Tuesday، 21 May 2024 | سه شنبه، 01 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : معاون بازرگانی سازمان چای کشور گفت: باید شرایط و بسترهایی فراهم شود تا فرهنگ سازی مناسب انجام گیرد تا مردم از مصرف چای با اسانس شیمیایی خودداری و در صورت مصرف چای خارجی از چای بدون اسانس شیمیایی استفاده کنند.

مهندس مجید فردصفاری گفت: چای از قدیمی ترین نوشیدنی های بشر بوده که ابتدا در چین، هند و ژاپن کشت می شده و مورد استفاده قرار می گرفت و از قرن ۱۵ به کشورهایی اروپایی، آمریکایی و ایران راه یافت.

وی اضافه کرد: شروع کشت این محصول در ایران در سال ۱۲۷۹هجری شمسی بود که توسط محمدمیرزا معروف به کاشف السلطنه بذر چای وارد ایران شد و در مناطق لاهیجان و کلارآباد که شرایط مساعد داشتند، کشت شد.

صفاری گفت: در ابتدا با اقبال مناسبی از سوی مردم مواجع نشد اما امروزه چای مصرف قهوه را گرفته و کشت آن بیش از ۳۲ هزار هکتار از اراضی کشور را به خود اختصاص داده است.

معاون بازرگانی سازمان چای کشور خاطرنشان کرد: ۶۰ هزار خانوار کشاورز به کار چای کاری مشغول بوده که بیش از ۵۰۰ هزار خانوار به طور غیرمستقیم در این شغل مشغول فعالیت هستند.

 وی تصریح کرد: از بین نوشیدنی های متداول دنیا چای از ویژگی منحصر به فردی برخوردار است و از پرمصرف ترین نوشیدنی جهان محسوب شده که نقش اثرگذاری در تامین آب بدن ایفا می کند.

معاون بازرگانی سازمان چای کشور با اشاره به اینکه ایران جزو ۱۰ کشور برتر تولیدکننده و یکی از پرمصرف کننده ترین چای جهان است، گفت: استفاده از چای طبیعی می تواند به دلیل وجود مواد ارزنده دارای خاصیت ضد سرطان ریه و دندان، کاهش سکته مغزی و آرام بخش اعصاب و روان محسوب شود که چای ایرانی از تمام این ویژگی ها برخوردار است.

صفاری گفت: چای ایرانی به دلیل عدم استفاده از هرگونه مصرف سم از جایگاه ویژه ای در امر سلامت و امنیت غذایی برخوردار است اما به دلیل عدم فرهنگ سازی مناسب مصرف چای ایرانی در کشور نهادینه نشده  است.

وی اضافه کرد: یک چهارم نیاز چای کشور در خود کشور تولید می شود اما هنوز شرایط فروش قابل قبول در جامعه مهیا نشده است.

فرد صفاری افزود: از ۱۱۰هزارتن چای مورد نیاز کشور تنها ۲۵ هزار تن در کشور تولید می شود.

صفاری تصریح کرد: گرچه نیاز است بخشی از چای مصرفی مورد نیاز کشور وارد شود اما انتظار داریم چای مورد نیاز در چارچوب مشخص، با کنترل لازم و کیفیت مناسب وارد کشور شود.

وی با اشاره به اینکه چای های خارجی که تولید آن بالای یک سال باشد باید از سبد مصرف خانوار ایرانی خارج شود گفت: براساس مصوبه دولت این گونه چای قابلیت مصرف انسانی نداشته و باید از بازار جمع آوری شود.

این مسئول با اشاره به اینکه درآمد چایکاران متناسب با تلاش و زحمات آنها نیست گفت: چایکاران از محل فروش برگ سبز خود نتوانستند درآمد اولیه را کسب کنند اما در تلاش هستیم تا با افزایش قیمت برگ سبز به تولید بیشتر و بهینه این محصول کمک کنیم.

صفاری متذکر شد: اگر رویکرد را از خرید تضمینی خارج و به سمت خرید آزاد معطوف کنیم آن وقت می توان انتظار داشت هم چایکاران پول بیشتری دریافت کنند و هم تولیدکننده با مشاهده منابع اولیه مناسب تولید بهتر و باکیفیتی داشته باشند ضمن اینکه کیفیت سبب می شود تا مصرف چای داخلی در جامعه افزایش یابد.

وی گفت: زمانی که کشاورزان، تولیدکنندگان و بازرگانان در کنار هم با اتحاد کار کنند این صنعت به جایگاه اصلی خود دست خواهد یافت و در حال حاضر، مهم ترین دغدغه موجود بحث بیمه فراگیر چایکاران است که امیدواریم به زودی این اتفاق بیفتد.

صفاری خاطرنشان کرد: باید با برنامه ریزی درست فاکتورهای مفید چای ایرانی را به مردم بشناسانیم و برای دسترسی آسان در اختیار مصرف کنندگان قرار دهیم که برگزاری این فستیوال ها می تواند این امکان را به تولیدکننده دهد تا محصول خود را به طور مستقیم عرضه کند و مصرف کننده نیز بدون واسطه محصول استاندارد را خریداری کنند./منبع : ایسنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان