Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان با تأکید بر اینکه کارخانه داران مطالبات باقی مانده چایکاران را پرداخت کنند، گفت: انتظار مطالبات چایکاران باید به سه روز کاهش یابد.

کیهان هاشم نیا عصر امروز در جمع اعضای ستاد راهبردی چای با اشاره به پرداخت مطالبات چایکاران، اظهار کرد: از ابتدای چین نخست تاکنون 73 هزار تن برگ سبر چای به ارزش 61 میلیارد تومان برداشت شده است.

وی، با بیان اینکه از مبلغ مذکور تاکنون 38 میلیارد تومان پرداخت شده است، افزود: 5 میلیارد تومان به صورت خرید آزاد، 22 میلیارد تومان توسط دولت و 11 میلیارد تومان نیز توسط کارخانه داران پرداخت شده است.

استاندار گیلان، پرداخت به موقع قیمت مناسب برگ سبز چای را همواره دغدغه اصلی چایکاران دانست و تصریح کرد: با وجود افزایش قیمت برگ سبزچای، امسال نسبت به تمام مطالبات پرداختی سال گذشته به طور میانگین پول بیشتری به چایکاران پرداخت شده است.

وی اضافه کرد: تا زمانی که انتظار چایکاران برای دریافت مطالبات به سه روز کاهش نیابد نمی توانیم از عملکرد خود راضی باشیم.

هاشم نیا اذعان داشت: اگرچه کارخانه داران در مجموع نسبت به سال های گذشته در پرداخت مطالبات عمکرد خوبی داشتند اما هنوز بدهی چایکاران به صورت کامل پرداخت نشده است.

وی با اشاره به سازوکار تجهیز منابع تولیدکنندگان و بازرگانان برای اعمال اقتصاد بازار چای، تصریح کرد: تاکنون حدود 6 هزار تن برگ سبز به صورت آزاد خریداری شده و چایکاران مطالبات خود را نقداً دریافت کردند به همین منظور هر قدر اقتصاد بازار چای به طرف خرید آزاد برود مشکلات چایکاران کمتر می شود.

استاندار گیلان با بیان اینکه منافع صنعت چای باید به هر سه قشر چایکار کارخانه دار و بازرگان برسد، متذکر شد: نظارت دقیق و اعمال مقررات و ضوابط جاری در امر استاندارد، بهداشت و درمان، واردات و صادرات چای از جمله چای سنواتی موجب بهبود منافع می شود.

رئیس سازمان چای کشور نیز در نشست مذکور اظهار کرد: از 73 هزار تن برگ سبز چای خریداری شده از چایکاران، 31 هزار تن معادل 46 درصد درجه یک و بقیه درجه 2 بوده است.

علی محرر ادامه داد: از مقدار مذکور برگ سبز چای خریداری شده، تاکنون 16 هزار و 451 تن چای خشک تولید شده است./منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان