Wednesday، 22 May 2024 | چهارشنبه، 02 خرداد 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : به قرار اعلام رئیس شورای اسلامی شهر رشت در تاریخ 1392/08/19 : تقاطع غیرهمسطح شهیدان باستانی شعار – قلی پور رشت 15 آذرماه زیر بار ترافیکی می رود.

ظریفی با شنیدن این خبر گفت : با توجه به اینکه چندی قبل بخش حساس پل قبل از تحمل بار ترافیک فرو ریخت و سلامتش را در افکار عمومی خدشه دار نموده به نظر می رسد با زیر بار ترافیک رفتن نه تنها عبور و مرور روی پل بلکه زیر پل امنیت نداشته باشد !

شاید با کمی تامل در مورد صحت و سقم این ادعا بتوان به یک حدس و گمانی رسید ؛ زیرا :

با توجه به مشخصات اعلامی توسط سایت معاونت فنی عمرانی شهر داری رشت در تاریخ 21 آبان 92 پل باستانی شعار 17.5 متر عرض و 1100 متر طول و تعداد دهانه 26 معبر حدود 40 تا 42 متر طول است که بر روی ۱۸۹ شمع قرار دارد .

با یک حساب سرانگشتی می توان گفت سطح هر معبر حدود 7717 متر مربع است که برای ایجاد چنین سطحی حدود 153 تن آرماتور و پروفیل و حدود 1230 تن بتن استفاده شده است که وزن این سطح با احتساب بار ترافیک چند برابر خواهد شد بنابراین استحکام پل مذکور در نقطه فرو ریخته که طول بیشتری دارد جای سوال است .

حساسیت این سوال زمانی مضاعف می شود که دانسته شود طولانی ترین دهنه پل دقیقا روی پل تاکسیرانی سابق است که گفته می شود به دلیل نزدیکی به دو طرف پل زمینی چهار پایه پل هوائی بدون فونداسیون است چون حفاری در جوار تاج طرفینی پل تاکسیرانی سلامت  آن را به خطر می انداخت ولی با توجه به وضع موجود سنگینی پل هوائی این بخش نه تنها استحکام پل هوائی بلکه سلامت پل تاکسیرانی را هم تهدید می کند .

شمع های دو طرف پل تاکسیرانی که بدون فونداسیون و بر لبه های پل زمینی بنا شده آیا تحمل این وزن را دارد و مثل گذشته ریزش نخواهد کرد سوالی هست که باید افراد فنی اظهار نظر کنند تا اطمینانی در مردم ایجاد شود و در ضمن بعنوان سند در تاریخ بماند !؟ نقطه مورد نظر در عکس مشخص شده است .

از آن جائی که در استحکام این بخش از پل اطمینان لازم وجود ندارد بنابراین خالی از لطف نخواهد بود عابران تحت و فوق این پل جهت احتیاط لازم وصیتنامه خود را به همراه داشته باشند .

10101

POL 2

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : مقالات

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان