Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

احتصاصی گیلانیان : ستاد زکات با حور آیت الله قربانی ، نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت و با شرکت حسین انواری ، سرپرست کمیته امداد ، استاندار گیلان و جمعی از علما و روحانیون در مصلی رشت برگزار شد.

آیت الله قربانی طی سخنانی گفت : از آنجائیکه خداوند تمام مردم را در شرایط یکسان زندگی قرار نداده بنابراین کسی که به لحاظ فکری عقب ماندگی دارد و از نظر جسمی ناتوان است نمی تواند در فعالیت های اقتصادی پیشرو باشد و از زندگی عقب می ماند لازم است برای عقب ماندگی این قبیل آدم ها اقدام هایی صورت گیرد.

وی کار کردن را عیب ندانست و گفت: برای برطرف شدن فقر استفاده از کار یکی از راه حل ها است و شغل های متفاوتی وجود دارد که انسان می تواند آن را انجام دهد.

آیت الله قربانی با اشاره به زندگی برخی از بزرگان دینی و بیان اینکه چون کار راهی برای رفع فقر است از این رو کار عار نیست افزود: فقرا عیال خداوند هستند و مردم موظفند به عیال خداوند کمک و خدمت کنند.

وی با تاکید بر نحوه خدمت رسانی کمیته امداد امام خمینی به محرومان گفت : همیشه تاکید من بر این بوده و هست که کمیته امداد محرومین را تنبل بار نیاورند بلکه با دادن سرمایه و امکانات آنان را به تلاش وادارند.

امام جمعه رشت اشتغالزایی برای توانمندی مددجویان را از موارد بسیار مهم ذکر کرد و افزود: اگر کسانی که توانایی کار دارند تنبل شوند سربار جامعه می شوند.

وی توزیع یارانه ها را یکی از راه های تنبلی مردم دانست و یادآور شد: توزیع یارانه ها خوب است اما وقتی قطع شود علیه دولت اعتراض می کنند بنابراین باید اشتغالزایی ایجاد شود و مردم از توانایی خود سود ببرند.

امام جمعه رشت، با اشاره به اینکه مردم متمول باید دست نیازمندان را بگیرند، یادآور شد: زکات از جمله واجباتی است که می تواند به فقرا کمک کند.

وی به نامه حضرت علی (ع) به مالک اشتر اشاره کرد و متذکر شد: علی (ع) در این نامه از مالک خواست برای بیماران ناتوان و نیازمندان که هیچ راهی در زندگی ندارند چاره اندیشی کند.

در این مراسم قبل از سخنرانی ایت الله قربانی رساله زکات ، آزمایش الهی ایشان توسط استاندار گیلان و سرپرست کمیته امداد به صورت مشترک رونمائی شد .

امام جمعه رشت ادامه داد: اگر چه فقهای ما زکات را بر  نه (9) چیز واجب می دانند ولی روایتش موجود است در مناطق مختلف کشور، محصولات شاخصی در هر منطقه وجود دارد که اگر از آنها زکات گرفته شود دیگر فقیری در منطقه و به تبع آن در  کشور نخواهیم داشت.

 وی اظهار کرد: طی گزارشات رسیده سال گذشته در گیلان یک و نیم میلیارد تومان و در کشور هم 80 میلیارد تومان زکات جمع آوری شده است.

آیت الله قربانی با بیان اینکه در جامعه اسلامی کسی که سرپرست ندارد، امام باید مخارج زندگی او را تامین کند، افزود: امام خمینی(ره) با احیای اسلام محمدی پس از انقلاب اسلامی توانست کمیته امداد، بنیاد مسکن و دیگر نهادهای انقلابی را تاسیس کند تا با خدمات دهی این نهادها، به نحوی زندگی افراد نیازمند تامین شود.

وی در ادامه افزود : انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام خمینی(ره) را به عنوان نهادی مقدس که نیت ولایت فقیه در آن است تاسیس کرد تا نیاز مردم محروم و مستضعف رفع شود.

G 1

G 2

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 1

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان