Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : چند سالی است که بخش کشاورزی با معضلی به نام کود شیمیائی مواجه هست و این نهاده کشاورزی از حیث افزایش قیمت سالانه چنان کرسی با دلار و طلا و امثالهم گذاشته که باد به گردش هم نمی رسد .

اخیرا مطلع شدیم که گودرز کمال پور، مدیر جهاد کشاورزی آستانه اشرفیه در مصاحبه مورخه 92/08/09 با خبرگزاری فارس با اشاره به افزایش قیمت کود سفید و اوره تصریح کرد:

برای اینکه با چالش های خرید در کود شیمیایی که به صورت نقدی انجام می گیرد مواجه نشویم به بخش خصوصی 100 میلیون تومان و بخش تعاونی 400 میلیون تومان وام گردش در سرمایه اختصاص داده شده است.

این نهاده بالاتر از طلا در سال 89 از قرار کیلوئی 60 ریال ، در سال 90 کیلوئی 180 ریال و در سال 91 ناگهان به کیلوئی 4000 ریال رشد قیمت داشته است .

به نقل از رئیس سازمان جهاد کشاورزی پیشین در روز عید غدیر کود به 55 هزار تومان یعنی کیلوئی 11000 ریال افزایش قیمت پیدا کرده است .

نکته جالب این است که مدیران جهاد برای توجیه این تورم وعده های محالی تحت عنوان وام گردش در سرمایه چاشنی تبلیغات و توجیهات خودشان می کنند که این وعده در سال گذشته به دلیل بدهی تعاونی ها به بانک ها محقق نشد و قطع و یقین امسال نیز محقق نخواهد شد و تعاونی ها ناگزیر به پیش فروش کود شدند تا از این طریق بتوانند کود مورد نیاز کشاورزان را خریداری نمایند که این مجمل حدیث مفصلی دارد .

بعنوان مثال مهندس ایرج بنیادی، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان در تاریخ 1 دی ۱۳۹۱ به خبرنگار "گیلانیان" گفت :

Boyadiاتحادیه های تعاونی مشکل نقدینگی دارند . مشکل نقدینگی اتحادیه ها تعاونی در سال گذشته باعث دیر رسیدن کود به دست کشاورزان شده و از سوی دیگر اتحادیه تعاونی روستائی خود عامل خرید 20 درصد از کود مورد نیاز استان از پتروشیمی است . از این رو به منظور حمایت از اتحادیه تعاونی روستائی ما امسال سه راهکار ارائه کردیم :

راهکار اول:  برای اتحادیه های تعاونی که به عنوان بازوان ما هستند از دو منبع تسهیلات بانکی در نظر گرفتیم .

اول از محل کمک های فنی اعتباری مبلغ یک میلیارد و 100 میلیون تومان اعتبار با سود 14 درصد برایشان تسهیلات در نظر گرفتیم که آنها اتحادیه های شهرستان ها را به عنوان عاملین خود به بانک معرفی کردند ، بعضی پرونده هایشان را تکمیل کردند ، بعضی در حال تکمیل پرونده هستند و بعضی ها هم نواقصی در پرونده هایشان موجود هست که هنوز شرایط دریافت تسهیلات را احراز نکردند .

دوم از یک منبع دیگر باز از محل کمک های فنی اعتباری مبلغ 600 میلیون تومان به عنوان سرمایه در گردش از تهران برایشان تسهیلات گرفته شده و به بانک معرفی شدند که دارند می گیرند تا در راه نمانند .

هیچ اطلاعی از تحقق این وعده ها منتشر نشد زیرا کشاورزان علیرغم اینکه کود را پیش خرید نموده بودند شدیدا از بابت دریافت کود مورد نیاز خود با مشکل مواجه بودند تا اینکه یکی دو بار قیمت کود با مجوز استانی افزایش یافت و تا حدودی رفع مشکل شد.

شاید جالب توجه باشد علیرغم تعزیراتی بودن کود پس از پایان نشاء این نهاده توسط دلالان در بازار آزاد عرضه می شد و معلوم نیست این همه کود چگونه وارد چرخه توزیع آزاد می شد !!

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان