Tuesday، 21 May 2024 | سه شنبه، 01 خرداد 1403
1 2

اختصاصی گیلان : در پی آبگرفتگی شهر رشت معاون امور عمرانی استانداری گیلان اعلام کرد : 30 نقطه آبگرفتگی در شهر رشت شناسایی شده است ؟!

حرف معاون امور عمرانی استانداری یاد آور خاطره ای از مرحوم گل آقا است که وقتی مسئولان ایران خودرو اعلام کردند 150 عیب پیکان شناسائی شده زنده یاد در مجله معرفش نوشته بود : مگر پیکان چند تا عیب داشت که 150 تای آن را شناسائی کردید !

حالا حکایت آبگرفتگی شهر رشت است که باید از معاونت محترم امور عمرانی سوال کرد : رشت چند نقطه آبگرفتگی دارد که 30 نقطه آن شناسائی شده آست ؟؟!

این مقام مسئول در شرایطی اعلام کرد : "برطرف شدن آبگرفتگی چهار راه میکائیل به دلیل پس زدگی آب به داخل بافت فرسوده نیازمند زمان بیشتری است" که در زمان شهرداری آقای ... با تبلیغات گسترده و نصب بنر های عریض و طویل رنگارنگ و بستن مسیرها آبگرفتگی چهار نقطه شهر از جمله "چهار راه میکائیل" حد فاصل مسجد خاتم الانبیاء (ص) تا محل تقاطع را رفع کرده بودند ، حال چه شد که این نقطه هم دچار آبگرفتگی شد ؟!

با توجه به وضعیت چهار راه میکائیل قول آقای استاندار مبنی بر در اختیار گذاشتن ملزومات لازم برای رفع آبگرفتگی به مدت شش ماه هرگز عملی نخواهد شد . زیرا :

شرکت آب فاضلاب ٰ جمع آوری آب های سطحی را جزء وظایف شهرداری می داند و خودش کلیه مجاری فاضلاب گشته را که طاقی ضربی شکل با عرض حدود 150 سانت و ارتفاع حد اقل 80 سانت بود که لایه روبی را بسیار آسان می نمود و هرساله نیز تحقق پیدا می کرد تخریب و لوله های سیمانی و پلاستیکی آنچنانی را جایگزین نمود که مطلقا لایه روبی این لوله ها امکان پذیر نیست و خود فاضلاب لایروبی را به عهده بارندگی می گذارد تا فشار آب باران کمی از رسوبات لوله های فاضلاب را شستشو و جا به جا نماید ؟!

آنچه در تصویر می بینید آب نما نیست بلکه محصول کوچک شدن مسیر فاضلاب ها است که اندک بارندگی شدید آب ها و فضولات داخل لوله ها در سطح شهر جاری می شود که این امر می تواند عامل انتقال و انتشار بسیاری از بیماری ها به ویژه برای کودکان و کهنسالان باشد !!؟jpg270

البته هر از گاهی بر اثر فشار شهروندان آب و فاضلاب پس از ماهها امروز و فردا کردن فقط داخل منحول ها را می تواند لایه روبی نماید و رسوبات حد فواصل دو منحول همچنان بدون لایروبی می ماند ؛ حال بگذریم از اینکه کند و کاری شبکه فاضلاب متعلق به بانک جهانی چقدر همین لوله های سوسولی فاضلاب را شکسته و غیر اصولی تعمیر نموده که امروز یک عامل آبگرفتگی همین شکستگی های پیمانکاران آب و فاضلاب است .

از سوی دیگر کلیه نهرهای موجود داخل شهر که زمانی جزء آب بر مزارع بود به مرور زمان تخریب شد و از سوی شهرداری و غیره برای ساخت مسکن به شهروندان فروخته شده بنابراین با عنایت به پستی و بلندی محلات از یک سو ، محدودیت گنجایش آب در مسیر فاضلاب ها از سوی دیگر جمع آوری آب های سطحی شهری امکان پذیر نیست مگر اینکه دو طرف کلیه خیابان های شهر با رعایت شیب زهکشی شود تا آبهای جاری از این طریق به خارج از شهر هدایت شود .

بنابراین وقتی استاندار گیلان اعلام می نماید : "قول می دهم ظرف 6 ماه تجهیزات لازم از جمله لوله های مورد نیاز برای اجرای این طرح - جمع آوری آب های سطحی - در اختیار شهرداری قرار گیرد" لوله گذاری جهت جمع آوری آب های جاری با توجه به دفن انواع و اقسام لوله : آب ، فاضلاب و گاز و انواع سیم و کابل برق و مخابرات این طرح زمانبر ، غیر اصولی و غیر فنی و بی فایده است ؛ کما اینکه در چهار راه میکائیل اجرا شد ولی جواب نداد ، جز اینکه زمان و هزینه آنچنانی صرف باطل شد !

تنها را جلوگیری از آبگرفتگی سطح شهر همان زهکش دو طرف خیابان ها با رعایت شیب زمین به سوی خارج شهر ،  تعیین ( کف) برای مستحدثات جدید و قید آن در پروانه ساختمانی با توجه به شیب زهکش های خیابان ها ، آسفالت کوچه ها و معابر باریک به صورت شیبدار به وسط معبر می باشد .

این طرح در دهه 70 در شهرداری مطرح بود ولی بدلیل مشکلات فنی و مالی و زمانی به دست فراموشی سپرده شد .

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : مقالات

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان