Wednesday، 19 June 2024 | چهارشنبه، 30 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : ناوهای هواپیمابر و غول پیکر آمریکایی در صورت درگیری با نیروی دریایی سپاه دارای کمترین شانس برای بقا هستند، زیرا در کنار تجهیزات و تسلیحات مرگبار نیروی دریایی سپاه، خلیج فارس نیز قدرت مانور را از آنها می گیرد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ۱۲ آذرماه در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه تهران حضور پیدا کرد و در نشستی حدودا ۳ ساعته به بیان نقطه نظرات خود در حوزه انرژی هسته ای و سیاست خارجی و... پرداخت.

ظریف در این نشست و در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان اعلام داشت"باید بگویم غربی ها از ۴ تا تانک و موشک ما نمی ترسند. آیا شما فکر کرده اید آمریکا که با یک بمبش می تواند تمام سیستم های نظامی ما را از کار بیندازد، از سیستم نظامی ما می ترسد؟"

این سخنان وزیر امورخارجه با واکنش های مختلفی همراه بود و در اولین اقدام ۳۵ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ظریف تذکر دادند.

سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز شب گذشته در جمع دانشجویان دانشگاه امام صادق(ع) در واکنش به این سخنان وزیر امور خارجه اعلام کرد که آقای ظریف تخصص لازم را در امور امنیتی و دفاعی ندارد.

خبرگزاری تسنیم با توجه با این سخنان وزیر امورخارجه در سلسله گزارش هایی به بررسی بخشی از توان نظامی جمهوری اسلامی ایران می پردازد.

در اولین گزارش، به بخشی از توان نظامی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در منطقه و به خصوص در خلیج فارس و تنگه هرمز اشاره می شود.

*مقدمه

جمهوری اسلامی ایران همواره در راه پیشرفت و تعالی گام برداشته و این روند پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ بود که شکل گرفت و شتابان حرکت رو به جلو خود را ادامه داد.

پس از جنگ تحمیلی به تدریج روند نوسازی تجهیزات و استفاده از فناوری بومی در دستور کار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت تا میزان وابستگی به تسلیحات غربی و شرقی به حداقل خود برسد.

در کنار رشد روز افزون فناوری توسعه تسلیحات نظامی اما تفکرات راهبردی در حوزه دفاعی نیز به روز می شد تا در برابر هر تهاجمی پاسخی کوبنده داده شود.

در این راستا تمام نیروی هوایی، زمینی، دریایی و بسیج مردمی در کنار یکدیگر وظیفه دفاع از تمامیت ارضی جمهوری اسلامی را بر عهده دارند و هر یک بنا به تناسب و استراتژی مربوطه موظف به اجرای امور خود هستند.

در این بین اهمیت یک نیروی دریایی توانمند یا به عبارتی دیگر حضور مقتدر در دریا یا نیروی دریایی راهبردی ویژه است.

در جهان نیروی دریایی به عنوان یکی از عوامل مهم نظامی و اقتصادی، مورد نظر بوده است و ابرقدرت ها جهت حفظ سلطه خود بر جهان، سعی کرده اند تا با ایجاد یک نیروی دریایی قوی، امور نظامی و اقتصادی جهان را تحت سیطره خود قرار دهند.

جمهوری اسلامی ایران نیز براساس منویات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم تشکیل یک نیروی دریایی راهبردی اقدامات گسترده ای را هم در حوزه سخت افزار و هم نرم افزار در راستای تشکیل یک قوه دریایی در نیروهای مسلح انجام داد.

در کنار مطلب عنوان شده، مقابله با زورگویان غربی و شرقی و تهدیدات آنها و حفظ کیان اسلامی در حوزه دریا با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران دارای حدود ۵۸۰۰ کیلومتر ساحل و بیش از ۳۰ هزار کیلومتر مربع نوار ساحلی است، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

جمهوری اسلامی ایران بر پایه توانایی نظامی نیروی دریایی سپاه و ارتش جمهوری اسلامی ایران و پشتیبانی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا می تواند در برابر کوچک ترین تهاجم دشمن از سوی دریا سریع ترین و محکم ترین پاسخ را بدهد.

بر این اساس، برای جلوگیری از انجام ماموریت های موازی در سواحل و آب های مرزی کشورمان شرح وظایف جداگانه ای برای ارتش و سپاه در حفظ و حراست از دریا تعریف شد که حفظ و تامین امنیت خلیج فارس و مرزهای آبی آن بر عهده سپاه و فراتر از آن به علاوه دریای خزر بر عهده ارتش گذاشته شد.

بنا بر تفکیک وظایف دو نیروی دریایی سپاه و ارتش، سپاه پاسداران با داشتن سامانه ها و تجهیزات منحصر به فرد نظیر شناورهای تندرو و موشک انداز، سامانه های موشکی و هواپیماهای بدون سرنشین مسئول تامین امنیت و حراست از منافع جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس و تنگه استراتژیک هرمز شد و نیروی دریایی ارتش نیز با در اختیار داشتن شناورهای سنگین، ناوها و ناوشکن های موشک انداز که برخی از آنها توانایی حمل بالگرد را نیز دارند، در منطقه دریای عمان و آب های آزاد و بین المللی به انجام ماموریت می پردازد.

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اتکا به خدا و حفظ و توجه به سه نکته مهم یعنی ایجاد پایگاه ها و مناطق دریایی مهم، نیروی انسانی توانمند و آموزش دیده و به کارگیری تجهیزات به روز قادر است به هر تهدیدی در آب های خلیج فارس که از سوی بیگانه تحمیل شود پاسخ کوبنده دهد.

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان بازوی دریایی سپاه و مسئول فعلی امنیت منطقه خلیج فارس و تنگه استراتژیک هرمز در اوج درگیری های دریایی در زمان جنگ تحمیلی متولد شده و در همان سال های ابتدایی تشکیل خود به صورت مستقیم با نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا درگیر شد.

1

نیروی دریای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از همان ابتدای تشکیل تاکید خاصی بر استفاده از قایق های تندرو مسلح به عنوان شناورهای اصلی خود تاکید داشت.

سپاه پاسداران به دنبال ساخت یک نیروی دریایی با توان حفظ کنترل ایران بر روی تنگه هرمز است.

متاسفانه بعضی از تحلیل گران با مطرح کردن این بحث که آمریکا و متحدانش از برتری در شناورهای سطحی و قدرت هوایی برخوردار هستند ارزش چندانی برای نیروی دریایی سپاه قائل نیستند.

2

این بسیار مهم است که نیروی اراده و خلاقیت ایرانیان را فراموش نکرده و توان بالای نیروی دریایی سپاه را در عملیات های غیرمتعارف به وسیله ناوگان غیرمعمولش بر علیه اهداف نظامی و غیرنظامی به حساب آوریم.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با ایجاد پایگاه ها و مناطق مهم در جنوب کشور و متمرکز در خلیج فارس خود را برای شرایط اضطراری و هر تهاجمی از سوی دشمن آماده کرده است.

سپاه در محدوده تنگه هرمز اقدام به احداث یک ایستگاه بین المللی کرد که همه شناورهای عبوری از تنگه هرمز موظف هستند برای ورود به خلیج فارس، خود را به نیروهای ایرانی در این ایستگاه معرفی کنند.

3

این ایستگاه، تمام ترددها اعم از شناورهای تجاری و نظامی از تنگه هرمز را کنترل می کند.

این کنترل ها از طریق سیستم های شنود، یگان های شناوری، رهگیری با هواپیماهای بدون سرنشین و سامانه های راداری اتفاق می افتد.

وجود مناطق دریایی، پایگاه ها و یگان های متعدد با توانمندی های بالا و منحصر به فرد موشکی، هوایی و شناوری در ابعاد رزمی و اطلاعاتی، مستلزم فرماندهی واحد این مناطق و پایگاه های سپاه بود تا در هنگام نبرد که نیاز به فرماندهی عملیاتی متمرکز است، این سامانه ها و تجهیزات به صورت کاملا هماهنگ عمل کنند.

در این راستا فرمانده کل سپاه از تشکیل«قرارگاه دریایی خاتم الانبیا ۲» در سپاه برای صیانت از آب های خلیج فارس و تنگه هرمز خبر داده بود.

در واقع ۲ قرارگاه«خاتم الانبیاء ۱»(متعلق به نیروی دریایی ارتش) و «خاتم الانبیاء ۲»(متعلق به نیروی دریایی سپاه) برای هماهنگی بیشتر و فرماندهی عملیاتی واحد میان یگان های عمل کننده این دو نیرو در پهنه آب های سرزمینی و بین المللی تشکیل شده که اولی در محدوده دریای عمان و آب های آزاد و دومی در خلیج فارس و تنگه هرمز عمل می کند.

البته هر ۲ قرارگاه نیز تحت فرماندهی قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص) قرار دارند.

نیروی دریایی سپاه پاسداران چگونه می تواند خلیج فارس و تنگه هرمز را برای آمریکا جهنم کند؟

مناطق نیروی دریایی سپاه پاسداران

۱-منطقه یکم صاحب الزمان(عج) در بندرعباس است و از مهمترین مناطق نیروی دریایی سپاه به شمار می رود

۲-منطقه دوم نوح نبی(ع) در بوشهر

۳-منطقه سوم امام حسین(ع) در بندر ماهشهر

۴-منطقه چهارم سپاه به نام ثارالله در عسلویه قطب و پایتخت اقتصادی و نفت و گاز خاورمیانه که از اهمیت ویژه ای برخوردار است

۵-منطقه پنجم امام محمدباقر(ع) در بندر لنگه

در کنار عنصر مهم زیرساختی ایجاد مناطق و پایگاه های استراتژیک و حیاتی، سپاه پاسداران مفتخر به حضور نیروی انسانی و تفنگداران دریایی آموزش دیده ای است که در برابر تهاجم دشمن بهترین واکنش را از آنها شاهد خواهیم بود.

در کنار حضور نیروی انسانی که عامل به کارگیری و تحرک تجهیزات نظامی نیروی دریایی سپاه محسوب می شوند، سپاه دارای توانایی های تجهیزاتی فراوان و به روزی است که به بخشی از آنها اشاره خواهیم کرد:

سپاه پاسداران در عرصه دریا بخش اعظمی از توان خود را بر روی توسعه و افزایش تعدد قایق های تندرو گذاشته و در این راستا توانسته است قایق هایی را مهندسی معکوس و بومی سازی کند که حتی نسبت به نمونه های بسیار پیشرفته غربی نیز برتری دارند.

سریع ترین شناورهای نظامی جهان در اختیار سپاه پاسداران/ سرعت شناورهای سریع سپاه ۲ برابر سرعت شناورهای آمریکایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قایق های تندرویی در اختیار دارد که سریع ترین شناور نظامی جهان به شمار می رود و سرعت آن دو برابر شناورهای آمریکایی است.

به گفته یک فرمانده آمریکایی"بنابه برخی گزارشات تعداد قایق های تندروی ایران به ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ می رسد و می توان از تمامی آنها در حملات سریع استفاده کرد".

شناورهای تندروی سپاه

۱- قایق تندرو آذرخش: قایق های تندرو آذرخش از انواع قایق های دو بدنه سبک موشک انداز محسوب می شوند.

با خصوصیات رادارگریزی به راحتی از دید دشمن پنهان می ماند.

امکان مسلح سازی آن با رده های مختلفی از سلاح های سبک ضدکشتی وجود دارد.

این قایق تندرو با طول ۲۳ متری به تیربار ۱۲٫۷ میلیمتری در عقب، توپ ۲۳ میلیمتری تک لول در جلو، راکت انداز ۱۰۷ میلیمتری ۱۶ لوله بر بالای کابین و رادار جستجو با حداقل برد ۳۰ کیلومتر در بالای پرتاب گر راکت مجهز است.

این قایق تندرو با سرعت ۹۳ کیلومتر بر ساعت دارای برد عملیاتی ۵۰۰ کیلومتر است و این بدان معناست که قادر است ۳۰ درصد ساحل خلیج فارس را با حداکثر سرعت خود در زمان کمتر از ۶ ساعت گشت زنی کند.

۲- قایق تندرو ذوالفقار: قایق تندرو ذوالفقار به عنوان یک شناور گشت دریایی مطرح بوده و براساس ایده حمله سریع به کشتی های دشمن طراحی و مجهز به موشک های ضد کشتی میانبرد و سامانه راداری مربوطه است.

ذوالفقار به تیربار ۱۲٫۷ میلیمتری در عقب و جلو، سامانه موشک کوثر با برد ۲۵ کیلومتر و رادار جستجو با حداقل برد ۳۰ کیلومتر مجهز شده است.

4

این قایق تندرو نسبت به آذرخش دارای برد عملیاتی و سرعت بالاتری است، به طوری که طول آن نیز کاهش پیدا کرده و به لحاظ آیرودینامیکی نیز بهینه شده است.

حداکثر برد عملیاتی و سرعت این قایق موشک انداز که کابوسی برای شناورهای دشمن است به ترتیب به ۶۰۰ کیلومتر و ۹۵ کیلومتر بر ساعت می رسد.

۳- قایق تندرو تندر: این قایق تندرو قادر است با سرعت بالای خود موشک های کروزی مانند نور را به سوی اهداف شلیک کند.

۴- قایق تندرو تیر: این قایق تندرو پیشرفته قادر است با اژدر و موشک های هدایت شونده خود اهداف مورد نظر را مورد هدف قرار دهد.

۵- قایق تندرو سراج: شناور سراج ۱ همان مدل مهندسی معکوس شده قایق "بلید رانر" انگلیسی است و براساس اعلام دریادار فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه، ایران برنامه هایی برای رساندن سرعت این قایق به ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت را نیز دارد که در این صورت سریع ترین شناور سطحی نظامی جهان لقب خواهد گرفت.

بلیدرانر تنها در مسابقات قایق رانی شرکت می کرد، اما متخصصان صنایع دریایی ایران آن را به شناوری با قابلیت حمل راکت اندازهای دریایی ۱۰۷ میلیمتری ۱۱ لوله ای پایدار شده، رادار جست و جوی دریایی با برد حدود ۳۰ کیلومتر و تیربار ۷.۱۲ میلیمتری تبدیل کردند.

5

این شناور در آینده به پرتابگرهای موشک و اژدر نیز تجهیز شده و به طور گسترده در خدمت واحدهای عملیاتی در تمام آب های جنوبی ایران قرار خواهد گرفت.

بیشینه سرعت این قایق بیشتر از ۷۰ نات(بیش از ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت) است.

یک پایگاه انگلیسی: قایق های تندروی نظامی ایران تهدیدی جدی برای ناوهای آمریکایی

به نظر می رسد ایران گزینه نظامی خطرناک و نوینی در اختیار دارد که آماده نابودی ناوهای آمریکایی در خلیج فارس بوده و مجهز به موشک انداز و مسلسل هستند.

یک پایگاه انگلیسی اذعان داشته که قایق های تندروی ایران نشانه ای از موفقیت بزرگ این کشور در تولید قایق های تندروی نظامی بسیار تندرو هستند که تهدیدی جدی برای ناوهای آمریکایی به شمار می آیند.

۶- قایق تندرو بی سرنشین یا مهدی: شناور تندروی "یامهدی" یک شناور بدون سرنشین پرسرعت، مجهز به حس گرهای مختلف و دارای سه مقر پرتاب راکت است.

این شناور با بدنه کامپوزیتی دارای سطح مقطع راداری پایین بوده و می تواند به صورت کنترل از راه دور هدایت شود.

قایق "یامهدی" براساس یک قایق سرنشین دار دو نفره گشتی ساخته شده و شناوری "اثرسطح" محسوب می شود و توان حرکت سریع در دریای مواج را دارد.

شناور "یامهدی" دارای طول ۱۱.۹ متر، عرض ۳.۱ متر و ارتفاع ۱.۵ متر با آبخور ۶۵ سانتی متری است.

6

جرم آن ۵.۸ تن بوده و دارای دو موتور ۶۶۰ اسب بخار است که آن را به سرعت ۵۰ نات برابر ۹۲.۵ کیلومتر بر ساعت می رساند.

از این رو شناور "یامهدی" تقریبا سرعتی معادل آذرخش و ذوالفقار را داراست، با این تفاوت که این شناور تندرو بدون سرنشین و با کنترل از راه دور هدایت می شود.

تجهیزات پرنده:

نیروی دریایی سپاه پاسداران در کنار شناورهای تندر دارای تجهیزات نظامی دیگری نیز هست که نمونه آن تجهیزات پرنده است.

سپاه پاسداران با در اختیار داشتن بالگردهای میل-۱۷ قادر است سیستم ترابری خود را بهبود بخشد.

7

از دیگر تجهیزات پرنده نیروی دریایی سپاه می توان به قایق پرنده باور اشاره کرد که تولید آن قدرت بازدارندگی نیروی دریایی سپاه را بسیار افزایش داد.

قایق پرنده باور: سرعت قایق پرنده باور ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت(۱۰۰ گره) تا بیش از ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت بوده و ارتفاع پروازی معمول آن یک تا ۵ متر و تا سقف چند ده متر عنوان شده است.

8

"باور" یک پرنده رادارگریز است و خاصیت رادارگریزی این توانایی را به باور می دهد که با خیال آسوده مسافت زیادی را تا نزدیک هدف طی کند.

این پرنده می تواند تمامی شناورهای تندرو را در اختفای کامل راداری منهدم کند و یک تهدید جدی برای ناوهای آمریکا محسوب می شود.

9

موشک ضدکشتی:

نیروی دریایی سپاه در کنار تجهیزات نام برده مجهز به انواع موشک ها و بمب های ضدکشتی است که از آنها در برابر ناوها و به منظور پشتیبانی از قایق های تندرو و پرنده های تهاجمی خود به کار خواهد گرفت.

موشک های کروز کوثر، نور و قادر که به تفصیل در گزارش های پیشین به ویژگی های آنها اشاره شد در اختیار نیروی دریایی سپاه است تا این نیروی توانمند از راهبرد سه گانه قایق های تندرو، پرنده های تهاجمی و موشک های ضدکشتی علیه دشمن استفاده کنند.

10

11

12

کروزهای ضدکشتی نام برده دارای بردی هستند که تقریبا کل عرض خلیج فارس را پوشش می دهد و در واقع این گونه می توان مطرح کرد که این موشک های ضدکشتی برای شکار تمام اهداف در کل سطح خلیج فارس به کار گرفته می شوند.

درکنار موشک های کروز فوق می توان به دست پرتوان سپاه از ساحل برای ضربه زدن به ناوها و کشتی های دشمن اشاره کرد که جملگی در موشک بالستیک سوخت جامد "خلیج فارس" نهفته اند.

13

این موشک ضدکشتی با دقتی زیر ۱۰ متر و با کلاهک ۶۵۰ کیلوگرمی خود قادر است شناورهای سنگین دشمن را به اعماق خلیج فارس روانه کند.

باید خاطرنشان کرد در کنار شناورها و تجهیزات سطحی و موشک های مدرن ضدکشتی، سپاه پاسداران زیرسطحی های کوچکی متناسب با عمق کم خلیج فارس در اختیار دارد که البته قادر به مین ریزی دریایی و پرتاب اژدر هستند و از این رو زیرسطحی های دشمن قادر به فعالیت گسترده در خلیج فارس نخواهند بود.

در کنار مطالب مطرح شده باید به این نکته نیز اشاره کرد که خلیج فارس کم عمق است و عرض آن نیز محدود است و به طور کلی تمام پهنه و عمق این خلیج در اختیار و تیررس کامل نیروی دریایی سپاه است.

14

ضمن اینکه ناوهای آمریکایی و ناوهای غول پیکر هواپیمابر این کشور در صورت درگیری با نیروی دریایی سپاه دارای کمترین شانس برای بقا خواهند بود زیرا در کنار تجهیزات و تسلیحات مرگبار نیروی دریایی سپاه، خلیج فارس نیز قدرت مانور را از آنها خواهد گرفت و در این صورت جان هزاران سرباز آمریکایی که تنها در یک ناو هواپیمابر هستند به خطر خواهد افتاد./منبع : به گزارش جهان به نقل از تسنیم

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : مقالات

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان