشان تبریک می گویم و آرزو دارم پس از پایان عمر دولت شان هر کجا هستند منشاء خدمات برای ملت باشند.

در پایان ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان (شهرالله الاعظم) خدمت مقام معظم رهبری، مراجع تقلید، امت متعبد و مقاوم مان و همگی به محضر امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف تبریک ویژه داریم و اینجانب برادران مهندس میرحسین موسوی و حجت الاسلام والمسلمین آقای کروبی و عناصر تندرو اصلاح طلب و اصولگرا خاضعانه درخواست دارم در این ماه مبارک رمضان و آرامش پسندیده ای که تاکنون در انتخابات ایجاد شده این جشن ملی و آرامش را با توفیق رسمی بازگشت به نظام و امامت و امت را کامل کرده و دچار وسوسه شیطان در استنکاف از بازگشت آرام بخش به جامعه و امت و امامت اصرار نورزند که خداوند فرموده است در قرآن کریم سوره مبارکه طه آیه 82 «و اِنّیِ لغَفّار لِمَن تابَ و امَنَ و عَمِلَ صالحّا ثُمّ اهتدَی» و بدان امید که خداوند همگی مان را در افراط و تفریط و تقصیرها و قصورها مورد عفوو مغفرت و مرحمت قرار داده و رمضان را برهمه امت اسلام مبارک فرماید آمین یا رب العالمین.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان