Sunday، 21 April 2024 | یکشنبه، 02 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : نماینده مردم آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر در مجلس شورای اسلامی از افزایش نرخ کود شیمیایی به 35 هزار تومان با مصوبه هیئت دولت خبر داد.

محمدحسین قربانی عصر امروز در مراسم جشنواره بادام زمینی در پارک ساحلی این شهر اظهار کرد: امسال سومین جشنواره بادام زمینی در آستانه اشرفیه برگزار شده است.

وی برگزاری جشنواره ها برای شناساندن محصولات کشاورزی را تاثیرگذار عنوان کرد و افزود: استقبال از محصولات منطقه موجب دلگرمی کشاورزان می شود.

قربانی توسعه کشاورزی را سبب اشتغال پایدار خواند و بیان کرد: اهمیت ندادن به تولید موجب تغییر کاربری اراضی کشاورزی می شود.

نماینده مردم آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر در مجلس اهمیت دادن به تولید را سبب توسعه پایدار دانست و تصریح کرد: مسئولان باید به کشاورزی گیلان توجه ویژه داشته باشند.

وی با بیان اینکه توسعه کشاورزی فقر و بیکاری را از بین می برد، خاطرنشان کرد: بیشترین آمار طلاق در منطقه به دلیل مسائل معیشتی مربوط به آستانه اشرفیه است.

قربانی بر اجرای برنامه حمایتی دولت از کشاورزی تاکید کرد و گفت: طبق برنامه توسعه پنجم باید حمایت از بخش کشاورزی افزایش پیدا می کرد اما این امر در سال جاری محقق نشده است.

نماینده مردم آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر در مجلس از افزایش نرخ کود شیمیایی به 35 هزار تومان با مصوبه هیئت دولت خبر داد و اظهار کرد: امر مذکور برای کشاورزی مصیبت است.

وی، نبود تجهیزات کشاورزی را از جمله مشکلات کشاورزان گیلان عنوان کرد و یادآور شد: بیشتر کشاورزان منطقه کمتر از شش دهم هکتار زمین دارند و این امر نشان می دهد برای اقتصادی کردن کشاورزی نیاز به برنامه راهبردی داریم.

قربانی محور توسعه کشاورزی گیلان را برنج دانست و تصریح کرد: مافیای برنج هنگام برداشت این محصول واردات را انجام می دهند و کشاورز به خاک سیاه می نشیند.

نماینده مردم آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر واردات هنگام برداشت محصول را نشان دهنده نداشتن راهبرد و برنامه در دولت اعلام کرد و افزود: 24 هزار هکتار شالیزار در آستانه اشرفیه وجود دارد و سالانه 100 هزار تن شلتوک برنج از این اراضی برداشت می شود.

وی خواستار جلوگیری از واردات هنگام برداشت محصولات کشاورزی در کشور شد و بیان کرد: 3 هزار و 500 هکتار زمین در کشور زیر کشت بادام زمینی می رود و 2 هزار و 800 هکتار از آن در آستانه اشرفیه است.

قربانی با تاکید بر ایجاد صنایع تبدیلی به منظور فرآوری بادام زمینی در آستانه اشرفیه، خاطرنشان کرد: سال گذشته بالغ بر 10 میلیارد تومان به کشاورزی آستانه اشرفیه تسهیلات پرداخت شده است.

نماینده مردم آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر از اختصاص یک میلیارد و 500 میلیون تومان تسهیلات به تولید گوشت قرمز و طیور از طرف وزارت جهاد کشاورزی به این شهرستان خبر داد و اذعان کرد: واردات محصولات کشاورزی غیر استاندارد به اعتبار تولید برنج و بادام زمینی آستانه اشرفیه خدشه وارد می کند.

وی چای را تنها محصول ارگانیک منطقه عنوان کرد و گفت: دلالان محصول مذکور را با بدترین شرایط وارد بازار مصرف می کنند.

قربانی در پایان تصریح کرد: مسئولان و بازرگانان دقت داشته باشند تا ذائقه مردم تغییر پیدا نکند.

نمایشگاه عرضه محصولات کشاورزی آستانه اشرفیه همزمان با برگزاری جشنواره بادام زمینی در پارک ساحلی این شهر گشایش یافت./ منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان