Tuesday، 21 May 2024 | سه شنبه، 01 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدیر کل گمرکات آستارا گفت: گمرک زمینی این بندر مرزی رتبه دوم صادرات چمدانی کشور را در 6 ماه نخست سال به خود اختصاص داد.

دکتر جهانگیر بخشی به مناسبت روز ملی صادرات در گفت‏وگوی اختصاصی ضمن تبریک این روز به فعالان مربوطه اظهار کرد: در این مدت ۴۵ میلیون دلار کالا از طریق گمرکات مرزی کشور به روش تجارت چمدانی به کشورهای (CIS) صادر شده است که گمرک (باجگیران) در استان خراسان رضوی، گمرک (آستارا) در استان گیلان و گمرک (پلدشت) در استان آذربایجان غربی ضمن کسب رتبه‏های اول تا سوم کشور، بیشترین میزان صادرات را به خود اختصاص دادند.

وی در ادامه سخنان خود درخصوص ارزش کالای صادر شده از گمرک زمینی آستارا توضیح داد: این گمرک در غرب استان گیلان با صادرات 9 هزار و 171 دلار کالا نقش ویژه‏ای را در اقتصاد کشور ایفا می‏کند.

مدیرکل گمرکات آستارا در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح امر صادرات پرداخت و تأکید کرد: صادرات کالا و خدمات امری نیست که ساز و کار تصمیم‏گیری، برنامه‏ریزی و اجرای آن منحصر و محدود به یک سازمان و یا یک وزارتخانه باشد.

وی ادامه داد: اساساً اطلاق لفظ ملی به امر صادرات و تعریف روز ملی برای آن از این حیث معنا می‏یابد که به فعلیت رسیدن آن، مشروط و مرهون تلاش همه آحاد کشورمان در هر سازمان دولتی، غیر دولتی و یا خصوصی باشد.

بخشی در پایان سخنان خود صادرات غیرنفتی را مهمترین روش برای استقلال از منابع نفتی، کاهش بیکاری، افزایش ثروت ملی، آشنایی سایر ملل با فرهنگ و توان کشور و از همه مهمتر، خودباوری ملی دانست و گفت: در این میان ۳۰ استان کشور، باید به مثابه اعضای یک واحد، یک دل و یک صدا مشوق سیاست‏های صادراتی کشور باشند و هر کدام به سهم خود بخشی از اهداف تجاری و صادراتی کشور را تحقق بخشند.

در کنار مبادلات تجاری ایران با کشورهای عضو  CIS، تجارت محدودی نیز در گمرکات مرزی مستقل در شمال، شمال شرق و شمال غرب کشور از طریق مرزنشینان این مناطق با مرزنشینان ساکن کشورهای CIS صورت می گیرد که به آن «تجارت چمدانی» گفته می‏شود./ منبع : ایسنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان