Sunday، 21 April 2024 | یکشنبه، 02 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : کیهان هاشم نیا پیش از ظهر امروز در نشست اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در دانشگاه گیلان با اشاره به ظرفیت های این استان اظهار کرد: گیلان 9 دهم مساحت کشور را دارد اما با امکانات موجود، نمونه ای از جلگه کشور است.

وی، برخورداری گیلان از طبیعت، کوهستان و دریا را نمونه ای از ویژگی های این استان دانست و افزود: گیلان در طول تاریخ 17 بار مورد تعرض کشورهای مختلف از جمله در جنگ با عراق قرار گرفت اما پیروز نشدند.

استاندار گیلان، با بیان اینکه در گیلان اسلام و تشیع با هم وارد شدند، گفت: دره منجیل نقطه دفاعی کشور در گیلان بود و از نظر رژیم پهلوی مردم این استان باید خودشان دفاع می کردند و به همین خاطر میرزا کوچک را داشتیم.

وی، با اشاره به اینکه اکنون پس از 34 سال انقلاب اسلامی بیش از یک سوم جمعیت گیلان در حال تحصیل هستند، تصریح کرد: بی سوادی در این استان به نقطه صفر رسیده است و تعدادی محدود بی سواد از طریق آموزش خانه به خانه دارای سواد می شوند.

هاشم نیا، گیلان را برخوردار از منطقه آزاد، منطقه ویژه، بندر و... ذکر کرد و یادآور شد: گیلان پرتراکم ترین جاده های استان را دارد و شبکه راه های گیلان لانه زنبوری است و در یک مسیر حرکت می کند.

وی، زراعت چوب و افزایش جنگل ها را از دیگر ویژگی های گیلان برشمرد و متذکر شد: 50 هزار هکتار جنگل توسط مردم در استان ایجاد شده است.

استاندار گیلان، بیان اینکه 70 درصد تالاب های کشور در گیلان است، خاطرنشان کرد: 95 درصد چای و 40 درصد برنج کشور در گیلان تولید می شود.

وی، با اشاره به اینکه گیلان امن ترین استان کشور است، افزود: گیلان با تمام ظرفیت هایی که دارد ششمین استان کشور از نظر بیکاری است.

هاشم نیا بیکاری در گیلان را به دلیل استفاده نکردن از ظرفیت های این استان عنوان کرد و تصریح کرد: ظرفیت های دریا و جنگل مغفول مانده و بیکاری متوسط و سهم اشتغال گیلان کمتر از متوسط کشوری است.

وی تقاضای کار در بانوان گیلان را بیشتر از آقایان عنوان کرد و یادآور شد: اینها تصویر نارسایی های موجود در استان است./منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان