Friday، 19 April 2024 | جمعه، 31 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : آیت‏الله سبحانی با اشاره به اینکه فرهنگ اسلام، فرهنگ فکر و اندیشه است، گفت: ساختن مدرسه بین‏المللی امیرالمومنین (ع) به ما کمک می کند تا ولایت و اسلام واقعی را به ناآگاهان بیاموزیم.

آیت‏‏الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید در مراسم افتتاحیه حوزه علمیه بین‏المللی امیرالمومنین(ع) رشت با بیان اینکه زمان دو معنا دارد، اظهار کرد: گاهی زمان در فلسفه مطرح است، اگر عالم و مدیر بداند در زمان چه چیزی حکومت می‏کند خود را بر آن تطبیق می‏دهد که مشکلی برایش پیش نیاید.

وی با اشاره به احادیثی از امام صادق(ع )و امام محمدباقر(ع) گفت: بعد از جریان کربلا، جهاد امکان‏پذیر نبود و دادن خون ارزشی نداشت، در این زمان امام محمدباقر(ع) احساس کرد زمینه خالی است و باید وارد عمل شد و اسلام واقعی را برای همه بازگو کرد و تشکیل حوزه علمیه در مسجد پیغمبر داد.

وی ادامه داد: دوران امام محمدباقر(ع) دوران حدیث رسول خداست، بعد از وفات پیامبر اکرم(ص) نوشتن حدیث ممنوع شد، اما قصه‏سرایی در مسجد پیامبر(ص) آزاد شد، این یکی از مشکلات تاریخ ماست چرا بعد از وفات پیامبر نگارش حدیث ممنوع می‏شود اما تحدیث و قصه گفتن در مسجد رسول خدا آزاد شد.

آیت‏الله سبحانی افزود: امام محمدباقر(ع) برای احیای حدیث رسول خدا کمر همت بست و حدی واقعی را در مساجد بیان کرد، بعد از ایشان امام صادق(ع) گسترش بیشتری داد تا حدی که آن حضرت 4 هزار شاگرد، محدث، مفسر، کلامی و افرادی که وارد در علوم طبیعی باشند را تربیت کرد، البته اسامی 4 هزار نفر ثبت و ضبط نشده است، ایشان به شاگردان خود را به مناطق مختلف می فرستادند و تاکید می کردند که به سراغ جوانان بروند.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه از زمان امام محمدباقر(ع) حوزه‏هایی تاسیس شد، گفت: این حوزه‏ها حدیث رسول خدا و اسلام را حفظ کردند، در زمان امام حسن عسکری به بعد شیعه در نقاط مختلف حوزه‏های علمیه ای برپا کرد که یکی از بزرگترین حوزه‏ها در آن زمان حوزه خوارم در خراسان بزرگ است.

وی افزود: حوزه‏های علمیه دیگر در ری و قم ایجاد شد، که این حوزه‏ها، شیعی به تمام معنا و در واقع محفل شیعه است، حوزه سوم شیعه در کوفه است در حدود 300 الی 500 سال پیش مرحوم شیخ مفید در بغداد این حوزه را احیا کرد.

آیت‏الله سبحانی به حوزه علمیه نجف که سابقه هزار ساله دارد اشاره کرد و افزود: آثاری که اکنون می‏بینید همه و همه از آثار حوزه علمیه قم است، همه ما بدهکار این حوزه و شخصیت‏های آن هستیم.

وی با قدردانی از ساخت حوزه بین‏المللی امیرالمومنین (ع) رشت، گفت: ساختن این مدرسه بین‏المللی در منطقه‏ای که کشورهای اطراف آن آزاد شده‏ و به دنبال اسلام واقعی هستند بسیار مفید است پس باید آمادگی داشته باشیم افرادی که نا‏آگاهند و نمی‏دانند اسلام علوی و غیر علوی چیست را جذب کنیم و کلام امام، ولایت و اسلام واقعی را به آنان برسانیم.

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه اسلام طرفدار علم است، اضافه کرد: برخلاف تحلیفات دوران رضاخانی علیه ما و نسبت به علم و دانش که ما طرفدار جهالت هستیم، در قرآن بارها به آموختن و علم تاکید شده است.

وی به اولین آیات نازل شده به پیامبر از سوی خداوند متعال اشاره کرد و گفت: اولین آیات قرآن که بر پیامبر نازل شد مربوط به خواندن و نوشتن است.

وی فرهنگ اسلام را فرهنگ علم، قلم، دانش، فکر و اندیشه عنوان و اظهار کرد: خداوند در قرآن به قلم سوگند یاد کرده است آیا در ادبیات غرب تاکنون سوگندی به قلم بوده است؟

آیت‏الله سبحانی با اشاره به سخنان رئیس جمهور در سازمان ملل افزود: اولین خطابه‏ رئیس جمهور حامی از عملکرد او در طول ریاست است، خطابه اول در حقیقت می‏رساند که این مرد در چهار ساله ریاست خود چه خواهد کرد.

وی به ولایتمداری مردم سرزمین گیلان اشاره کرد و گفت: اولین نقطه‏ای که ولایت را پذیرفت منطقه گیلان است، حکومت آل علی و آل زید در این منطقه بوده و وجود امام‏زاده‏های متعدد نشانه ولایت‏پذیری مردم این دیار است.

وی افزود: ولایت‏پذیری این منطقه برای ما ارزش دارد و باید این آثار حفظ شود و این امیر برای ما خیلی مهم است.

آیت الله سبحانی با بیان اینکه وهابی‏ها بی‏خردانی هستند که تمام آثار اسلام را زیرپا نهاده و از بین می‏برند، گفت: آنان در تلاشند که اثری از اسلام نماند و به نام توحید، آثار توحید را از بین می‏برند.

وی در پایان با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم (ص) خاطرنشان کرد: رفتار و اخلاق ما باید نشاندهنده مکتب امام صادق(ع) باشد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان