Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : معاون سیاسی و امنیتی استانداری گیلان گفت: طرح های کوتاه مدت و بلندمدت می تواند کمک کند تا ابریشم به سرنوشت چای دچار نشود.

تولید اصلی فرایند نوغانداری پیله ابریشمی است، الیاف ابریشم به دلیل ویژگی های خاص خود از جمله سبک، نرمی و مقاومت جایگاه ممتازی را در منسوجات به خود اختصاص داده است و در دنیای منسوجات، ابریشم را ملکه منسوجات می نامند اما امروز نوغانداری در کشور وضعیت مطلوبی ندارد و ملکه منسوجات خوشبخت نیست.

براساس مدارک تاریخی سابقه پرورش کرم ابریشم به 2 هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد و اولین کشوری که به صنعت تولید ابریشم دست یافته است کشور چین بوده است و عبور جاده ابریشم از ایران موجب رونق این صنعت در ایران شده است، دوره صفویه را به دلیل ثبات سیاسی موجود و مبادلات تجاری با سایر ملل می توان عصر شکوفایی این صنعت نام برد و در آن زمان بیش از 3000 تن ابریشم خام در ایران تولید می شد.

نشستی که در استانداری گیلان با عنوان صنعت نوغانداری و تاثیرات آن از قاچاق با حضور مهمانانی از استانهای گلستان و خراسان رضوی برگزار شد و مهندس محمد اکبرزاده معاون سیاسی و امنیتی استانداری گیلان در این جلسه با اشاره به اینکه ما خاطره تلخ لغو سازمان چای را در استان در سالهای گذشته تجربه کردیم و امیدواریم ابریشم به سرنوشت چای ما در گذشته دچار نشود، گفت: هم اکنون سازمان چای در کشور احیا شده است اما می دانیم کسانی که این سازمان را منحل کردند نقشه راه خوبی داشتند و برعکس ما بدون برنامه ریزی برای جلوگیری از این امر بودیم و ناچار شدیم شاهد تعطیلی باشیم و با پیگیری های زیادی مجددا این سازمان احیا شد.

وی اضافه کرد: امیدواریم در این نشست برای ابریشم آسیب شناسی های لازم انجام شود تا آنهایی که نقشه سقوط ابریشم را می کشند موفق نشوند.

وی خاطرنشان کرد: ما هم برای رونق ابریشم باید نقشه بکشیم و برای اجرای این امر رسالت سنگینی بر عهده داریم.

اکبرزاده گفت: البته قاچاق ابریشم هم وجود دارد اما آسیب ها به صنعت نوغانداری به شکل های دیگر هم خود را نشان می دهد که از جمله آنها به واردات بی رویه این محصول و هزینه بالای تولید آن می توان اشاره کرد.

وی گفت: برای رونق این صنعت باید تقسیم کار کنیم و علاوه بر برنامه ریزی یک طرح بلندمدت برای طرح کوتاه مدت و ضربتی نیز نوغاندارن را حمایت کنیم.

اکبرزاده با بیان اینکه این کار سخت است اما ارتقای کیفیت تولید، آموزش به نوغاندارن می تواند به ما کمک کند تصریح کرد: بخش های خصوصی توانمند و قوی و استفاده از اسپانسرها می تواند راهگشای ایجاد سند برای ارائه به دولت برای تامین نیاز کشور به ابریشم باشد./منبع : ایسنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان