Saturday، 20 April 2024 | شنبه، 01 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان در دومین همایش ملی برنامه ریزی و توسعه پایدار روستائی در ناحیه جنوبی دریای خزر در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد ،  گفت: هر سال که می‏گذرد 2 سال به عمر کشاورزی گیلان افزوده می‏شود

وی افزود : 600 هزار خانوار ترکیبی و انفرادی خانوار روستایی گیلان در بخش کشاورزی کار می‏کنند این در حالیست که بیشترین سرمایه‏گذاری ما در بخش صنعت اتفاق می‏افتد.

وی با بیان اینکه بخش کشاورزی کمترین سهم را از ارزش افزوده تولید داخلی می‏برد، ادامه داد: 90 درصد جمعیت گیلان در بخش کشاورزی یا در صنایع مربوط به کشاورزی کار می‏کنند اما توجه اساسی استان همواره به بخش صنعت بوده است، البته ما معترض به خدمات بخش صنعت در گیلان نیستیم بلکه بسیار ضروری است.

وی با اشاره به اینکه همیشه نمی‏توان از صورت مساله صحبت کرد و باید به سمت نکته‏های کاربردی پیش برویم، گفت: در بخش بودجه و تخصیص همیشه مشکل وجود دارد اما قبول ندارم که ما ضعف منابع داریم.

استاندار خاطرنشان کرد: گیلانیان روی طلا خوابیده‏اند و دائما دم از بیکاری زده می‏شود.

هاشم‏نیا با بیان اینکه ما از تالاب انزلی فقط زباله جمع می‏کنیم این در حالیست که رشد ماهی در تالاب دو برابر رشد ماهی در استخرهاست، افزود: همین طور جنگل‏ها فقط به دور آنها تخته کوبیده می‏شود تا کسی وارد آن نشود و اینها همه طلاهایی هستند که از آن بهره‏برداری نمی‏شود.

وی تصریح کرد: خرید و فروش املاک کشاورزی در گیلان توسط شهری‏ها در کالبد روستایی انجام می‏شود.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه زمانی روستاییان دوست نداشتند که مرغ صنعتی استفاده کنند اما امروز برای آن صف کشیده‏اند و پرورش مرغ بومی را در کنار خانه‏های خود تحمل نمی‏کنند، ادامه داد: با توسعه روستاییان باید کاری کنیم تا روستاییان اتکا به تولید، سحرخیزی را به شهری‏ها یاد بدهند نه اینکه به سمت مصرف‏گرایی گرایش پیدا کنند.

وی گفت: متاسفانه هر سال که می‏گذرد 2 سال به عمر کشاورزی گیلان افزوده می‏شود و این امر به دلیل آن است که جوانان از روستا به شهرها می‏آیند و پیرها در روستا می‏مانند.

هاشم‏نیا افزود: مزارع پراکنده موجب می‏شوند که محبت روستاییان از بین برود.

وی با بیان اینکه در گیلان در هر صد کیلومترمربع 78 کیلومتر جاده وجود دارد این در حالیست که میانگین این میزان در کشور 21 کیلومتر به ازای هر صد کیلومتر است، تصریح کرد: این راهها باید باعث شوند تا مزارع پراکنده به هم متصل شوند نه اینکه برای شهری‏ها تفرجگاه خوبی درست کنیم.

وی با اشاره به ویلاسازی‏ها در ییلاقات گیلان تاکید کرد: سکونت‏گاههای ییلاقی باید به گونه‏ای باشد که غیر عشایر در آن مستقر نشوند و از همین امروز باید کمیته بافت قدیمی ییلاقات را در گیلان تشکیل دهیم تا 50 سال آینده استاندار گیلان با مشکلات غیرقابل حل مواجه نشوند.

استاندار گیلان ادامه داد: توانمندسازی کمیته امداد براساس فقریابی است نه توسعه روستایی، البته این اداره‏کل در گیلان بسیار عالی کار می‏کند اما باید متوجه باشیم مسکنی که می‏سازیم و فردی را که کمیته امداد توانمند می‏کند تکه‏های یک پازل درست باشند.

وی گفت: وظیفه عمومی اقتصاد روستایی به تعاونی‏ها واگذار شده است و خونی که باید در روستاها جاری شود توسط ظرفیتی تعیین می‏شود که تعاونی روستایی دارد.

هاشم‏نیا اضافه کرد: اگر تعاونی روستاها درست عمل کند و در روستا جاری باشد دیگر کسی حق نخواهد داشت تا باغات چای را تخریب کند و در آنها ویلا بسازد.

وی گفت: باید قبول کنیم که روستاها براساس نیاز تفریحی شهری‏ها ساخته می‏شود و امروز عشایر بر ییلاقات ما غلبه ندارد.

وی با اشاره به اینکه ما مدیریت مبنی بر اقتصاد در روستاها نداریم، افزود: به همین دلیل است که شهری‏ها در روستا ویلا می‏سازند و روستاییان با تمیز کردن حیاط این ویلاها برای خود پراید می‏خرند.

وی تاکید کرد: باید از ابزار مختلف به اقتضای زمان استفاده کرد و باید به دنبال بهبود مستمر در روستاها باشیم.

وی با اشاره به اینکه روستای نمونه سقالکسار تاکنون 30 درصد کارهای آن انجام شده است گفت: این امر به دلیل تغییر نگاه به روستا در حال انجام است.

هاشم‏نیا خاطرنشان کرد: روستای نمونه گردشگری گیلان می‏تواند روستای امامزاده ابراهیم برای مثال باشد و در مجموع برای توسعه روستایی گیلان باید آمایش مربوط به جلگه شمال داشته باشیم./ منبع : ایسنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان