Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : پرویز تقوی در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان اظهار کرد : در این مدت ، 783 هزار و 921 تن کالا به ارزش 277 میلیون دلار از گمرکات استان صادر شده که از نظر وزنی 49 درصد و از نظر ارزش 14 درصد افزایش داشته است .

وی محصولات نباتی ، صنایع شیمیایی ، سنگ و گچ ، محصولات معدنی و غذایی را از اولویت های صادراتی استان عنوان کرد و افزود : رتبه صادراتی گمرکات استان در کشور از نظر وزنی 12 و از نظر ارزشی 13 است .

ناظرگمرکات گیلان بیشترین صادرات انجام گرفته را به مقصد کشورهای آذربایجان ، روسیه ، ترکمنستان ، عراق ، گرجستان ، افغانستان ، ترکیه ، کنیا وآفریقای جنوبی عنوان کرد .

تقوی با اشاره به انجام پنج میلیون و 778 هزارتن صادراتی چمدانی در هفت ماه امسال از گمرکات استان خاطر نشان کرد : این میزان کالا به ارزش 9 میلیون و 274 هزار و 284 دلار صادر شده است .

وی گمرک آستارا را دومین گمرک صادرات چمدانی در کشور معرفی کرد .

ناظر گمرکات گیلان در ادامه سخنانش از کاهش 59 درصدی واردات از نظر وزن و 57 درصدی از نظر ارزش در هفت ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل از گمرکات استان خبر داد و گفت : یک میلیون و 443 هزار تن کالا به ارزش 736 میلیون دلار حجم واردات انجام گرفته در این مدت است .

تقوی آهن آلات و تخته را از کالاهای وارداتی کاهش یافته عنوان کرد وافزود : گمرکات گیلان از نظر وزن در رتبه سوم و از نظر ارزش در رتبه پنجم واردات کشور قرار دارد .

وی روسیه ، امارات ، قبرس ، سوییس ، اوکراین ، چین ، آذربایجان و ترکیه را عمده ترین کشورهای دانست که از آنها کالا از طریق گمرکات استان وارد شده است .

به گزارش ایرنا ، جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان با حضور استاندار گیلان و مسئولان استانی عضو کارگروه عصر دوشنبه در استانداری گیلان برگزار شد ./منبع: ایرنا

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 3

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان