Tuesday، 23 April 2024 | سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات گیلان گفت: بالغ بر 4 هزار صیاد گیلانی صید رسمی ماهیان استخوانی دریای خزر را از 20 مهر جاری آغاز می کنند.

محمد محبوب عصر امروز در جمع مسئولان محلی و اعضای تعاونی پره داران صیادی این شهرستان در دفتر امام جمعه رودسر با بیان اینکه 52 شرکت تعاونی پره در گیلان فعال است، اظهار کرد: بالغ بر 4 هزار صیاد گیلانی در طول 300 کیلومتر نوار ساحلی از آستارا تا چابکسر فعالیت می کنند.

*صید 3 هزار و 700 تن ماهی در گیلان/20 مهر صید رسمی ماهیان استخوانی دریای خزر

وی، رودسر را قطب صیادی استان عنوان کرد و افزود: این شهرستان با دارا بودن 13 شرکت تعاونی پره فعال و چهار تعاونی پره تعطیل، دارای یک چهارم پره های صیادی استان است.

این مسئول، با اشاره به اینکه بالغ بر یک هزار نفر در رودسر به صید و صیادی مشغول هستند، خاطرنشان کرد: سال گذشته بالغ بر 3 هزار و 700 تن صید ماهی در استان صورت گرفت که یک هزار تن آن مربوط به رودسر بود.

وی، رودسر را دارای ظرفیت خاص صید و صیادی دانست و تصریح کرد: از شنبه 20 مهر سال جاری صید ماهیان استخوانی دریای خزر در گیلان آغاز می شود.

*رهاسازی سالانه میلیون ها بچه ماهی در رودخانه های گیلان/فعالیت 3 مرکز تکثیر ماهیان در گیلان

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات گیلان، ادامه داد: به منظور حفظ اشتغال و پایداری صید، هر ساله میلیون ها بچه ماهی به رودخانه هایی که مسیرشان به دریا است رهاسازی می شود.

وی، به سه مرکز تکثیر صید در استان اشاره کرد و متذکر شد: سال گذشته با وجود تمام مشکلات مالی و تحریم ها، فرآیند تکثیر و تولید تعطیل نشد.

محبوب، یادآور شد: با توجه به اینکه رودخانه های استان دیگر شرایط تکثیر را ندارند از طریق تکثیر مصنوعی به رهاسازی بچه ماهیان اقدام می کنیم.

به گفته وی، سال گذشته بالغ بر 140 میلیون انواع بچه ماهی استخوانی مانند سیم، کپور، سرخ ماهی، ماهی سفید و ... در دریا رهاسازی شد.

این مسئول خاطرنشان کرد: در گذشته بچه ماهیان از استان های مجاور وارد می شدند و در چند سال اخیر تمام نیاز ما در استان تامین می شود که این امر به تداوم اشتغال و صیادی در استان کمک می کند.

وی اضافه کرد: سال گذشته علاوه بر تامین نیاز استان، بالغ بر 50 میلیون لارو «بچه ماهی» از گیلان به استان گلستان صادر شد.

محبوب، بحث برطرف نشدن بیمه صیادان و تعیین تکلیف چهار شرکت تعاونی پره رودسر که تعطیل شده است را از مشکلات صیادان این شهرستان برشمرد.

*پیش بینی استحصال یک میلیون تن خاویاری در سال جاری

معاون آبزی پروری شیلات گیلان نیز در ادامه جلسه مذکور، اظهار کرد: برای تقویت، بازسازی و حفظ ذخایر آبزیان سالانه 200 میلیون قطعه بچه ماهی سفید و 2 میلیون قطعه بچه ماهی خاویاری در رودخانه های استان رهاسازی می شود.

ابراهیم بیک تن، به 9 پایگاه برای اجرای ضوابط صید در استان اشاره کرد و افزود: از این تعداد، دو پایگاه در رودسر مستقر است.

این مسئول، با اشاره به صید 147 تن ماهیان خاویاری در استان، گفت: سال گذشته 300 کیلو خاویار استحصال شد که پیش بینی می شود امسال بالغ بر یک میلیون تن خاویار استحصال شود.

وی، به تامین 50 درصد نیاز بچه ماهی کشور از مراکز تکثیر بچه ماهیان گرمابی گیلان اشاره کرد و یادآور شد: گیلان دارای زمین کم بوده اما از ظرفیت بالقوه خوبی در بخش آبزی پروری برخوردار است.

به گفته بیک تن، گیلان با دارا بودن 12 هزار هکتار آب بندان، دارای 8 هزار هکتار زمین مستعد آبزی پروری بوده که تنها 4 هزار آن فعال است./منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان