Thursday، 18 April 2024 | پنجشنبه، 30 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : متاسفانه برخی باورهای غلط وجود دارند که باعث می شوند افراد فریب خوردن خود را غیرممکن بدانند و گمان کنند گول خوردن و ضرر کردن فقط برای دیگران رخ می دهد.

در این جا می خواهیم برخی از این باورهای غلط را بررسی کنیم. من حواسم جمع است

 این باور نادرستی است

از قدیم گفته اند دست بالای دست بسیار است. بالاخره در این دنیا کسی پیدا می شود که از ما باهوش تر، زرنگ تر یا مکار تر باشد. به نظر من، به محض این که طرف مقابل در دوستی ها خصوصا دوستی های خیابانی، در خواست پول، بصورت قرض و وام یا وجه دستی، کارت اعتباری یا کارت بنزین، سوییچ اتومبیل، تنها ماندن با ما در یک خانه و به قول معروف در یک مکان در بسته و به دور از انظار عمومی، یا درخواست هر چیز دیگر مانند یک شیء یا هدیه یا ... کرد جدا باید به او شک کرد.

بدیهی است که این درخواست ها بعد از جلب اعتماد صورت می گیرد نه از همان ابتدا. این جلب اعتماد هم متاسفانه با ابراز محبت های دروغین کلامی، یا خریدن یک هدیه، با وعده خواستگاری و ازدواج یا هر وعده دیگر انجام می شود. دختر یا پسری که در مقابل چنین فریب هایی قرار می گیرد از روی خجالت و رودر بایستی یا از روی ترس از آبرو و گاهی هم ناهشیاری و بی خبری، به درخواست طرف مقابل تن می دهد و گاهی یک عمر زیان و پشیمانی را به جان می خرد. خصوصا افرادی که کمبود توجه و کمبود محبت دارند بیشتر در دام ابراز محبت و توجه های کاذب گرفتار می شوند چون چیزی که آنها را در رابطه نگه می دارد تنها نیرنگ طرف مقابل نیست بلکه نیاز خود آنهاست. بنابراین حواستان باشد که خود و نیازهایتان را خوب بشناسید و یادتان باشد که کمتر کسی است که در خیابان عاشق شما شود مگر آنکه یا کمبودهای بسیار داشته باشد و یا دروغگوی ماهری باشد.

افراد در خانواده خود رشد می کنند و بزرگ می شوند و نگاه و بینش و بسیاری از باورها و اعتقادات آنها در خانواده شکل می گیرد. اگر متوجه شدید که طرف مقابل شما یعنی کسی که در خیابان با او دوست شده اید با خانواده اش خیلی تفاوت دارد کمی به او شک کنید

خانواده و بستگان طرف مقابل اهمیتی ندارند افراد در خانواده خود رشد می کنند و بزرگ می شوند و نگاه و بینش و بسیاری از باورها و اعتقادات آنها در خانواده شکل می گیرد. اگر متوجه شدید که طرف مقابل شما یعنی کسی که در خیابان با او دوست شده اید با خانواده اش خیلی تفاوت دارد کمی به او شک کنید.

منظور این نیست که همه افراد باید عینا مانند خانواده شان باشند، اما تفاوت های فاحش در طرز حرف زدن و لباس پوشیدن، و تفاوت جدی با خانواده در رفتار و منش معمولا نشان از نوعی بازیگری، به منظور فریب طرف مقابل دارد. ضمن این که خدمات اجتماعی در کشور ما طوری است که تقریبا تا پایان عمر نیاز ما را به حمایت های خانواده ها در ازدواج، تحصیل، زایمان و ... حفظ می کند و خانواده ها در زندگی ما تا حد زیادی دخیل هستند و این بدان معناست که نمی توان کسی را بدون خانواده اش خواست و در نظر گرفت. افرادی که خانواده شان را پنهان می کنند، محل زندگی شان را قایم می کنند، اطلاعات جامعی در باره مواد مخدر و بزهکاری ها دارند معمولا (نه همیشه) خانواده های مسئله داری دارند.

گذشته طرف مقابل مهم نیست

افراد به مرور زمان تغییر می کنند و امکان رشد برای هر کسی فراهم است. اما این بدین معنا نیست که گذشته آنها مهم نیست و اهمیتی ندارد. چون در برخی موارد اعمال و رفتارهای فرد در گذشته، به همان گذشته ختم نمی شود و اثر و نتایج آن تا به امروز و حتی برای آینده باقی می ماند. از نظر روانشناسان، تغییر واقعی فرد، علائمی دارد، بنابراین اگر گذشته فردی تا حدودی ناهنجار بوده حتما قبل از اینکه با او وارد ارتباط جدی بشوید لازم است روانشناس او را دیده باشد. متاسفانه افرادی هستند که در گذشته دزدی کرده یا مبتلا به بیماری یا اعتیاد بوده اند یا خدای ناکرده روابط نامشروعی داشته اند که منجر به حامله شدن و فرزنددار شدن دختری شده است، چنین کارهایی به هر حال عواقب و تبعاتی دارد که تا پایان عمر دامن گیر فرد می شود. بنابراین گذشته افراد،میگناirخصوصا اگر پای رابطه محکمی مانند پیوند ازدواج در میان باشد، مهم است. اگر هم خبری از ازدواج نباشد، گذشته فرد می تواند نشان دهنده رفتار فعلی فرد با خود شما و نوع رابطه ای باشد که با شما برقرار خواهد کرد.

طرف مقابلم را تغییر خواهم داد

هیچ کسی حتی همسر را نمی توان تغییر داد مگر آن که خود او بخواهد. ضمن این که تغییر کار سختی است و هر کسی حتی وقتی خود می خواهد، اگر عزم جزمی نداشته باشد نمی تواند به راحتی عوض شود. بنابراین، این طرز تفکر که قادرید کسی را تغییر بدهید کنار بگذارید و خود را درگیر تغییر دادن کسی که به هر دلیلی سر راهتان قرار گرفته نکنید. برخی از افراد برای جلب حس ترحم و دلسوزی یا برانگیختن حس انسان دوستی و اقتدار شما تا با شما آشنا می شوند می خواهند شما را در وضعیتی قرار دهند که گمان کنید آنها بدون شما می میرند و نمی توانند رشد کنند. دوستی با چنین افرادی چه خیابانی و چه غیر خیابانی، اشتباه است. هر کسی مسئول تغییر دادن خود است و نباید مانند انگل، برای تغییر به دیگران تکیه کند و از آنها تغذیه نماید. وقتی کسی چنین جایگاهی برایتان قائل می شود متوجه باشید که یا دروغ می گوید و یا قصد دارد شما را نردبانی کند و از آن بالا برود یا به هر طریقی انرژی شما را بمکد.

ازدواج ما با بقیه فرق دارد

اکثر ما آنقدر از این که گول بخوریم بدمان می آید که وقتی در معرض سوء استفاده یا فریب قرار می گیریم ترجیح می دهیم بگوییم که رابطه ما متفاوت است! در حالی که اگر کمی دقت کنیم متوجه می شویم که چنین نیست و این رابطه هم همان الگوی روابط دیگر را دارد و به اصطلاح خون ما رنگین تر از دیگران نیست! ازدواج های خیابانی معمولا بدون شناخت کافی، بدون آشنایی با بهترین و بدترین ویژگی های طرف مقابل، بدون خرد و دانایی کافی انجام می شوند و متاسفانه اکثرا منجر به جدایی و طلاق خواهند شد.

به نظر شما اگر کسی در محل کار، در بین فامیل و دوست و آشنا، در محل تحصیل و در بین همسایه ها و اقوام دورتر اعتبار کافی دارد، چرا در خیابان باید به دنبال همسر بگردد؟ و اگر در خیابان به دنبال همسر است، یا از کسی خوشش آمده، چرا برای ازدواج، اقدام عملی نمی کند و مدام امروز و فردا می کند؟

معمولا افرادی که در خیابان به دنبال جنس مخالف می گردند، او را برای دوستی، وقت گذرانی، سرگرمی و در بهترین حالت برای شناخت جنس مخالف و نه ازدواج می خواهند. بهتر است خود را گول نزنیم و رابطه مان را بیهوده رابطه ای برتر از روابط دیگران نشماریم و همیشه هوشیار باشیم.

منبع: دنیای زنان

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان