Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: حمل و نقل هرچند به عنوان تنها عامل توسعه نیست اما یکی از عناصر کلیدی در توسعه اقتصادی به شمار می رود.

مهرداد لاهوتی ظهر سه شنبه در جمع مسئولان استان افزود: آثار اقتصادی حمل و نقل را می توان در رابطه با همه فعالیت های اقتصادی همچون صنایع کشاورزی، خدمات، توریسم و غیره برشمرد.

وی اظهارداشت: کشورهای پیشرفته جهان به به موازات سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصادی در امر حمل و نقل نیز سرمایه گذاری و این بخش را هم زمان تقویت  کرده تا بتوانند ارتباطات بین بخش های فعال مختلف  در جامعه  را به نحو احسن برقرار کنند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی گفت: سرمایه گذاری در حمل و نقل مستلزم سرمایه گذاری سنگین است و کشورها برای برطرف کردن موانع و تنگناهایی که در حمل و نقل وجود دارد، ناچار به پرداختن چنین هزینه هایی هستند.

وی در ادامه به اهمیت ترانزیتی کشور اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهایی که به لحاظ قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب از مزایای ترانزیتی خوبی بهره مند بوده و با گسترش شبکه حمل و نقل و ارتباط مطمئن و کارآمد می تواند از این مزایا در راستای افزایش درآمدهای ارزی و ارتقای موقعیت استراتژیک خود در منطقه به نحو مطلوب استفاده کند.

لاهوتی اظهارداشت:  در جنوب ایران خلیج فارس قرار دارد که کشورهای عمده تولیدکننده نفت جهان را درخود جای داده و  این منطقه به عنوان گلوگاه انرژی جهان محسوب می شود.

وی اذعان داشت: در شمال ایران نیز دریای خزر قرار دارد که بهترین پل ارتباطی میان کشورهای ایران، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان است و می تواند نقش مهمی در تجارت میان این کشورها ایفا کند.

لاهوتی ادامه داد:  همچنین ایران از غرب و شرق با کشورهای عراق، ترکیه، پاکستان و افغانستان همسایه است به عبارتی می توان گفت ارتباط ایران با ۱۵ کشور جهان از طریق مرزهای آبی و خاکی برقرار می شود و درعین حال نیز ایران به نوبه خود می تواند به عنوان پل ارتباطی میان این کشورها (با یکدیگر وسایر مناطق جهان) ایفای نقش کند.

وی تصریح کرد:  این کشورها جمعیت بزرگی را در خود جای داده و از درآمدهای زیادی نیز برخوردارند که این عامل نیز به نوبه خود علاوه بر دراختیارداشتن منابع وثروت های ملی خدادادی می تواند به عنوان عامل توسعه ترانزیت و تجارت درمنطقه موثر باشد.

 عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یادآورشد: ارتباط کشورهای آسیای میانه با خلیج فارس و همچنین برقراری رابطه تجاری بین شرق آسیا با کشورهای اروپایی از طریق ایران بسیار مقرون به صرفه است به نحوی که بسیاری از این کشورها به دنبال آن هستند تا چنین روابطی را از طریق ایران برقرار کنند./منبع : مهر

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان