Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : وزیر نفت گفت:قول میدهم که در پایان اجرای برنامه هایم در صنعت نفت و گاز در وضعیت سربلندی به ویژه در میادین مشترک که مورد برداشت رقباست، قرار داشته باشیم.

 وزیر نفت که در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما سخن می گفت، اظهار داشت:در حال حاضر از مرحله کسب اطلاع از وضعیت نفت عبور کرده ایم و داریم در مورد مسایل و رفع گرفتاری ها در حوزه نفت تصمیم گیری می کنیم.

وی در خصوص اولویت هایش برای وزارت نفت گفت: در بخش گاز با کمبود جدی تولید مواجه ایم. الان که تابستان است، 90 میلیون لیتر سوخت مایع در نیروگاه ها می سوزانیم و پیش بینی بنده این است که این میزان در زمستان به 170 میلیون لیتر برسد.

زنگنه افزود:به قیمت متعارف ارزش این میزان سوخت سالی 18 میلیارد دلار ارزش دارد. این میزان سوخت قابل صادرات است. این سوخت را باید با گازی جایگزین می کردیم  که در دو میدان گازی مشترک در حال از دست رفتن است. میعانات گازی آن و اتان آن که می توانست خوراک پتروشیمی ها شود، متاسفانه در حال از دست رفتن است.

وزیر نفت تاکید کرد:باید تولید گاز از پارس جنوبی بالا برود. 7 فاز پارس جنوبی را بنده برای راه اندازی اولویت بندی کرده ام. در صورت راه اندازی این فازها 17 هزار بشکه میعانات، 2 میلیون تن ال پی جی، 2 میلیون تن اتان به دست می آید و 170 میلیون متر مکعب هم گاز به شبکه وارد می شود.

زنگنه اظهار داشت: در مرحله بعد اولویت برنامه کاری بنده حل مساله نفت است که شاید این برنامه همزمان با افزایش تولید گاز، باید اجرا شود. بر این اساس، ظرفیت تولید باید به سال 84 (یعنی به 4 میلیون و 300 هزار بشکه در روز) برگردد. اما این که چقدرتولید کنیم منوط به وضعیت بازار است. 6 ماهه این اتفاق می افتد. بعد هم باید توان صادرات و صادرات را بالا ببریم. این یک ضرورت است.

وزیر نفت ادامه داد:در پتروشیمی و پالایش و پخش به خصوص تولید فرآورده ها در پالایشگاه ها برنامه دارم که تا پایان سال تولید فرآورده ها به ویژه بنزین بالا برود.

وی افزود: متاسفانه پالایشگاه ستاره خلیج فارس گیرهای بسیاری دارد الان وضعیت امیدبخشی ندارد ولی من با کمک دوستان این مشکل را حل می کنیم. مسائل این پالایشگاه، ناشی از کمبود پول نبوده و نابسامانی مدیریتی بوده. خیلی پول خرج شده ولی بهره وری نداشته است.

وزیر نفت افزود: تولید نفت و گاز از میادین مشترک هم در اولویت است. تامین سوخت زمستانی مردم و نیروگاه ها هم در حال برنامه ریزی است.

وزیر نفت در خصوص قانون هدفمندسازی یارانه ها گفت: قانون هدفمندی یارانه ها دم بریده اجرا شد. هدفمندی را ما در ماده 3 برنامه چهارم گذاشته بودیم و مجلس هفتم قیمت گذاری آن را خراب کرد. بعد هم که اجرا شد یک بخش آن اجرا شد و حمایت از تولید برداشته شد و فقط توزیع پول به مردم اجرا شد. الان هم باید با مطالعه کامل ادامه اجرای آن در دستور کار دولت قرار گیرد. چون صرف تاکید بر افزایش یارانه نقدی در عمل به تورم و کاهش قدرت خرید مردم می انجامد.

وی افزود: اگر بخواهیم سوخت و به ویژه بنزین را به قیمت بازار منطقه یعنی بالای 3 هزارتومان به مردم بفروشیم، شرطش ارائه خودروی ارزان و کم مصرف است. ما دولتیم و نه نگهدارنده یک بنگاه خودروساز(هر چند صنعت خودرو مهم است)، لذا باید طی 3 تا 4 سال باید کیفیت خودرو بالا برود و مصرف سوخت خودرو ها هم کاهش یابد. سیاست خودروی گران و بنزین ارزان غلط است.

وزیر نفت در مورد تغییرات مدیریتی در صنعت نفت گفت: من هنوز تغییراتی نداده ام و هنوز 2 نفر را حکم داده ام حالا تغییرات مانده است. تنها به مدیرکل وزارتی و بازرسی حکم داده ام و بقیه تغییرات به صورت سرپرستی بوده است. تا 10 روز آینده در سطح معاونان تغییرات خواهم داد و احتمال حفظ برخی از آنها هست.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 2

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان